Ivana Šuláková: Upomínka

Ilustrační foto - Foto:  pixabay.com

Ilustrační fotoFoto:  pixabay.com

Práce s elektronickými vymoženostmi přináší nesporné výhody, ale má i svá rizika. Na jedné straně vám takové technické vychytávky přinášejí mnohem rychlejší služby, pohodlí, maximální dostupnost. Ale také vás chybná manipulace s nimi může připravit o hromadu peněz, nervy i přátele. Někdy jen stačí, když zmáčknete špatnou klávesu.

Už se vám někdy stalo, že jste se takzvaně uklikli? Jinými slovy na klávesnici počítače jste omylem zmáčkli sousední písmeno či číslici? Pak určitě víte, že i taková malá záměna může v praxi znamenat velký malér. 

Třeba když při využívání elektronického bankovnictví zaměníte číslo banky a peníze pošlete někam úplně jinam. A přesně to se mi stalo. 

Aby mí rodiče nemuseli hradit zbytečný poplatek na poště za složenku, poslala jsem za ně elektronicky peníze firmě, u které využívají pevnou telefonní linku a internet. Jenomže uklikla jsem se a částka dorazila na úplně jiný účet. 

Zřejmě bych to sama zjistila později, ale předběhl mě telefonní operátor. Sedmý den po lhůtě splatnosti dorazil mým rodičům firemní e-mail s výhružkou pokuty a odpojení. Jen co si ho přečetli, následovalo vzápětí podobně laděné varování i prostřednictvím telefonátu. Jenomže se v něm neozval konkrétní zaměstnanec firmy, ale pouhý automat s předtočeným zvukovým záznamem. 

Možná si říkáte, že je to v pořádku, že je třeba dlužníky upomínat. Ano, myslím si totéž. Ovšem ta forma je na můj vkus nelidská, obzvláště jsou-li jejími příjemci senioři, v tomto případě mí rodiče. 

Nejen, že s nimi komunikoval jen robot prostý možnosti poradit, ale ještě jim telefonní operátor jako bonus přidal výhrůžku odpojení. A to i když ví, že jsou dlouhá léta řádně platícími a tedy současně perspektivními klienty. 

Co z toho plyne? Tam, kde zákazníci pořád nemají na výběr, se některé firmy stále chovají jako monopoly. Zajímají se jen o výdělky, ale nezajímají je ti, kteří jim zisky pomáhají vytvářet. Opozdilcům servírují upomínku natvrdo a nestojíte jim ani za to, aby s vámi mluvil živý člověk. K tomu není co dodat. Snad jen přání, abyste podobnou zkušeností nemuseli projít i vy. 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 14. ledna  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Zastupitelé pro lidi

  Už jste někdy sledovali jednání obecních zastupitelů přímo na místě? A zasáhli jste taky do jejich debaty? Možná to ani nevíte, ale i když vy sami v tomto orgánu místní samosprávy nesedíte, máte právo se jeho jednání...

   
 • 31. prosince  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Silvestr a novoroční přání

  Dáváte si novoroční předsevzetí? Nebo prostě jen vyplouváte z posledního prosincového do prvního lednového dne s běžnými lidskými přáními a očekáváními? Ať už tak, nebo jinak, dnešek je určitě dnem tak trochu jiným....

   
 • 10. prosince  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Charita s dobrým pocitem

  Období adventu patří k týdnům, kdy se doslova rozsypal pytel s různými druhy charitativních akcí. Je to logické. Blížící se Vánoce i příchod Nového roku patří ke svátkům, se kterými je dobročinnost úzce spojena a také...

   
Moravskoslezský kraj
  Od 22.1.2018 16:25 do 19:00; v ulici Hranická v obci Odry okres Nový Jičín; hromadná nehoda, zdržení do 2 hodin; 3 havarovaná vozidla; DN 3 OA bez zranění, na místě hlídka PČR
  Od 22.1.2018 16:20 do 17:20; na silnici u obce Dolní Lomná okres Frýdek-Místek; zvěř na vozovce
  Od 22.1.2018 16:05 do 18:10; v ulici Opavská v obci Rýmařov okres Bruntál; u Hedvy; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 OA bez zranění, na místo jede hlídka PČR

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace