Ranní poznámka29. července  2012  

Martin Knitl: Drsnost návratů do reality

Martin Knitl - Foto: ČRo Ostrava

Martin KnitlFoto: ČRo Ostrava

Už za chvíli budeme v polovině prázdnin a tím pádem i v polovině času letních dovolených. Právě o tomto odpočinku od běžné práce je i tato poznámka a je určena hlavně těm, kteří musí být v zaměstnání.

Přiznám se bez mučení, že ve chvíli, kdy vám tohle říkám ze záznamu, jsem už na dovolené. Ano, patřím mezi ty šťastnější, kteří se zrovna teď nemusí trápit s vlastním prázdninově naladěným mozkem a naopak mohou vypnout všechny zaběhané pracovní stereotypy. 

Tohle vám samozřejmě nesděluji proto, abyste mi snad záviděli, chci se věnovat poněkud odvrácenější straně řádných a zákonem daných dovolených. 

Je to fajn vypadnout na čas pryč od všeho, je příjemné utratit pracně naspořené bankovky za zmrzliny nebo hotely, ale tak jako je plný rozkoše první den volna, je naopak ten poslední těžkým traumatem. 

Máte-li dovolenou dejme tomu dva týdny, je to doba, za kterou už dokážete své zaměstnání vytěsnit z hlavy alespoň z velké části. Jenže návrat, to jsou muka. 

Plně podporuji názor, že po řádné dovolené na zotavenou by měla existovat řádná dovolená na zotavenou po dovolené na zotavenou. Ten návrat z odpočinkového světa je tak drsný, že by opravdu potřeboval nějaký extra paragraf v zákoníku práce. 

Nevím, jak vy, ale já přehazuji výhybku k běžnému pracovnímu tempu hodně dlouho, dost to bolí a fyzikové by to jistě spočítali alespoň na megajouly vydané každou hodinu. 

Takže, milí pracující, nezáviďte mi. Sice se teď potuluji tam, kde evidence pracovní doby neexistuje, ale nebojte se, já se vrátím. A lehké to nebude. 

Autor:  Martin Knitl
Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: sobota, neděle 05:20 a 07:50  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 23. srpna  2014     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Monika Horsáková: Srpnová

  Ve čtvrtek jsme si připomněli 46 let od srpnové invaze vojsk států Varšavské smlouvy v Československu. Bez odezvy nezůstal 21. srpen 1968 ani v našem regionu.

   
 • 17. srpna  2014     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Testovaní kantoři

  Téměř celé čtvrtstoletí má ve vězení strávit učitel z Frýdku-Místku. Takový je verdikt soudu, který ho poslal za mříže za dvojnásobnou vraždu. Jeho případ otevřel diskuzi o prověřování kantorů.

   
 • 16. srpna  2014     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Monika Horsáková: Předlistopadová

  25 let letos uplyne od jednoho ze zásadních historických mezníků soudobé české historie – tzv. sametové revoluce. Už teď jsou média plná vzpomínek a pořadů, které k této události odkazují. Pozadu nezůstaneme ani my....

   
Moravskoslezský kraj
  Od 23.8.2014 13:15 do 15:20; v ulici Na Vrchách v obci Dolní Lutyně okres Karviná; nehoda; DN mezi 2 x o.a. bez zranění a úniku provozních kapalin.
  Od 23.8.2014 12:50 do 14:55; v ulici Okružní v obci Český Těšín okres Karviná; nehoda; DN mezi 2 x o.a. bez zranění a úniku porovozních kapalin s ujetím.
  Od 23.8.2014 12:50 do 14:55; v ulici Plzeňská v obci Ostrava; nehoda; dvě osobní

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas