Martin Knitl: Drsnost návratů do reality

Martin Knitl - Foto: ČRo Ostrava

Martin KnitlFoto: ČRo Ostrava

Už za chvíli budeme v polovině prázdnin a tím pádem i v polovině času letních dovolených. Právě o tomto odpočinku od běžné práce je i tato poznámka a je určena hlavně těm, kteří musí být v zaměstnání.

Přiznám se bez mučení, že ve chvíli, kdy vám tohle říkám ze záznamu, jsem už na dovolené. Ano, patřím mezi ty šťastnější, kteří se zrovna teď nemusí trápit s vlastním prázdninově naladěným mozkem a naopak mohou vypnout všechny zaběhané pracovní stereotypy. 

Tohle vám samozřejmě nesděluji proto, abyste mi snad záviděli, chci se věnovat poněkud odvrácenější straně řádných a zákonem daných dovolených. 

Je to fajn vypadnout na čas pryč od všeho, je příjemné utratit pracně naspořené bankovky za zmrzliny nebo hotely, ale tak jako je plný rozkoše první den volna, je naopak ten poslední těžkým traumatem. 

Máte-li dovolenou dejme tomu dva týdny, je to doba, za kterou už dokážete své zaměstnání vytěsnit z hlavy alespoň z velké části. Jenže návrat, to jsou muka. 

Plně podporuji názor, že po řádné dovolené na zotavenou by měla existovat řádná dovolená na zotavenou po dovolené na zotavenou. Ten návrat z odpočinkového světa je tak drsný, že by opravdu potřeboval nějaký extra paragraf v zákoníku práce. 

Nevím, jak vy, ale já přehazuji výhybku k běžnému pracovnímu tempu hodně dlouho, dost to bolí a fyzikové by to jistě spočítali alespoň na megajouly vydané každou hodinu. 

Takže, milí pracující, nezáviďte mi. Sice se teď potuluji tam, kde evidence pracovní doby neexistuje, ale nebojte se, já se vrátím. A lehké to nebude. 

Autor:  Martin Knitl
Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: sobota, neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 26. července  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Risk za volantem

  Skoro celé Česko v posledních dnech hovoří o středeční nehodě vlaku ve Studénce na Novojičínsku. Není divu. Je už druhou v tomto městě, která souvisí s železnicí a jejíž následky jsou tragické. Šokující je ovšem i počínání...

   
 • 25. července  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Richard Piskala: Vrazi na přejezdech

  Tragická železniční nehoda ve Studénce poznamenala život a události v našem regionu v uplynulém týdnu. K této nehodě a hlavně k tomu, co následovalo, se vrací Richard Piskala.

   
 • 19. července  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Dopravní masakr

  Pokud jste obyvatelem Ostravy, dojíždíte do krajského města za prací, nebo jste sem alespoň jednou vyrazili třeba autem, určitě jste si, minimálně v duchu, ulevili nějakou tou nadávkou. Není divu. Centrum Ostravy i...

   
Moravskoslezský kraj
  Od 28.7.2015 10:00 do 13:05; v ulici Krnovská v obci Opava; křiž. s ul. Olomoucká; nehoda; DN s účastí cyklisty se zraněním.
  D1, mezi km 341.5 a 330, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 28.07.2015 10:05 Do 28.07.2015 14:00, Pozor!, Reklamační pochůzky - sestava se pohybuje, zdroj: Ř ...
  Od 28.7.2015 09:30 do 13:35; v ulici Okružní v obci Havířov okres Karviná; křiž. s ul. Petřvaldská; nehoda autobusu; jízdní pruh uzavřen; BUS x OA bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas