Ranní poznámka14. května  2017 v 05:00  

Ivana Šuláková: Žaloba na Bakalu

Zdeněk Bakala - Foto:  Česká televize

Zdeněk BakalaFoto:  Česká televize

Dvanáct miliard korun. Tolik peněz požaduje vrátit do pokladny uhelné společnost OKD její insolvenční správce. Jde o část peněz, které si akcionáři této firmy v čele se Zdeňkem Bakalou před pár lety vyplatili jako dividendy. A to i přes fakt, že firma po vyplacení odměn akcionářům vlastně prodělávala.

Na Ostravsku snad není nikoho, kdo by neznal jméno Bakala. Muž, který je spojován s hornickými byty a s pádem společnosti OKD, je tady terčem mnohých kritik. Ještě donedávna pro něj byly asi jen obtěžujícím hmyzem, který tu a tam zalétl až do jeho švýcarského azylu. Jenomže vše nasvědčuje tomu, že spánek tohoto miliardáře s pochybnou pověstí nebude tak klidný jako doposud. 

Za vším je nová úprava korporačního práva, která platí něco přes dva roky a dělá vrásky na čele i mnohým jiným akcionářům. Tedy přesněji řečeno těm, kteří v minulosti do vedení svých firem stavěli figurky vykonávající přání vlastníků bez ohledu na prosperitu firmy. Když pak krachla, hodili majitelé vinu na hlavu svých obětních beránků. 

Situace je teď ale jiná. Teď už totiž akcionář musí například zaplatit škody, které jeho firmě vznikly a taky ručí za její dluhy vůči věřitelům. Nově otevřený právní prostor využila loni na podzim samotná těžební společnost OKD, která zažalovala firmu NWR a podnikatele Zdeňka Bakalu o více než 24,5 miliardy korun kvůli vyplaceným nadměrným dividendám. 

Právě ony totiž nejen podle současného insolvenčního správce této černouhelné společnosti zásadně narušily finanční stabilitu OKD. A buďme konkrétní! Za roky 2006 až 2011, tedy za šest let si akcionáři v čele se Zdeňkem Bakalou na dividendách rozdělili přes 65 miliard korun. Přitom zisk společnosti byl jen poloviční – přes 33 miliard. 

Uhlobaron Bakala tento týden dostal další pomyslnou facku. Insolvenční správce OKD podal na něj a na skupinu jeho firem další žalobu. Požaduje, aby soud rozhodl, že minimálně polovinu vyplacených dividend dostali akcionáři protiprávně a musejí ji vrátit. 

Jak soud rozhodně, těžko predikovat. Jak víme, od podání žaloby do rozsudku většinou uplynou dlouhé měsíce a roky, a ani tehdy není jisté, že lidé, kteří v ní figurují, dostanou zaslouženou odplatu. 

A i kdyby se přeci jen peníze vrátily tam, odkud byly pokoutně odvedeny, firmu ani pracovní místa už horníkům nezachrání. Podle mě je ale v této chvíli důležitý alespoň onen pomyslný pohlavek. Symbolizuje totiž, že právo v podobných miliardových kauzách možná není úplně bezzubé. 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 10. prosince  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Charita s dobrým pocitem

  Období adventu patří k týdnům, kdy se doslova rozsypal pytel s různými druhy charitativních akcí. Je to logické. Blížící se Vánoce i příchod Nového roku patří ke svátkům, se kterými je dobročinnost úzce spojena a také...

   
 • 3. prosince  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Advent a prarodiče

  Dnešek je začátkem liturgického roku, ve kterém věřící očekávají příchod Spasitele, připravují se na Vánoce, rozjímají a věnují se dobročinnosti. Letos je předvánoční období o něco kratší, protože poslední adventní...

   
 • 12. listopadu  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Veteráni

  Včerejší Den Válečných veteránů měl připomenout ty, kteří bojovali ve válkách po celém světě. Společnost Post Bellum při té příležitosti uspořádala sbírku, jejíž výtěžek má pomoci pořídit nahrávky vzpomínek doposud...

   
Moravskoslezský kraj
  Stav vozovky: sníh na vozovce, Mosty u Jablůnkova - na vrcholu
  Od 14.12.2017 07:10 do 08:10; na silnici 4528 u obce Světlá Hora okres Bruntál; havarované vozidlo; neprůjezdné, padlý strom; havárie autobusu do stromu.
  Od 13.12.2017 15:05 do 14.12.2017 11:10; D1 - 337.9km na trase Polsko (st. hranice) - Lipník nad Bečvou; těleso dálnice D1 - 337 km, ve směru jízdy na Brno; nehoda nákladního vozidla; NA sjel z tělesa ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace