Martin Knitl: Drsnost návratů do reality

Martin Knitl - Foto: ČRo Ostrava

Martin KnitlFoto: ČRo Ostrava

Už za chvíli budeme v polovině prázdnin a tím pádem i v polovině času letních dovolených. Právě o tomto odpočinku od běžné práce je i tato poznámka a je určena hlavně těm, kteří musí být v zaměstnání.

Přiznám se bez mučení, že ve chvíli, kdy vám tohle říkám ze záznamu, jsem už na dovolené. Ano, patřím mezi ty šťastnější, kteří se zrovna teď nemusí trápit s vlastním prázdninově naladěným mozkem a naopak mohou vypnout všechny zaběhané pracovní stereotypy. 

Tohle vám samozřejmě nesděluji proto, abyste mi snad záviděli, chci se věnovat poněkud odvrácenější straně řádných a zákonem daných dovolených. 

Je to fajn vypadnout na čas pryč od všeho, je příjemné utratit pracně naspořené bankovky za zmrzliny nebo hotely, ale tak jako je plný rozkoše první den volna, je naopak ten poslední těžkým traumatem. 

Máte-li dovolenou dejme tomu dva týdny, je to doba, za kterou už dokážete své zaměstnání vytěsnit z hlavy alespoň z velké části. Jenže návrat, to jsou muka. 

Plně podporuji názor, že po řádné dovolené na zotavenou by měla existovat řádná dovolená na zotavenou po dovolené na zotavenou. Ten návrat z odpočinkového světa je tak drsný, že by opravdu potřeboval nějaký extra paragraf v zákoníku práce. 

Nevím, jak vy, ale já přehazuji výhybku k běžnému pracovnímu tempu hodně dlouho, dost to bolí a fyzikové by to jistě spočítali alespoň na megajouly vydané každou hodinu. 

Takže, milí pracující, nezáviďte mi. Sice se teď potuluji tam, kde evidence pracovní doby neexistuje, ale nebojte se, já se vrátím. A lehké to nebude. 

Autor:  Martin Knitl
Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: sobota, neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 7. února  2016 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Slezské Prusko

  Čas od času přichází řeč na to, odkud pocházíme. Autorka tohoto textu s hrdostí prohlašuje, že je rodilá Opavanka a tak trochu ji zlobí, když ji někteří "neználci" nazývají Prajzačkou. Proč? Protože si myslí, že právě...

   
 • 6. února  2016 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Richard Piskala: Propouštění v OKD

  Zhruba polovinu zaměstnanců chce do tří let propustit OKD. Tuto informaci zveřejnil v úterý na jednání zastupitelstva Karviné generální ředitel OKD Dale Ekmark.

   
 • 31. ledna  2016 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Nešťastné přejezdy

  Novojičínský soud tento týden objasňoval tragickou nehodu pendolina ve Studénce. Podle žalobce ji zavinil polský řidič kamionu, který vjel na přejezd navzdory výstražným světlům. Následky byly fatální – tři lidé při...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace