Ranní poznámka30. července  2017 v 05:00  

Ivana Šuláková: Švarná Hanka

Pokud máte rádi chození po horách a k vašim oblíbeným místům patří Beskydy, pak určitě dobře znáte Švarnou Hanku. Turistickou chatu, v níž se údajně za první světové války schovával a pracoval jako domovník Petr Bezruč.

„Švarná Hanka? To je nešťastná děvčica!“ Tak nějak by mohli místní okomentovat fakt, že tato známá turistická chata je už zase zavřená. A proč o ní mluvím? Protože není jen tak ledasjaká. 

V září jí bude přesně 130 let a je nejstarší turistickou chatou a ubytovnou v Beskydech. Své místo má na hřebeni Gruně ve Starých Hamrech a s blízkým Charbulákem patří k tradičním zastávkám turistů na trase Gruň–Bílý Kříž. 

Ke svému netradičnímu jménu údajně přišla díky své zakladatelce, Slovence Anně Weliczkowé, česky Hance Veličkové. Byla to schovanka, která za dřinu v horském hospodářství uspořila peníze a za ně si pak koupila malý domek a zřídila v něm „ferlok“. Prodávala v něm pivo, slaninu, brynzu i kořalku. Obchod se jí dařil, a tak pořídila od souseda hospodářství a v něm zřídila hospodu brzy vyhlášenou po celém okolí. 

Jenomže, tohle roubené švarné „děvče“ má prostě smůlu. Začátkem minulého století chata vyhořela, pak prošla znárodněním, dostalo ji OKD, později vyměnila řadu dalších majitelů i nájemníků a chátrala. Zatékalo do ní, propadla se střecha a spěla k záhubě. 

Před devíti lety se však dočkala záchrany. Přesto je znovu zavřená. Současný majitel tam podniká netradičně: za služby hosté platí podle svého uvážení. A to se někomu nelíbilo. 

Co na to říci? Že závist dokáže zabít spoustu nápadů a netuctových počinů. A možná i Švarnou Hanku, nejstarší horskou chatu v Beskydech. Majitel to ovšem nevzdává, otevřít chce do poloviny září. Jestli se mu to podaří, není jisté. 

Já osobně mu ale moc držím palce, protože on i tahle stotřicetiletá dáma si to určitě zaslouží! A moc těším na to, až se odtamtud budu opět moci za hezkého počasí podívat na malebné hřebeny Beskyd a třeba až na Malou Fatru. 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 22. října  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Po volbách

  Letošní parlamentní volby skončily. Vítězové se radují, ti ostatní doufají, že příště uspějí lépe. Už příští rok v lednu nás ale čeká další významné hlasování. Tentokrát o prezidentu republiky.

   
 • 15. října  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Mňaučící králík

  Víte, kdo má dnes svátek? Je to Tereza, krásné české jméno, jehož jedna nositelka sedí právě teď na zprávařské židli a připravuje pro vás pravidelné zpravodajské relace. Přitom ani netušíte, že i když má dnes důvod...

   
 • 8. října  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Máslové šílenství

  Také jste propadli „máslovému“ šílenství? Z toho, co slyšíme a vidíme v masových médiích, se dá usuzovat, že každý druhý Čech, Moravan či Slezan v noci nespí kvůli ceně másla. Nebo že se všichni lidé ze severní části...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace