Ranní poznámka23. července  2017 v 05:00  

Ivana Šuláková: ZTePilí muži na cestách

ZTePilí muži na cestách Miroslav Večeřa (vlevo) a David Szotkowski - Foto: Oficiální Facebook

ZTePilí muži na cestách Miroslav Večeřa (vlevo) a David SzotkowskiFoto: Oficiální Facebook

Slyšeli jste už někdy výraz "ztepilí muži"? A co si pod tím představíte? Bezesporu urostlé, zdravé a svalnaté jedince v plné kondici, kteří se neváhají pustit do různých sportovních výzev. Dvojice mladíků, o kterých je dnešní poznámka, také takovou výzvu přijala, jen rozhodně nejsou ztepilými v pravém slova smyslu.

Jsou dva, jsou mladí a říkají si "ZTePilí muži". Název ale nezískali díky své kondici, nýbrž kvůli faktu, že jsou pro své vážné zdravotní handicapy držiteli průkazu ZTP. I přes svá nemalá fyzická omezení ale včera vyrazili na osmidenní pochod z Olomouce do Ostravy. 

Chtějí sobě i jiným dokázat, že je možné překonávat tělesné bariéry, vysvětlovat smysl výzkumu kmenových buněk a přitom pomáhat jiným. Když k tomu připojím informaci, že autor myšlenky David Szotkowski trpí spinální svalovou atrofií a jeho parťák Mirek Večeřa má rozštěp páteře, zdá se jejich plán nemožný. Jenomže není! Na podobnou trasu se totiž vydávají už podruhé. 

Nevím jak vy, milí posluchači, ale něco podobného je pro mě nepředstavitelné. Ano, taky občas páchám nějaké dobré skutky, taky se tu a tam vyhecuji k překonávání větší či menší překážky, testuji kondičku a jiným, méně informovaným, vysvětluji to, co já jsem nastudovala a pochopila o něco dříve.  

Ale jsem zdravá! Nesedím na invalidním vozíku, slouží mi obě ruce a nohy a v tom nejhorším případě mě při chůzi potrápí bolestivá ostruha. A dokonce bývají chvíle, kdy se na ni vymlouvám, abych nemusela zvednout zadek a spálit nějaké kalorie, protože se mi zrovna nechce. Když si přitom vybavím ony ZTepilé muže, cítím se zahanbena. 

Takže, moji milí, pokud v příštích dnech mezi Olomoucí a Ostravou narazíte na dvojici handicapovaných mladíků, kteří po cestě okolojdoucím vysvětlují, jak důležitý a prospěšný je výzkum kmenových buněk, zastavte se na chvíli. Jde o ZTePilé muže Davida a Mirka, kteří nechtějí nic pro sebe, ale naopak chtějí pomáhat jiným.  

Můžete se k nim dokonce přidat, dát s nimi řeč, nebo si od nich koupit vlastní turistickou známku a přispět na léčbu vážně nemocné Verunky, která bude s poraněním míchy podstupovat už druhou aplikaci kmenových buněk. A Český rozhlas Ostrava vám jejich cestu prostřednictvím svého vysílání také zprostředkuje. 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 10. prosince  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Charita s dobrým pocitem

  Období adventu patří k týdnům, kdy se doslova rozsypal pytel s různými druhy charitativních akcí. Je to logické. Blížící se Vánoce i příchod Nového roku patří ke svátkům, se kterými je dobročinnost úzce spojena a také...

   
 • 3. prosince  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Advent a prarodiče

  Dnešek je začátkem liturgického roku, ve kterém věřící očekávají příchod Spasitele, připravují se na Vánoce, rozjímají a věnují se dobročinnosti. Letos je předvánoční období o něco kratší, protože poslední adventní...

   
 • 12. listopadu  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Veteráni

  Včerejší Den Válečných veteránů měl připomenout ty, kteří bojovali ve válkách po celém světě. Společnost Post Bellum při té příležitosti uspořádala sbírku, jejíž výtěžek má pomoci pořídit nahrávky vzpomínek doposud...

   
Moravskoslezský kraj
  Srážky: přeháňky, D48-64,9 km
  Srážky: přeháňky, D48-64,8 km
  D1, mezi km 347.6 a 346.6, ve směru Praha, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 12.12.2017 10:45 Do 12.12.2017 16:00, v tunelech, Údržba tunelu Klimkovice směr Ostrava, údržba tunelů, zdroj: ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace