Martin Knitl: Drsnost návratů do reality

Martin Knitl - Foto: ČRo Ostrava

Martin KnitlFoto: ČRo Ostrava

Už za chvíli budeme v polovině prázdnin a tím pádem i v polovině času letních dovolených. Právě o tomto odpočinku od běžné práce je i tato poznámka a je určena hlavně těm, kteří musí být v zaměstnání.

Přiznám se bez mučení, že ve chvíli, kdy vám tohle říkám ze záznamu, jsem už na dovolené. Ano, patřím mezi ty šťastnější, kteří se zrovna teď nemusí trápit s vlastním prázdninově naladěným mozkem a naopak mohou vypnout všechny zaběhané pracovní stereotypy. 

Tohle vám samozřejmě nesděluji proto, abyste mi snad záviděli, chci se věnovat poněkud odvrácenější straně řádných a zákonem daných dovolených. 

Je to fajn vypadnout na čas pryč od všeho, je příjemné utratit pracně naspořené bankovky za zmrzliny nebo hotely, ale tak jako je plný rozkoše první den volna, je naopak ten poslední těžkým traumatem. 

Máte-li dovolenou dejme tomu dva týdny, je to doba, za kterou už dokážete své zaměstnání vytěsnit z hlavy alespoň z velké části. Jenže návrat, to jsou muka. 

Plně podporuji názor, že po řádné dovolené na zotavenou by měla existovat řádná dovolená na zotavenou po dovolené na zotavenou. Ten návrat z odpočinkového světa je tak drsný, že by opravdu potřeboval nějaký extra paragraf v zákoníku práce. 

Nevím, jak vy, ale já přehazuji výhybku k běžnému pracovnímu tempu hodně dlouho, dost to bolí a fyzikové by to jistě spočítali alespoň na megajouly vydané každou hodinu. 

Takže, milí pracující, nezáviďte mi. Sice se teď potuluji tam, kde evidence pracovní doby neexistuje, ale nebojte se, já se vrátím. A lehké to nebude. 

Autor:  Martin Knitl
Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: sobota, neděle 05:20 a 07:50  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 26. října  2014     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Virtuální realita

  Věda kráčí mílovými kroky kupředu a co je hlaví - její výdobytky obohacují náš život. Své o tom vědí například středoškoláci z Opavy. Zkoušejí novinku, která jim prostřednictvím virtuální reality přiblíží realitu normálně...

   
 • 25. října  2014     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  František Tichý: Snění nad tiketem

  Není snad člověka, který by si aspoň jednou v životě nevsadil. S vidinou výhry lidé prosázejí miliony, i když vědí, že šance je zcela minimální. Štěstí pokoušel tento týden i František Tichý.

   
 • 19. října  2014     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Monika Horsáková: Kam až politik může

  Komunální i senátní volby jsou za námi. Hlasy jsou rozdány a to je ideální chvíle se za volbami ohlédnout.

   
Moravskoslezský kraj
  Od 30.10.2014 18:45 do 19:50; na silnici R48 u obce Frýdek-Místek; Pozor! Předmět na vozovce; sražený kanec v levém jízdním pruhu, směr Příbor
  Od 30.10.2014 17:10 do 19:15; na silnici v obci Stonava okres Karviná; nehoda; 2 havarovaná vozidla; DN 2 OA bez zranění
  silnice I/56, část obce Kouty, Kravaře, okr. Opava, práce na silnici, Od 11.11.2014 07:30 Do 11.11.2014 15:00, omezení provozu na sil. I/56, akce „Kravaře, Kouty, prasklé sloupy, oprava NNv“

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas