Ranní poznámka24. září  2017 v 05:00  

Ivana Šuláková: Pořadník

Opravený dům pro seniory v ulici 17. listopadu - Foto:  Město Frýdek-Místek

Opravený dům pro seniory v ulici 17. listopaduFoto:  Město Frýdek-Místek

Senioři v Moravskoslezském kraji chystají na 1. října tradiční oslavu svého mezinárodního dne. Letos se uskuteční na Opavsku a zamíří na něj dříve narození z celého regionu. Na první pohled se zdá, že tato věková skupina žije svým aktivním a smysluplným životem. I ona má ovšem řadu závažných problémů, které musí řešit. A bude hůř, varují odborníci.

Možná jste v našem zpravodajství tohoto týdne zaregistrovali informace o tom, že se v kraji budou stavět nové domovy důchodců. Nový přibyde třeba v Kopřivnici, v Krnově se také rozhodli bývalá kasárna přebudovat na bydlení pro seniory. Jenomže, to pořád nestačí! 

Do poloviny tohoto století by každému devátému Čechovi mělo být více než 80 let. Stárnutí populace ale pociťujeme už teď. Máte-li v rodině babičku či dědečka, který má požádáno o místo v domově seniorů, víte přesně, o čem mluvím. 

Podle moravskoslezského hejtmanství je aktuální čekací doba na místo v takovém domově několikaletá a neustále se prodlužuje. Na jedno lůžko přitom podle statistik kraje průměrně v regionu čeká 38 důchodců. A i toto číslo se má zvyšovat. 

Jak takový problém řešit? Odborníci radí, myslet na stáří dříve. No, já třeba myslím: na důchodové připojištění, na mé fyzické i duševní zdraví, pročítám vše, co by se dnes mohlo hodit mým rodičům, a za nějakou dobu možná i mně, a prostě žiju aktivně tak, abych přechod do penze jednou ani moc nepocítila. 

Nedovedu si ale představit, že bych už teď měla pomalu myslet na to, kde a jak budu jednou žít ve stáří. Vždyť je to absurdní! Nikdo z nás nemůže tušit, v jaké bude kondici, v jakém vztahu s rodinou, co si bude moci dovolit zaplatit a co ne. Pořadník na domov důchodců mi připadá jako déjà vu. Pamatujete si, jak v osmdesátých letech minulého století, v době permanentní nouze o byty, rodiče své potomky zapisovali do pořadníků o byt už v kojeneckém věku?! Většina se dočkala po dovršení plnoletosti. 

No, já už mám plnoletost dávno za sebou a seniorský věk zase daleko před sebou. Kdy se tedy mám do pořadníku zapsat já?! 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 15. října  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Mňaučící králík

  Víte, kdo má dnes svátek? Je to Tereza, krásné české jméno, jehož jedna nositelka sedí právě teď na zprávařské židli a připravuje pro vás pravidelné zpravodajské relace. Přitom ani netušíte, že i když má dnes důvod...

   
 • 8. října  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Máslové šílenství

  Také jste propadli „máslovému“ šílenství? Z toho, co slyšíme a vidíme v masových médiích, se dá usuzovat, že každý druhý Čech, Moravan či Slezan v noci nespí kvůli ceně másla. Nebo že se všichni lidé ze severní části...

   
 • 17. září  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Vzdělání a sport

  Fotbalový Baník otevřel maturitní obor Ekonomie a sport. Na první pohled se může zdát, že nejde o nic až tak výjimečného. Opak je ale pravdou.

   
Moravskoslezský kraj
  Od 21.10.2017 21:40 do 23:45; v ulici U Nádraží v obci Havířov okres Karviná; nehoda; havarované vozidlo; OA bez zranění
  Od 21.10.2017 19:20 do 21:55; v ulici Čsl. legií v obci Bohumín okres Karviná; nehoda, zdržení do 2 hodin; 3 havarovaná vozidla; 3 x OA bez zranění,
  ulice Slovenská, Karviná, okr. Karviná, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 24.10.2017 06:00 Do 22.12.2017 18:00, úplná uzavírka místní komunikace ul. Slovenská, městská část Hranice, obec Karviná, za ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace