Ranní poznámka28. ledna  2018 v 05:00  

Ivana Šuláková: Vědecká knihovna v kostce

Vizualizace nového sídla Moravskoslezské vědecké knihovny - Foto:  Moravskoslezská vědecká knihovna

Vizualizace nového sídla Moravskoslezské vědecké knihovnyFoto:  Moravskoslezská vědecká knihovna

Architekti znovu pracují na Černé kostce v Ostravě. Moravskoslezské hejtmanství se vrátilo k budoucnosti nového sídla krajské vědecké knihovny a znovu oživilo jeden z původních projektů.

Více než milion dokumentů schraňuje krajská vědecká knihovna. Místo, kde ceněné archiválie skladují, ale ani náhodou nesplňují ani základní požadavky běžných knihoven. Do suterénních prostor zatéká, problémem je nestálá teplota, nedostatek místa, totální absence nových technologií, míst pro zaměstnance i návštěvníky a archiválie se musejí převážet do půjčovny z šesti různých míst v krajském městě. 

O tom všem už ale politikové vědí velmi dlouho a taky stejně dlouho vymýšlejí, kde a jak postavit knihovnu novou. Jednou se ale nemohou shodnout na umístění, podruhé na architektonické podobě, potřetí jim vadí předpokládané náklady. 

Mezitím se z provizoria, do kterého se ostravská vědecká knihovna přestěhovala v padesátých letech minulého století, stalo trvalé působiště. Ještě před deseti lety vše nasvědčovalo tomu, že se letitá očekávání vědeckých knihovníků nakonec zúročí v podobě takzvané Černé kostky. 

Vyrůst měla naproti městskému domu kultury, ale plán zkrachoval poté, co krajská koalice v čele s tehdejším hejtmanem Jaroslavem Palasem přesměrovala zhruba 600 milionů korun určených na vědeckou knihovnu do zdravotnictví a školství. Poslední pomyslný hřebíček do rakve Černé kostky zatloukla v roce 2010 Nečasova vláda, která zrušila slíbenou dotaci 490 milionů korun. 

Teď to ale vypadá, že se Černá kostka opět vrací do oběhu. Loni sice hejtmanství plánovalo přemístit vědeckou knihovnu do Dolní oblasti Vítkovic, teď ale oprášilo Černou kostku a autora návrhu Ladislava Kubu pověřilo plán upravit tak, aby vyhovoval aktuálním potřebám knihovny. 

Je tu ale jeden problém – původní stavba už nemá platné stavební povolení. Když totiž krajský úřad rozhodl, že se zaměří na Dolní oblast, u Černé kostky už nepožádal o prodloužení povolení. Celá plánovaná stavba tak bude muset znovu projít celým schvalovacím procesem. A tady, jak víme, na ni číhá spousta nevyzpytatelných úskalí. 

Ale ať už se naši krajští politikové rozhodnou jakkoliv, nám jen zbývá doufat, že se Černá kostka přeci jen stane realitou a nikoliv Bludným kruhem nebo snad Bermudským trojúhelníkem. 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 18. února  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Olympijský festival

  Ostrava žije už desátým dnem olympiádou více než jiná česká města. Stejně jako Brno hostí Olympijský festival, přehlídku několika desítek zimních sportů. V Ostravě se odehrává v areálu Ostravar Arény, odkud vám tamní...

   
 • 4. února  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Nové památky

  Moravskoslezský kraj má z rozhodnutí vlády tři nové národní kulturní památky. Na seznam objektů, které si zaslouží mimořádnou pozornost i péči, se dostaly tento týden. Co to pro ně, respektive pro jejich vlastníky,...

   
 • 21. ledna  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Přímá volba

  Zájem občanů naší republiky o prezidentské volby je letos velký. Říkají to čísla, podle kterých například úřady vyřizují neobvykle mnoho žádostí o průkazy, umožňující volit mimo stálé bydliště. Znamená to snad, že jsme...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace