Martin Knitl: Drsnost návratů do reality

Martin Knitl - Foto: ČRo Ostrava

Martin KnitlFoto: ČRo Ostrava

Už za chvíli budeme v polovině prázdnin a tím pádem i v polovině času letních dovolených. Právě o tomto odpočinku od běžné práce je i tato poznámka a je určena hlavně těm, kteří musí být v zaměstnání.

Přiznám se bez mučení, že ve chvíli, kdy vám tohle říkám ze záznamu, jsem už na dovolené. Ano, patřím mezi ty šťastnější, kteří se zrovna teď nemusí trápit s vlastním prázdninově naladěným mozkem a naopak mohou vypnout všechny zaběhané pracovní stereotypy. 

Tohle vám samozřejmě nesděluji proto, abyste mi snad záviděli, chci se věnovat poněkud odvrácenější straně řádných a zákonem daných dovolených. 

Je to fajn vypadnout na čas pryč od všeho, je příjemné utratit pracně naspořené bankovky za zmrzliny nebo hotely, ale tak jako je plný rozkoše první den volna, je naopak ten poslední těžkým traumatem. 

Máte-li dovolenou dejme tomu dva týdny, je to doba, za kterou už dokážete své zaměstnání vytěsnit z hlavy alespoň z velké části. Jenže návrat, to jsou muka. 

Plně podporuji názor, že po řádné dovolené na zotavenou by měla existovat řádná dovolená na zotavenou po dovolené na zotavenou. Ten návrat z odpočinkového světa je tak drsný, že by opravdu potřeboval nějaký extra paragraf v zákoníku práce. 

Nevím, jak vy, ale já přehazuji výhybku k běžnému pracovnímu tempu hodně dlouho, dost to bolí a fyzikové by to jistě spočítali alespoň na megajouly vydané každou hodinu. 

Takže, milí pracující, nezáviďte mi. Sice se teď potuluji tam, kde evidence pracovní doby neexistuje, ale nebojte se, já se vrátím. A lehké to nebude. 

Autor:  Martin Knitl
Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: sobota, neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 29. března  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Hornické důchody

  Vláda rozšířila počet havířů, kteří budou moct dříve do penze. O pět let dříve se dočkají důchodu i ti, kteří začali fárat před rokem 1993. Ministerstvo práce rozhodnutí opírá o chystané zavírání dolů a propouštění....

   
 • 28. března  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  František Tichý: Omlazený biosaurus

  Ostravské kino Luna opět promítá. Návštěvníkům se otevřelo po náročné půlroční rekonstrukci. Zábřežská jednosálová klasika je jediným kinem ve městě, které přežilo příchod multiplexů.

   
 • 22. března  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Jaro je tady

  Jmenuje se Viktor a v Kuníně patří k místním legendám. Každý rok se tam vrací, aby přinesl štěstí místním lidem a zahájil novou turistickou sezónu. Obyvatelé této malé vesničky u Nového Jičína jej považují za posla...

   
Moravskoslezský kraj
  Od 31.3.2015 16:55 do 18:00; na silnici 56 u obce Baška okres Frýdek-Místek; směr na Frýdlant nad Ostravicí, u výjezdu na Bašku, Hodoňovice.; Pozor! Předmět na vozovce; neprůjezdný pravý jízdní pruh; ...
  Od 31.3.2015 16:20 do 1.4.2015 16:25; na silnici 11 u obce Stará Ves okres Bruntál; Žďárský potok směr Skřítek.; ledovka, průjezd se zvýšenou opatrností; uježděný sníh; ujetý sníh na vozovce, uvízlé ...
  Od 31.3.2015 16:20 do 18:25; na silnici 473 u obce Frýdek-Místek; nehoda; havarované vozidlo; havárie OA do dopravního značení

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas