Ranní poznámka20. srpna  2017 v 05:00  

Ivana Šuláková: Výkladní skříň

Ilustrační foto - Foto: Fotobanka Pixabay

Ilustrační fotoFoto: Fotobanka Pixabay

V době elektroniky a sociálních sítí jsou životy mnohých lidí jako ve výkladní skříni. Sledovat je mohou davy lidí, dokonce i těch anonymních. Jsou mezi nimi i darebáci, které ale zajímá něco úplně jiného, než je to, že jsme si užili dovolenou, koupili nové šaty nebo viděli báječný film.

Nechybělo mnoho, a ještě ani ne třináctiletá dívka z Ostravy skončila ve spárech pedofila. Zachránila ji ostražitost jejích rodičů, kteří včas varovali policisty. Šestačtyřicetiletý muž, který se na Facebooku vydával za dvacetiletého, skončil v rukách kriminalistů v okamžiku, kdy mířil na schůzku se svou obětí. Fakt, že ho přitahují dívky pod zákonem, si dobře uvědomoval, jen prý si nemohl pomoci, a tak slídil na sociálních sítích. 

A opět jsme u onoho virtuálního prostoru, kde na nás všechny číhá tolik nebezpečí. Internet a na něm fungující sociální sítě jsou přímo líhní potenciálních problémů, které ale ve většině případů odstartujeme my sami. Nejde jen o naše děti, které o sobě naivně vybreptají vše, co je zrovna napadne. Vždyť i dospělí se moc rádi na internetu chlubí tím, že nebudou doma celé dva týdny a že si dovolenou s nimi tentokrát užije i jejich pes. Vlastně otevírají dveře zlodějům. 

Policisté nás nabádají, abychom naše děti bedlivě hlídali, dávali pozor, s kým si na internetu píšou a jaké fotky si třeba posílají. Není to snadné, ale s pomocí různých technických vychytávek reálné. Jenomže kdo bude hlídat dospělé? Třeba ty, kteří mají ve svých twitterových či facebookových výkladních skříních stovky takzvaných přátel, z nichž mnohé nikdy v životě neviděli, a tak vlastně potenciálním podvodníkům a zlodějům prakticky otevírají dveře svých domovů?! 

Ano, je to tak. Je dávno pryč doba, kdy na ochranu proti zlodějům stačilo při odjezdu na dovolenou zaúkolovat kamarády, aby nám vybírali poštovní schránku, občas otevřeli okna nebo třeba večer nechali rozsvíceno. Dnešní lumpové jsou prostě moderní. Pracují s mobily, GPS, sociálními sítěmi i s internetovým bankovnictvím. A úplně nejraději – s tím naším. 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 5. listopadu  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Zimní obutí a (ne)Prodloužená Rudná

  Už máte přezuto? Ne, nemyslíme tím výměnu letních bot za zimní, ale výměnu pneumatik vašeho auta. Autorka Ranní poznámky se dobrovolně přiznává, že patří ke každoročním opozdilcům. A málem se jí to tentokrát nevyplatilo....

   
 • 29. října  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Pomník, vyznamenání a odkaz Valašské královny

  Valašský Slavín je bohatší o další slavné jméno. V bezprostřední blízkosti kostela sv. Anny v areálu Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě, v místě připomenutí lidí, kteří se zasloužili o rozkvět Valašska, teď...

   
 • 22. října  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Po volbách

  Letošní parlamentní volby skončily. Vítězové se radují, ti ostatní doufají, že příště uspějí lépe. Už příští rok v lednu nás ale čeká další významné hlasování. Tentokrát o prezidentu republiky.

   
Moravskoslezský kraj
  Od 22.11.2017 22:00 do 23.11.2017 00:05; v ulici Obránců míru v obci Kopřivnice okres Nový Jičín; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA se zraněním, únik provozních kapalin. HZS na místo.
  komunikace, Nová Ves, v katastru obce Ostrava, uzavřeno, práce na silnici, Od 21.11.2017 14:38 Do 23.11.2017 14:38
  silnice I/46, Deštné - Mladecko, okr. Opava, práce na silnici, omezení, Od 22.11.2017 07:00 Do 24.11.2017 17:00, Údržbové práce v době od 7,00 do 17,00hodin; snížení rychlosti, pohyblivé pracovní mí ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace