Ranní poznámka4. června  2017 v 05:00  

Ivana Šuláková: Umění pro všechny

Festival ZUŠ Open - Foto: Martin Pokorný

Festival ZUŠ OpenFoto: Martin Pokorný

Na stovkách míst naší republiky se v úterý představili žáci základních uměleckých škol. Jejich celostátní přehlídka nazvaná ZUŠ Open měla ostatním lidem ukázat, jaké unikum v Česku máme. Ano, je tomu skutečně tak – funguje tady ve světě ojedinělý systém uměleckého vzdělávání pro děti, který je dostupný prakticky všem, bez ohledu na míru talentu.

Možná že i vy jste kdysi patřili k dětem, které dvakrát v týdnu ať už z vůle své nebo vůle rodičů popadnou noty a nějaký hudební nástroj a vyrážejí do lidušky. Lidový název pro školu, v níž můžete získat vzdělání v oborech hudebních, tanečních, výtvarných i dramatických, přežil doteď. Dnes už se ale takové vzdělávací instituci oficiálně říká základní umělecká škola nebo chcete-li zuška

S tou, kterou já jsem na vlastní kůži poznala před 40 lety, má jedno společné. Profesionálové v ní dávají základy uměleckého vzdělání dětem bez ohledu na věk a často i míru talentu. 

Když hovořím o talentu, vím, o čem mluvím. Někdy je mi oněch kantorů trpělivě opravujících prstoklad začínajících hudebníků opravdu líto. Kolik falešných tónů si za svou kariéru musejí asi vyslechnout? Kolikrát své žáčky vyprovázejí po hodině s důrazným doporučením: „A cvič!“? A kolik školních vystoupení zorganizují, aby se ujistili, že daleko důležitější než talent je láska k umění. 

A přesně o tom to je. Základní umělecké školy v Česku jsou opravdovým unikátem. Umělecké vzdělání v ní může získat prakticky každé dítě. I to, které talent nemá, ale má obrovskou chuť kreslit, tančit, hrát divadlo, brnkat na kytaru či klavír. 

Takové méně nadané děti sice později nepůjdou na žádnou střední nebo vyšší uměleckou školu, ale určitě získají nový pohled na svět, budou znát noty i naše hudební klasiky, budou umět naslouchat hudbě, rozlišovat jemné nuance barevné škály i různých druhů kompozice, nebo třeba bez ostychu vystoupit před publikem. A to není pro život rozhodně málo! 

I to se toto úterý snažili říci veřejnosti organizátoři akce nazvané ZUŠ Open. Zapojily se do ní základní umělecké školy z celé republiky, v Moravskoslezském kraji rovných třicet. V tuzemsku přitom do zušek chodí 247 tisíc žáků a to už je pořádná síla! 

I já k nim kdysi patřila a jedno vím jistě – i když jsem mou učitelku houslí asi hodně potrápila, i díky ní umím hudbě naslouchat a ne ji jen poslouchat. 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 10. prosince  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Charita s dobrým pocitem

  Období adventu patří k týdnům, kdy se doslova rozsypal pytel s různými druhy charitativních akcí. Je to logické. Blížící se Vánoce i příchod Nového roku patří ke svátkům, se kterými je dobročinnost úzce spojena a také...

   
 • 3. prosince  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Advent a prarodiče

  Dnešek je začátkem liturgického roku, ve kterém věřící očekávají příchod Spasitele, připravují se na Vánoce, rozjímají a věnují se dobročinnosti. Letos je předvánoční období o něco kratší, protože poslední adventní...

   
 • 12. listopadu  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Veteráni

  Včerejší Den Válečných veteránů měl připomenout ty, kteří bojovali ve válkách po celém světě. Společnost Post Bellum při té příležitosti uspořádala sbírku, jejíž výtěžek má pomoci pořídit nahrávky vzpomínek doposud...

   
Moravskoslezský kraj
  Stav vozovky: námraza, D1-369.5
  Od 16.12.2017 04:10 do 06:15; na silnici 48411 v obci Sviadnov okres Frýdek-Místek; nehoda; havarované vozidlo, nebezpečí; havárie OA na kruhovém objezdu, bez zranění.
  Od 16.12.2017 04:05 do 06:10; v ulici Zámecký okruh v obci Opava; u plaveckého bazénu; nehoda; neprůjezdný pruh, 2 havarovaná vozidla; probíhají záchranné a vyprošťovací práce; 2 x OA se zraněním.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace