Ranní poznámka28. května  2017 v 05:00  

Ivana Šuláková: Šmejdi a potkani

Ilustrační obrázek - Foto: Fotobanka Pixabay

Ilustrační obrázekFoto: Fotobanka Pixabay

Už vás někdy napálili podvodní obchodníci s předraženým zbožím nebo službami? Pak si určitě přečtěte nebo poslechněte Ranní poznámku Ivany Šulákové. Dnes se v ní mimo jiné zmiňuje o novém způsobu, jak se takoví prodejci snaží napálit zákazníky.

V Česku jim říkáme šmejdi. Toto urážlivé pojmenování, a dnes už v podstatě mediální stereotyp, používáme, když chceme jednoduše zařadit nějakého nelegálně nebo neeticky se chovajícího obchodníka do kategorie, na níž bychom si a priori měli dávat pozor. 

Přestože před nimi ale média veřejnost neustále varují, neubývá jich. Množí se jako potkani. Nejde totiž jen o pochybné prodejce předražených dek, hrnců a všelijakých elektrických spotřebičů. Jde o všechny pochybné lidi nabízející zboží nebo služby, které se vám ve výsledku hodně prodraží. 

Proč? Inu proto, že se při podpisu smlouvy při zmínce o všech „pro" nedozvíte i ona nezbytná „proti". 

Například teď aktuálně spotřebitelské poradny varují před takzvanými energetickými poradci. Zástupci poměrně početných firem nabízejí domácnostem výrazné úspory za dodávky elektřiny nebo plynu. Což je určitě lákavá nabídka, protože právě náklady související s bydlením neustále rostou a nejvíce je na svých bedrech cítí početné rodiny a senioři. K tomu, abyste měli energie levnější, prý stačí málo – připojit podpis k souhlasu, že se zapojíte do elektronické aukce. Jenomže v takovém případě v podstatě kupujete zajíce v pytli. 

Podle Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska se totiž často stává, že aukci vyhraje podezřelá firma. Nabídla sice nízkou cenu plynu nebo elektřiny, ale další podmínky jsou značně nevýhodné. Může jít o závazek pro dobu trvání smlouvy, poplatky za administrativní úkony, za přenosové trasy atd. Ve výsledku nakonec zaplatíte více, než tomu bylo doposud. 

A s novým dodavatelem spolupracovat musíte, od smlouvy už bez finančních sankcí odstoupit nemůžete. Vy spláčete nad výdělkem, vlastně nad prodělkem a šmejdi se radují! 

Co k tomu dodat? Dávejte si prostě pozor. Šmejdů přibývá, stejně jako potkanů v moravskoslezských kanalizacích, na které se teď ve velkém vrhli deratizátoři. Na rozdíl od těchhle nechutných myšovitých hlodavců ale na šmejdy zničující návnady nezabírají. Vždycky mají náskok a taky jim neustále dáváme dost potravy – naivní a nepoučitelné oběti. 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 18. února  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Olympijský festival

  Ostrava žije už desátým dnem olympiádou více než jiná česká města. Stejně jako Brno hostí Olympijský festival, přehlídku několika desítek zimních sportů. V Ostravě se odehrává v areálu Ostravar Arény, odkud vám tamní...

   
 • 4. února  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Nové památky

  Moravskoslezský kraj má z rozhodnutí vlády tři nové národní kulturní památky. Na seznam objektů, které si zaslouží mimořádnou pozornost i péči, se dostaly tento týden. Co to pro ně, respektive pro jejich vlastníky,...

   
 • 28. ledna  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Vědecká knihovna v kostce

  Architekti znovu pracují na Černé kostce v Ostravě. Moravskoslezské hejtmanství se vrátilo k budoucnosti nového sídla krajské vědecké knihovny a znovu oživilo jeden z původních projektů.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace