Ranní poznámka4. června  2017 v 05:00  

Ivana Šuláková: Umění pro všechny

Festival ZUŠ Open - Foto: Martin Pokorný

Festival ZUŠ OpenFoto: Martin Pokorný

Na stovkách míst naší republiky se v úterý představili žáci základních uměleckých škol. Jejich celostátní přehlídka nazvaná ZUŠ Open měla ostatním lidem ukázat, jaké unikum v Česku máme. Ano, je tomu skutečně tak – funguje tady ve světě ojedinělý systém uměleckého vzdělávání pro děti, který je dostupný prakticky všem, bez ohledu na míru talentu.

Možná že i vy jste kdysi patřili k dětem, které dvakrát v týdnu ať už z vůle své nebo vůle rodičů popadnou noty a nějaký hudební nástroj a vyrážejí do lidušky. Lidový název pro školu, v níž můžete získat vzdělání v oborech hudebních, tanečních, výtvarných i dramatických, přežil doteď. Dnes už se ale takové vzdělávací instituci oficiálně říká základní umělecká škola nebo chcete-li zuška

S tou, kterou já jsem na vlastní kůži poznala před 40 lety, má jedno společné. Profesionálové v ní dávají základy uměleckého vzdělání dětem bez ohledu na věk a často i míru talentu. 

Když hovořím o talentu, vím, o čem mluvím. Někdy je mi oněch kantorů trpělivě opravujících prstoklad začínajících hudebníků opravdu líto. Kolik falešných tónů si za svou kariéru musejí asi vyslechnout? Kolikrát své žáčky vyprovázejí po hodině s důrazným doporučením: „A cvič!“? A kolik školních vystoupení zorganizují, aby se ujistili, že daleko důležitější než talent je láska k umění. 

A přesně o tom to je. Základní umělecké školy v Česku jsou opravdovým unikátem. Umělecké vzdělání v ní může získat prakticky každé dítě. I to, které talent nemá, ale má obrovskou chuť kreslit, tančit, hrát divadlo, brnkat na kytaru či klavír. 

Takové méně nadané děti sice později nepůjdou na žádnou střední nebo vyšší uměleckou školu, ale určitě získají nový pohled na svět, budou znát noty i naše hudební klasiky, budou umět naslouchat hudbě, rozlišovat jemné nuance barevné škály i různých druhů kompozice, nebo třeba bez ostychu vystoupit před publikem. A to není pro život rozhodně málo! 

I to se toto úterý snažili říci veřejnosti organizátoři akce nazvané ZUŠ Open. Zapojily se do ní základní umělecké školy z celé republiky, v Moravskoslezském kraji rovných třicet. V tuzemsku přitom do zušek chodí 247 tisíc žáků a to už je pořádná síla! 

I já k nim kdysi patřila a jedno vím jistě – i když jsem mou učitelku houslí asi hodně potrápila, i díky ní umím hudbě naslouchat a ne ji jen poslouchat. 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 11. března  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Daně

  Už jen něco málo přes tři týdny zbývají do nejzazšího termínu pro přiznání a zaplacení daně z příjmů za uplynulý rok. Možná i vy patříte k lidem, kteří se každoročně lopotí s vyplňováním ne zrovna jednoduchých formulářů,...

   
 • 4. března  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Podomní prodejci

  Podomní prodej i přes přísnou regulaci pořád funguje. Přestože mohou potulní prodavači dostat pokutu až 200 tisíc korun, pokud zvoní na domácnosti v obcích, kde je taková forma prodeje zakázána, většina z nich to vážně...

   
 • 18. února  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Olympijský festival

  Ostrava žije už desátým dnem olympiádou více než jiná česká města. Stejně jako Brno hostí Olympijský festival, přehlídku několika desítek zimních sportů. V Ostravě se odehrává v areálu Ostravar Arény, odkud vám tamní...

   
Moravskoslezský kraj
  Od 24.3.2018 14:35 do 16:40; v ulici U Hliníku v obci Opava; nehoda; havárie OA bez zranění.
  Od 24.3.2018 14:15 do 16:20; v ulici Soukenická v obci Krnov okres Bruntál; nehoda; 2 havarovaná vozidla; OA x motocykl se zraněním.
  Od 24.3.2018 13:50 do 15:55; na silnici 453 v obci Holčovice okres Bruntál; obec Komora; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace