Ranní poznámka13. srpna  2017 v 05:00  

Ivana Šuláková: Uvařená rajčata a vejce na hniličku

Sluneční svit - Foto: Fotobanka Pixabay

Sluneční svitFoto: Fotobanka Pixabay

Máte už dost veder posledních dnů? A také nevíte, jak ochránit třeba vaši zahrádku před pálícím sluncem?

Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným, prohlásil Antonín Důra v Rozmarném létu, v českém filmu, který režisér Jiří Menzel natočil podle stejnojmenné knihy Vladislava Vančury. Film je starý stejně jako já a stejně tak dlouho je v oběhu právě tento oblíbený citát. 

I já jsem letos přesvědčena, že tento způsob léta je poněkud nešťastný. Úmorná vedra, kdy je většina z nás schopna fungovat jen na třetinu normálního výkonu, se střídají s hrozivými bouřkami, při nichž lítá vzduchem kdeco, z oblohy metají blesky a na zem se valí proudy vody, která pak těm méně šťastným zatápí sklepy a zahrady. A jak říkají klimatologové, v příštích letech nebude líp. 

S výkyvy počasí zřejmě nic neuděláme, asi se na ně prostě budeme muset připravit. Já osobně ale moc nevím, jak. Nechce se mi trávit horké dny v klimatizovaných obchodních centrech, ani netoužím po tom, běhat každý večer přeparkovávat auto z dosahu odlétávajících větví. A už vůbec nemám chuť trávit delší letní dny jen s pocitem, že to úděsné vedro prostě musím nějak přežít, zatímco bych si mohla užívat všeho, co mi toto roční období nabízí. O spánku-nespánku v tropických nocích už ani nemluvím. 

Zřejmě ale budu muset slevit z mých představ. Už vím, že si v zimě koupím klimatizaci na kolečkách a v létě přidám i na UV faktoru. 

Jen pořád netuším, jak ochráním mou zahrádku. Věřím, že i vy, kteří máte nějakou zeleň před domem, dobře víte, o čem mluvím. Ani permanentní zalévání a občasné průtrže mračen ji totiž nemohou ochránit před slunečním úpalem. 

A jak jsem stará, tak se pořád nestačím divit. Poprvé v životě jsem letos viděla uvařené rajče. Ale pozor! Nemluvím o zelenině připravované doma v kuchyni. Mám na mysli rajčata na keříku. Ještě ráno se červenala v plné síle na stonku a o pár hodin později je sluneční výheň doslova uvařila. 

Jen by mě zajímalo, jak ve vedrech přežívají třeba čerstvě snesená vajíčka. Možná jsou taky rovnou hniličku, co říkáte?!  

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 6. srpna  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Ztracený tank

  Už jste dneska hledali nějakou věc, kterou jste včera večer zaručeně odložili na obvyklé místo? Pak patříte k poměrně početné skupině lidí, která občas něco lehce ztrácí a někdy docela obtížně nalézá.

   
 • 30. července  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Švarná Hanka

  Pokud máte rádi chození po horách a k vašim oblíbeným místům patří Beskydy, pak určitě dobře znáte Švarnou Hanku. Turistickou chatu, v níž se údajně za první světové války schovával a pracoval jako domovník Petr Be...

   
 • 23. července  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: ZTePilí muži na cestách

  Slyšeli jste už někdy výraz "ztepilí muži"? A co si pod tím představíte? Bezesporu urostlé, zdravé a svalnaté jedince v plné kondici, kteří se neváhají pustit do různých sportovních výzev. Dvojice mladíků, o kterých...

   
Moravskoslezský kraj
  silnice II/469 (ulice 17. listopadu), Poruba, Ostrava, uzavřeno, stavební práce, Od 18.08.2017 07:00 Do 26.08.2017 23:59, Úplná uzavírka sil. II/469; bude uzavřena polovina okružní křižovatky společně ...
  Od 17.8.2017 08:35 do 10:40; v ulici Ostravská v obci Opava; nehoda; zvěř na vozovce; havarované vozidlo; OA x srna, bez zranění osob.
  ulice Rovenská, Frýdek-Místek, okr. Frýdek-Místek, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 17.08.2017 08:00 Do 23.08.2017 23:59, oprava místní komunikace - ul. Rovenská, Objížďka - bez rozlišení, přes Palkovice ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace