Ranní poznámka14. ledna  2018 v 05:00  

Ivana Šuláková: Zastupitelé pro lidi

Jednání zastupitelstva (ilustr. foto) - Foto: Zdeněk Trnka

Jednání zastupitelstva (ilustr. foto)Foto: Zdeněk Trnka

Už jste někdy sledovali jednání obecních zastupitelů přímo na místě? A zasáhli jste taky do jejich debaty? Možná to ani nevíte, ale i když vy sami v tomto orgánu místní samosprávy nesedíte, máte právo se jeho jednání nejen účastnit ale k projednávaným bodům i diskutovat. Jenomže, ono to není vždycky snadné. Obzvláště, když v té době musíte být v práci.

Karvinští zastupitelé budou nově pravidelně jednat až v pozdních odpoledních hodinách. I takovou zprávu jsme mohli slyšet v našem vysílání tohoto týdne. Na první pohled může působit jako informace méně významná a výhradně lokálního charakteru, ale opak je pravdou. Podle mě jde o velmi jasný signál, který tamní radnice vyslala ke svým občanům: „Nechceme jednat o vás bez vás!“ 

Možná podobný záměr považujete v naší demokracii deklarující společnosti za samozřejmý, ale když se jen trochu porozhlédneme kolem sebe, brzy zjistíme, že to tak není. Podívejme se na konkrétní příklady z kraje. 

Ostravští zastupitelé i ti ve Frýdku-Místku nebo v Opavě se scházejí dopoledne. Ve slezské metropoli aspoň někdy začátky jednacích časů posouvají na později, s ohledem na závažnost témat. V Bruntále a v Ostravě-Jihu se scházejí po poledni a v Novém Jičíně většinou ve tři odpoledne. 

Jednoduchými počty prostě dojdeme k tomu, že Karvinští jsou v našem kraji první, kteří pochopili, že umožnit lidem sledovat jednání politiků bez nutnosti brát si v práci dovolenou, je demokratičtější i praktičtější. Sporné věci se dají řešit hned a ne až ex post peticemi. 

Když jsem ale řekla A, měla bych říci i B: zatímco politikové z velkých měst na výhody odpoledních zastupitelstev přicházejí teprve teď, v malých obcích je to samozřejmost. Tam se scházejí téměř výhradně po odpoledních a večerech a konfrontaci s obyvateli se nevyhýbají. 

Ono by to bylo asi stejně zbytečné. Vědí, že když si názory nevymění na zastupitelstvu, určitě to bude při nedělním fotbale na místním hřišti, v krámě, v kostele nebo hospodě u piva. Potkávají se denně a prakticky všude. A jak mi jeden starosta z malé obce na Bruntálsku řekl, ani tam nepotřebují úřední hodiny. 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 7. ledna  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Upomínka

  Práce s elektronickými vymoženostmi přináší nesporné výhody, ale má i svá rizika. Na jedné straně vám takové technické vychytávky přinášejí mnohem rychlejší služby, pohodlí, maximální dostupnost. Ale také vás chybná...

   
 • 31. prosince  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Silvestr a novoroční přání

  Dáváte si novoroční předsevzetí? Nebo prostě jen vyplouváte z posledního prosincového do prvního lednového dne s běžnými lidskými přáními a očekáváními? Ať už tak, nebo jinak, dnešek je určitě dnem tak trochu jiným....

   
 • 10. prosince  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Charita s dobrým pocitem

  Období adventu patří k týdnům, kdy se doslova rozsypal pytel s různými druhy charitativních akcí. Je to logické. Blížící se Vánoce i příchod Nového roku patří ke svátkům, se kterými je dobročinnost úzce spojena a také...

   
Moravskoslezský kraj
  Srážky: přeháňky, Třinec
  Stav vozovky: náledí, Mosty u Jablůnkova - na vrcholu
  Od 23.1.2018 06:25 do 07:30; na silnici 479 v obci Ostrava; nehoda; srážka srny, bez zranění osob.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace