Martin Knitl: Drsnost návratů do reality

Martin Knitl - Foto: ČRo Ostrava

Martin KnitlFoto: ČRo Ostrava

Už za chvíli budeme v polovině prázdnin a tím pádem i v polovině času letních dovolených. Právě o tomto odpočinku od běžné práce je i tato poznámka a je určena hlavně těm, kteří musí být v zaměstnání.

Přiznám se bez mučení, že ve chvíli, kdy vám tohle říkám ze záznamu, jsem už na dovolené. Ano, patřím mezi ty šťastnější, kteří se zrovna teď nemusí trápit s vlastním prázdninově naladěným mozkem a naopak mohou vypnout všechny zaběhané pracovní stereotypy. 

Tohle vám samozřejmě nesděluji proto, abyste mi snad záviděli, chci se věnovat poněkud odvrácenější straně řádných a zákonem daných dovolených. 

Je to fajn vypadnout na čas pryč od všeho, je příjemné utratit pracně naspořené bankovky za zmrzliny nebo hotely, ale tak jako je plný rozkoše první den volna, je naopak ten poslední těžkým traumatem. 

Máte-li dovolenou dejme tomu dva týdny, je to doba, za kterou už dokážete své zaměstnání vytěsnit z hlavy alespoň z velké části. Jenže návrat, to jsou muka. 

Plně podporuji názor, že po řádné dovolené na zotavenou by měla existovat řádná dovolená na zotavenou po dovolené na zotavenou. Ten návrat z odpočinkového světa je tak drsný, že by opravdu potřeboval nějaký extra paragraf v zákoníku práce. 

Nevím, jak vy, ale já přehazuji výhybku k běžnému pracovnímu tempu hodně dlouho, dost to bolí a fyzikové by to jistě spočítali alespoň na megajouly vydané každou hodinu. 

Takže, milí pracující, nezáviďte mi. Sice se teď potuluji tam, kde evidence pracovní doby neexistuje, ale nebojte se, já se vrátím. A lehké to nebude. 

Autor:  Martin Knitl
Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: sobota, neděle 05:20 a 07:50  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 19. října  2014     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Monika Horsáková: Kam až politik může

  Komunální i senátní volby jsou za námi. Hlasy jsou rozdány a to je ideální chvíle se za volbami ohlédnout.

   
 • 18. října  2014     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Školníci

  O případu ženy, která tento týden ve škole ve Žďáru nad Sázavou ubodala jednoho ze studentů, už zřejmě slyšel každý. Jde o schizofreničku, která má na svědomí i dřívější útok v jedné z havířovských škol. Lékaři ji propustili...

   
 • 12. října  2014     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Monika Horsáková: A zase ta jatka...

  Ostrava je na své technické památky jaksepatří pyšná. Ne všem se však dostává takové péče, jakou by si zasloužily. Mezi těmi druhými vede jedna, jejíž stav se stal už letitým evergreenem - Městská jatka.

   
Moravskoslezský kraj
  Od 21.10.2014 15:20 do 17:25; v ulici Na Vyhlídce v obci Šenov u Nového Jičína okres Nový Jičín; nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; 2 x OA bez zranění, PČR na místě.
  silnice III/04815, Bernartice nad Odrou, okr. Nový Jičín, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, práce na inženýrských sítích, Od 22.10.2014 07:30 Do 31.10.2014 23:59, Zvláštní užívání silnice z důvodu ...
  Od 21.10.2014 14:25 do 16:30; v ulici Výškovická v obci Ostrava; U Výtopny, sjezd na Rudnou.; nehoda, silný provoz; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA, bez zranění a úniku provozních kapalin.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas