Ranní poznámka24. září  2017 v 05:00  

Ivana Šuláková: Pořadník

Opravený dům pro seniory v ulici 17. listopadu - Foto:  Město Frýdek-Místek

Opravený dům pro seniory v ulici 17. listopaduFoto:  Město Frýdek-Místek

Senioři v Moravskoslezském kraji chystají na 1. října tradiční oslavu svého mezinárodního dne. Letos se uskuteční na Opavsku a zamíří na něj dříve narození z celého regionu. Na první pohled se zdá, že tato věková skupina žije svým aktivním a smysluplným životem. I ona má ovšem řadu závažných problémů, které musí řešit. A bude hůř, varují odborníci.

Možná jste v našem zpravodajství tohoto týdne zaregistrovali informace o tom, že se v kraji budou stavět nové domovy důchodců. Nový přibyde třeba v Kopřivnici, v Krnově se také rozhodli bývalá kasárna přebudovat na bydlení pro seniory. Jenomže, to pořád nestačí! 

Do poloviny tohoto století by každému devátému Čechovi mělo být více než 80 let. Stárnutí populace ale pociťujeme už teď. Máte-li v rodině babičku či dědečka, který má požádáno o místo v domově seniorů, víte přesně, o čem mluvím. 

Podle moravskoslezského hejtmanství je aktuální čekací doba na místo v takovém domově několikaletá a neustále se prodlužuje. Na jedno lůžko přitom podle statistik kraje průměrně v regionu čeká 38 důchodců. A i toto číslo se má zvyšovat. 

Jak takový problém řešit? Odborníci radí, myslet na stáří dříve. No, já třeba myslím: na důchodové připojištění, na mé fyzické i duševní zdraví, pročítám vše, co by se dnes mohlo hodit mým rodičům, a za nějakou dobu možná i mně, a prostě žiju aktivně tak, abych přechod do penze jednou ani moc nepocítila. 

Nedovedu si ale představit, že bych už teď měla pomalu myslet na to, kde a jak budu jednou žít ve stáří. Vždyť je to absurdní! Nikdo z nás nemůže tušit, v jaké bude kondici, v jakém vztahu s rodinou, co si bude moci dovolit zaplatit a co ne. Pořadník na domov důchodců mi připadá jako déjà vu. Pamatujete si, jak v osmdesátých letech minulého století, v době permanentní nouze o byty, rodiče své potomky zapisovali do pořadníků o byt už v kojeneckém věku?! Většina se dočkala po dovršení plnoletosti. 

No, já už mám plnoletost dávno za sebou a seniorský věk zase daleko před sebou. Kdy se tedy mám do pořadníku zapsat já?! 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 11. března  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Daně

  Už jen něco málo přes tři týdny zbývají do nejzazšího termínu pro přiznání a zaplacení daně z příjmů za uplynulý rok. Možná i vy patříte k lidem, kteří se každoročně lopotí s vyplňováním ne zrovna jednoduchých formulářů,...

   
 • 4. března  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Podomní prodejci

  Podomní prodej i přes přísnou regulaci pořád funguje. Přestože mohou potulní prodavači dostat pokutu až 200 tisíc korun, pokud zvoní na domácnosti v obcích, kde je taková forma prodeje zakázána, většina z nich to vážně...

   
 • 18. února  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Olympijský festival

  Ostrava žije už desátým dnem olympiádou více než jiná česká města. Stejně jako Brno hostí Olympijský festival, přehlídku několika desítek zimních sportů. V Ostravě se odehrává v areálu Ostravar Arény, odkud vám tamní...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace