Ranní poznámka14. května  2017 v 05:00  

Ivana Šuláková: Žaloba na Bakalu

Zdeněk Bakala - Foto:  Česká televize

Zdeněk BakalaFoto:  Česká televize

Dvanáct miliard korun. Tolik peněz požaduje vrátit do pokladny uhelné společnost OKD její insolvenční správce. Jde o část peněz, které si akcionáři této firmy v čele se Zdeňkem Bakalou před pár lety vyplatili jako dividendy. A to i přes fakt, že firma po vyplacení odměn akcionářům vlastně prodělávala.

Na Ostravsku snad není nikoho, kdo by neznal jméno Bakala. Muž, který je spojován s hornickými byty a s pádem společnosti OKD, je tady terčem mnohých kritik. Ještě donedávna pro něj byly asi jen obtěžujícím hmyzem, který tu a tam zalétl až do jeho švýcarského azylu. Jenomže vše nasvědčuje tomu, že spánek tohoto miliardáře s pochybnou pověstí nebude tak klidný jako doposud. 

Za vším je nová úprava korporačního práva, která platí něco přes dva roky a dělá vrásky na čele i mnohým jiným akcionářům. Tedy přesněji řečeno těm, kteří v minulosti do vedení svých firem stavěli figurky vykonávající přání vlastníků bez ohledu na prosperitu firmy. Když pak krachla, hodili majitelé vinu na hlavu svých obětních beránků. 

Situace je teď ale jiná. Teď už totiž akcionář musí například zaplatit škody, které jeho firmě vznikly a taky ručí za její dluhy vůči věřitelům. Nově otevřený právní prostor využila loni na podzim samotná těžební společnost OKD, která zažalovala firmu NWR a podnikatele Zdeňka Bakalu o více než 24,5 miliardy korun kvůli vyplaceným nadměrným dividendám. 

Právě ony totiž nejen podle současného insolvenčního správce této černouhelné společnosti zásadně narušily finanční stabilitu OKD. A buďme konkrétní! Za roky 2006 až 2011, tedy za šest let si akcionáři v čele se Zdeňkem Bakalou na dividendách rozdělili přes 65 miliard korun. Přitom zisk společnosti byl jen poloviční – přes 33 miliard. 

Uhlobaron Bakala tento týden dostal další pomyslnou facku. Insolvenční správce OKD podal na něj a na skupinu jeho firem další žalobu. Požaduje, aby soud rozhodl, že minimálně polovinu vyplacených dividend dostali akcionáři protiprávně a musejí ji vrátit. 

Jak soud rozhodně, těžko predikovat. Jak víme, od podání žaloby do rozsudku většinou uplynou dlouhé měsíce a roky, a ani tehdy není jisté, že lidé, kteří v ní figurují, dostanou zaslouženou odplatu. 

A i kdyby se přeci jen peníze vrátily tam, odkud byly pokoutně odvedeny, firmu ani pracovní místa už horníkům nezachrání. Podle mě je ale v této chvíli důležitý alespoň onen pomyslný pohlavek. Symbolizuje totiž, že právo v podobných miliardových kauzách možná není úplně bezzubé. 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 18. února  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Olympijský festival

  Ostrava žije už desátým dnem olympiádou více než jiná česká města. Stejně jako Brno hostí Olympijský festival, přehlídku několika desítek zimních sportů. V Ostravě se odehrává v areálu Ostravar Arény, odkud vám tamní...

   
 • 4. února  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Nové památky

  Moravskoslezský kraj má z rozhodnutí vlády tři nové národní kulturní památky. Na seznam objektů, které si zaslouží mimořádnou pozornost i péči, se dostaly tento týden. Co to pro ně, respektive pro jejich vlastníky,...

   
 • 28. ledna  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Vědecká knihovna v kostce

  Architekti znovu pracují na Černé kostce v Ostravě. Moravskoslezské hejtmanství se vrátilo k budoucnosti nového sídla krajské vědecké knihovny a znovu oživilo jeden z původních projektů.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace