Martin Knitl: Drsnost návratů do reality

Martin Knitl - Foto: ČRo Ostrava

Martin KnitlFoto: ČRo Ostrava

Už za chvíli budeme v polovině prázdnin a tím pádem i v polovině času letních dovolených. Právě o tomto odpočinku od běžné práce je i tato poznámka a je určena hlavně těm, kteří musí být v zaměstnání.

Přiznám se bez mučení, že ve chvíli, kdy vám tohle říkám ze záznamu, jsem už na dovolené. Ano, patřím mezi ty šťastnější, kteří se zrovna teď nemusí trápit s vlastním prázdninově naladěným mozkem a naopak mohou vypnout všechny zaběhané pracovní stereotypy. 

Tohle vám samozřejmě nesděluji proto, abyste mi snad záviděli, chci se věnovat poněkud odvrácenější straně řádných a zákonem daných dovolených. 

Je to fajn vypadnout na čas pryč od všeho, je příjemné utratit pracně naspořené bankovky za zmrzliny nebo hotely, ale tak jako je plný rozkoše první den volna, je naopak ten poslední těžkým traumatem. 

Máte-li dovolenou dejme tomu dva týdny, je to doba, za kterou už dokážete své zaměstnání vytěsnit z hlavy alespoň z velké části. Jenže návrat, to jsou muka. 

Plně podporuji názor, že po řádné dovolené na zotavenou by měla existovat řádná dovolená na zotavenou po dovolené na zotavenou. Ten návrat z odpočinkového světa je tak drsný, že by opravdu potřeboval nějaký extra paragraf v zákoníku práce. 

Nevím, jak vy, ale já přehazuji výhybku k běžnému pracovnímu tempu hodně dlouho, dost to bolí a fyzikové by to jistě spočítali alespoň na megajouly vydané každou hodinu. 

Takže, milí pracující, nezáviďte mi. Sice se teď potuluji tam, kde evidence pracovní doby neexistuje, ale nebojte se, já se vrátím. A lehké to nebude. 

Autor:  Martin Knitl
Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: sobota, neděle 05:20 a 07:50  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 23. listopadu  2014     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Začátky s Hurníkem

  Kdyby k němu byl život štědřejší, dožil by se v úterý 25. listopadu devadesáti dvou let. Ilja Hurník - hudební skladatel, klavírista, dramatik a spisovatel. Zemřel před rokem, ale Čechům, Moravanům i Slezanům zanechal...

   
 • 22. listopadu  2014     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  František Tichý: Fandím poctivým

  Bohumínská radnice tento týden ocenila poctivého nálezce. Ten na konci září našel u bankomatu obálku s přibližně 50 tisíci korunami. Peníze si nenechal a radnice ho za to teď odměnila.

   
 • 16. listopadu  2014     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Sedmnáctý listopad

  Ani se nechce věřit, že už je to 25 let! Taková slova slýcháváme v těchto dnech často kolem sebe, když mluvíme o výročí Sametové revoluce. Mnozí z nás v té době byli teprve na prahu dospělosti a dneska už mají šediny,...

   
Moravskoslezský kraj
  silnice III/0581 (ulice Slovenská), Moravská Ostrava a Přívoz, Ostrava, práce na silnici, zúžené jízdní pruhy, Od 28.11.2014 08:59 Do 01.12.2014 08:00, snížená rychlost
  silnice I/56, Moravská Ostrava a Přívoz, Ostrava - D1exit 361, vozovka uzavřena, Od 28.11.2014 07:23 Do 01.12.2014 08:00, provádění zkoušek na mostě
  D1exit 361 - silnice I/56, Moravská Ostrava a Přívoz, Ostrava, vozovka uzavřena, Od 28.11.2014 07:21 Do 01.12.2014 08:00, uzavřeno z důvodu provádění zkoušek na mostě

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas