Martin Knitl: Drsnost návratů do reality

Martin Knitl - Foto: ČRo Ostrava

Martin KnitlFoto: ČRo Ostrava

Už za chvíli budeme v polovině prázdnin a tím pádem i v polovině času letních dovolených. Právě o tomto odpočinku od běžné práce je i tato poznámka a je určena hlavně těm, kteří musí být v zaměstnání.

Přiznám se bez mučení, že ve chvíli, kdy vám tohle říkám ze záznamu, jsem už na dovolené. Ano, patřím mezi ty šťastnější, kteří se zrovna teď nemusí trápit s vlastním prázdninově naladěným mozkem a naopak mohou vypnout všechny zaběhané pracovní stereotypy. 

Tohle vám samozřejmě nesděluji proto, abyste mi snad záviděli, chci se věnovat poněkud odvrácenější straně řádných a zákonem daných dovolených. 

Je to fajn vypadnout na čas pryč od všeho, je příjemné utratit pracně naspořené bankovky za zmrzliny nebo hotely, ale tak jako je plný rozkoše první den volna, je naopak ten poslední těžkým traumatem. 

Máte-li dovolenou dejme tomu dva týdny, je to doba, za kterou už dokážete své zaměstnání vytěsnit z hlavy alespoň z velké části. Jenže návrat, to jsou muka. 

Plně podporuji názor, že po řádné dovolené na zotavenou by měla existovat řádná dovolená na zotavenou po dovolené na zotavenou. Ten návrat z odpočinkového světa je tak drsný, že by opravdu potřeboval nějaký extra paragraf v zákoníku práce. 

Nevím, jak vy, ale já přehazuji výhybku k běžnému pracovnímu tempu hodně dlouho, dost to bolí a fyzikové by to jistě spočítali alespoň na megajouly vydané každou hodinu. 

Takže, milí pracující, nezáviďte mi. Sice se teď potuluji tam, kde evidence pracovní doby neexistuje, ale nebojte se, já se vrátím. A lehké to nebude. 

Autor:  Martin Knitl
Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: sobota, neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 5. července  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Řemeslo má zlaté dno

  V Ostravě se mělo v létě uskutečnit mistrovství České republiky in-line bruslařů. Mělo, ale všechno je nakonec jinak. Proč? Za vším je nekvalitně odvedená práce lidí, kteří budovali povrch sportovní dráhy.

   
 • 4. července  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  František Tichý: Prázdninové úrazy

  Dětem začaly prázdniny, období nejrůznějších radovánek a dobrodružství. Ale také s sebou nese nejrůznější nástrahy, které mohou skončit nehezkým úrazem.

   
 • 28. června  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Slepýš v kině

  Chodíte rádi do kina? A víte, co všechno patří k povinné výbavě při vstupu do kinosálu? Pokud jste nad tímto tématem ještě nepřemýšleli, možná vás bude inspirovat následující Ranní poznámka.

   
Moravskoslezský kraj
  Od 5.7.2015 10:00 do 12:05; na silnici 01144 v obci Bystřice okres Frýdek-Místek; Hl. komunikace do obce Milíkov, v části Bystřice-Křivá; nehoda, silný provoz; 2x OA
  silnice II/474, Návsí, okr. Frýdek-Místek, zúžená vozovka na dva jízdní pruhy, stavební práce, Od 01.06.2015 00:00 Do 20.07.2015 23:59, Úpravu stávajícího přechodu pro chodce na silnici č. II/474 v obci ...
  ulice Gymnazijní, mezi křižovatkami ulic Kpt. Jaroše a Akátová, Český Těšín, okr. Karviná, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 07.07.2015 06:30 Do 12.07.2015 16:00, Důvodem úplné uzavírky je rekonstrukce ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas