Ranní poznámka23. července  2017 v 05:00  

Ivana Šuláková: ZTePilí muži na cestách

ZTePilí muži na cestách Miroslav Večeřa (vlevo) a David Szotkowski - Foto: Oficiální Facebook

ZTePilí muži na cestách Miroslav Večeřa (vlevo) a David SzotkowskiFoto: Oficiální Facebook

Slyšeli jste už někdy výraz "ztepilí muži"? A co si pod tím představíte? Bezesporu urostlé, zdravé a svalnaté jedince v plné kondici, kteří se neváhají pustit do různých sportovních výzev. Dvojice mladíků, o kterých je dnešní poznámka, také takovou výzvu přijala, jen rozhodně nejsou ztepilými v pravém slova smyslu.

Jsou dva, jsou mladí a říkají si "ZTePilí muži". Název ale nezískali díky své kondici, nýbrž kvůli faktu, že jsou pro své vážné zdravotní handicapy držiteli průkazu ZTP. I přes svá nemalá fyzická omezení ale včera vyrazili na osmidenní pochod z Olomouce do Ostravy. 

Chtějí sobě i jiným dokázat, že je možné překonávat tělesné bariéry, vysvětlovat smysl výzkumu kmenových buněk a přitom pomáhat jiným. Když k tomu připojím informaci, že autor myšlenky David Szotkowski trpí spinální svalovou atrofií a jeho parťák Mirek Večeřa má rozštěp páteře, zdá se jejich plán nemožný. Jenomže není! Na podobnou trasu se totiž vydávají už podruhé. 

Nevím jak vy, milí posluchači, ale něco podobného je pro mě nepředstavitelné. Ano, taky občas páchám nějaké dobré skutky, taky se tu a tam vyhecuji k překonávání větší či menší překážky, testuji kondičku a jiným, méně informovaným, vysvětluji to, co já jsem nastudovala a pochopila o něco dříve.  

Ale jsem zdravá! Nesedím na invalidním vozíku, slouží mi obě ruce a nohy a v tom nejhorším případě mě při chůzi potrápí bolestivá ostruha. A dokonce bývají chvíle, kdy se na ni vymlouvám, abych nemusela zvednout zadek a spálit nějaké kalorie, protože se mi zrovna nechce. Když si přitom vybavím ony ZTepilé muže, cítím se zahanbena. 

Takže, moji milí, pokud v příštích dnech mezi Olomoucí a Ostravou narazíte na dvojici handicapovaných mladíků, kteří po cestě okolojdoucím vysvětlují, jak důležitý a prospěšný je výzkum kmenových buněk, zastavte se na chvíli. Jde o ZTePilé muže Davida a Mirka, kteří nechtějí nic pro sebe, ale naopak chtějí pomáhat jiným.  

Můžete se k nim dokonce přidat, dát s nimi řeč, nebo si od nich koupit vlastní turistickou známku a přispět na léčbu vážně nemocné Verunky, která bude s poraněním míchy podstupovat už druhou aplikaci kmenových buněk. A Český rozhlas Ostrava vám jejich cestu prostřednictvím svého vysílání také zprostředkuje. 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 18. února  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Olympijský festival

  Ostrava žije už desátým dnem olympiádou více než jiná česká města. Stejně jako Brno hostí Olympijský festival, přehlídku několika desítek zimních sportů. V Ostravě se odehrává v areálu Ostravar Arény, odkud vám tamní...

   
 • 4. února  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Nové památky

  Moravskoslezský kraj má z rozhodnutí vlády tři nové národní kulturní památky. Na seznam objektů, které si zaslouží mimořádnou pozornost i péči, se dostaly tento týden. Co to pro ně, respektive pro jejich vlastníky,...

   
 • 28. ledna  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Vědecká knihovna v kostce

  Architekti znovu pracují na Černé kostce v Ostravě. Moravskoslezské hejtmanství se vrátilo k budoucnosti nového sídla krajské vědecké knihovny a znovu oživilo jeden z původních projektů.

   
Moravskoslezský kraj
  Stav vozovky: sníh na vozovce, D1-354,0 km
  Od 23.2.2018 18:15 do 20:20; v ulici Opavská v obci Krnov okres Bruntál; nehoda; havarované vozidlo; OA x chodec se zraněním.
  D1, mezi km 359.1 a 357.5, ve směru Praha, práce na silnici, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 18.01.2018 14:25 Do 02.04.2018 23:59, havarijní stav vozovky

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace