Ranní poznámka17. září  2017 v 05:00  

Ivana Šuláková: Vzdělání a sport

FC Baník Ostrava - Foto: Tomáš Adamec

FC Baník OstravaFoto: Tomáš Adamec

Fotbalový Baník otevřel maturitní obor Ekonomie a sport. Na první pohled se může zdát, že nejde o nic až tak výjimečného. Opak je ale pravdou.

Nový obor, který od září začal fungovat v Základní škole Bohumíra Dvorského v Ostravě-Bělském lese, je totiž svým způsobem unikátní. Navštěvují jej výhradně sportovci, nebo snad ještě přesněji řečeno – jde výhradně o mladé fotbalisty Baníku. Je jich celkem 22 a doposud navštěvovali Základní školu Jana Šoupala, která malé fotbalisty vzdělávala a současně jim poskytovala důležité podmínky pro náročný tréning i účast v soutěžích. 

A přesně o to tu taky jde – o možnost skloubit často dvoufázový tréning, různá soustředění a samotné zápasy se studiem. Kdo někdy v minulosti závodně sportoval, určitě ví, jak náročný je to úkol, jak složité je přejíždění z výuky na stadiony a zase zpět. Snad právě proto řada mladých lidí v době své intenzivní přípravy na sportovní kariéru rezignovala na vzdělání. O pár let později, po ukončení aktivního sportování, nebo třeba v případě fatálních zranění, se takové rozhodnutí ukázalo být špatným, ale už většinou bylo pozdě. 

Nový maturitní obor, který Baník ve spolupráci s městem a krajem otevřel, je podle mne zásadním posunem ve výchově mladých sportovních talentů. Kluci, kteří teď mají v hlavě hlavně fotbal a nemyslí až tak na to, co bude třeba za 20 let, tak dostávají novou šanci získat slušné vzdělání, které je může jednou uživit. A to rozhodně není málo. Nezbývá, než jim popřát hodně vytrvalosti, síly i štěstí. Ostatně, už za 4 roky budeme vědět, kolik z oněch dvaadvaceti mladíků tuhle šanci nepropáslo. 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 18. února  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Olympijský festival

  Ostrava žije už desátým dnem olympiádou více než jiná česká města. Stejně jako Brno hostí Olympijský festival, přehlídku několika desítek zimních sportů. V Ostravě se odehrává v areálu Ostravar Arény, odkud vám tamní...

   
 • 4. února  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Nové památky

  Moravskoslezský kraj má z rozhodnutí vlády tři nové národní kulturní památky. Na seznam objektů, které si zaslouží mimořádnou pozornost i péči, se dostaly tento týden. Co to pro ně, respektive pro jejich vlastníky,...

   
 • 28. ledna  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Vědecká knihovna v kostce

  Architekti znovu pracují na Černé kostce v Ostravě. Moravskoslezské hejtmanství se vrátilo k budoucnosti nového sídla krajské vědecké knihovny a znovu oživilo jeden z původních projektů.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace