Martin Knitl: Drsnost návratů do reality

Martin Knitl - Foto: ČRo Ostrava

Martin KnitlFoto: ČRo Ostrava

Už za chvíli budeme v polovině prázdnin a tím pádem i v polovině času letních dovolených. Právě o tomto odpočinku od běžné práce je i tato poznámka a je určena hlavně těm, kteří musí být v zaměstnání.

Přiznám se bez mučení, že ve chvíli, kdy vám tohle říkám ze záznamu, jsem už na dovolené. Ano, patřím mezi ty šťastnější, kteří se zrovna teď nemusí trápit s vlastním prázdninově naladěným mozkem a naopak mohou vypnout všechny zaběhané pracovní stereotypy. 

Tohle vám samozřejmě nesděluji proto, abyste mi snad záviděli, chci se věnovat poněkud odvrácenější straně řádných a zákonem daných dovolených. 

Je to fajn vypadnout na čas pryč od všeho, je příjemné utratit pracně naspořené bankovky za zmrzliny nebo hotely, ale tak jako je plný rozkoše první den volna, je naopak ten poslední těžkým traumatem. 

Máte-li dovolenou dejme tomu dva týdny, je to doba, za kterou už dokážete své zaměstnání vytěsnit z hlavy alespoň z velké části. Jenže návrat, to jsou muka. 

Plně podporuji názor, že po řádné dovolené na zotavenou by měla existovat řádná dovolená na zotavenou po dovolené na zotavenou. Ten návrat z odpočinkového světa je tak drsný, že by opravdu potřeboval nějaký extra paragraf v zákoníku práce. 

Nevím, jak vy, ale já přehazuji výhybku k běžnému pracovnímu tempu hodně dlouho, dost to bolí a fyzikové by to jistě spočítali alespoň na megajouly vydané každou hodinu. 

Takže, milí pracující, nezáviďte mi. Sice se teď potuluji tam, kde evidence pracovní doby neexistuje, ale nebojte se, já se vrátím. A lehké to nebude. 

Autor:  Martin Knitl
Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: sobota, neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 1. května  2016     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Sobotkovy doly

  Asi není v těchto dnech jediné domácnosti, kde by se alespoň jednou nezmínilo jméno uhelné společnosti OKD. Problémy má už dlouhodobě, vláda dokonce učinila pokusy zachránit těžbu v jednom z jejích dolů, ale teď vývoj...

   
 • 30. dubna  2016     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Richard Piskala: Jaro s Českým rozhlasem Ostrava

  Soutěže, koncerty v přímých přenosech, ale také velkou cykloturistickou akci, nebo Noc otevřených dveří. To vše pro vás chystáme v Českém rozhlase Ostrava na nejbližší týdny.

   
 • 24. dubna  2016 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Hurá do světa

  Těšíte se už na letošní letní dovolenou? No, kdo by se taky netěšil. Pokud se ale chystáte mimo Schengenský prostor nebo chcete cestovat letecky, měli byste si včas zkontrolovat, jestli nevypršela platnost vašeho pasu....

   
Moravskoslezský kraj
  Od 2.5.2016 09:30 do 10:30; na silnici 443 v obci Vítkov okres Opava; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění.
  silnice I/47 (ulice 1. máje), Odry, okr. Nový Jičín, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 02.05.2016 00:00 Do 13.05.2016 23:59, oprava silnice po stavbě, Objížďka - pro vozidla nad X tun, Olomouc: pro ...
  Od 2.5.2016 08:30 do 10:35; v ulici Mariánskohorská v obci Ostrava; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění, únik kapalin.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace