Martin Knitl: Drsnost návratů do reality

Martin Knitl - Foto: ČRo Ostrava

Martin KnitlFoto: ČRo Ostrava

Už za chvíli budeme v polovině prázdnin a tím pádem i v polovině času letních dovolených. Právě o tomto odpočinku od běžné práce je i tato poznámka a je určena hlavně těm, kteří musí být v zaměstnání.

Přiznám se bez mučení, že ve chvíli, kdy vám tohle říkám ze záznamu, jsem už na dovolené. Ano, patřím mezi ty šťastnější, kteří se zrovna teď nemusí trápit s vlastním prázdninově naladěným mozkem a naopak mohou vypnout všechny zaběhané pracovní stereotypy. 

Tohle vám samozřejmě nesděluji proto, abyste mi snad záviděli, chci se věnovat poněkud odvrácenější straně řádných a zákonem daných dovolených. 

Je to fajn vypadnout na čas pryč od všeho, je příjemné utratit pracně naspořené bankovky za zmrzliny nebo hotely, ale tak jako je plný rozkoše první den volna, je naopak ten poslední těžkým traumatem. 

Máte-li dovolenou dejme tomu dva týdny, je to doba, za kterou už dokážete své zaměstnání vytěsnit z hlavy alespoň z velké části. Jenže návrat, to jsou muka. 

Plně podporuji názor, že po řádné dovolené na zotavenou by měla existovat řádná dovolená na zotavenou po dovolené na zotavenou. Ten návrat z odpočinkového světa je tak drsný, že by opravdu potřeboval nějaký extra paragraf v zákoníku práce. 

Nevím, jak vy, ale já přehazuji výhybku k běžnému pracovnímu tempu hodně dlouho, dost to bolí a fyzikové by to jistě spočítali alespoň na megajouly vydané každou hodinu. 

Takže, milí pracující, nezáviďte mi. Sice se teď potuluji tam, kde evidence pracovní doby neexistuje, ale nebojte se, já se vrátím. A lehké to nebude. 

Autor:  Martin Knitl
Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: sobota, neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 1. března  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Výlet ‚na stojáka‘

  České dráhy se snaží zavádět novinky v oblastech, které byly doposud doménou jen soukromých dopravců. Příkladem může být nová autobusová linka, která má od jara do podzimu spojit moravskoslezskou metropoli s největším...

   
 • 28. února  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  František Tichý: Černá kostka nebude

  Černá kostka v Ostravě nebude. Na nové sídlo vědecké knihovny totiž nejsou peníze. Knihovníci tak zůstávají v nevyhovujícím provizoriu.

   
 • 22. února  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Stáří na dlažbě

  Život v penzi může mít různou podobu. Někteří si ji užívají v plném zdraví a elánu, obklopeni rodinou a přáteli. Jiní strádají chorobami a také absencí příbuzných a kamarádů ochotných podat pomocnou ruku. Žijí, nebo...

   
Moravskoslezský kraj
  ulice Ve Strži, mezi křižovatkami ulic Leopolda Fajkuse a V Loukách, Vratimov, část obce Horní Datyně, okr. Ostrava-město, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 09.03.2015 07:00 Do 30.04.2015 00:00, ...
  Od 5.3.2015 10:25 do 6.3.2015 10:30; na silnicích 35, 56 na vjezdu do obce Bílá okres Frýdek-Místek , délka 11km; v úseku od obce Bílá směr státní hranice se SR; ledovka, průjezd se zvýšenou opatrnos ...
  komunikace, v katastru obce Třinec, okr. Frýdek-Místek, uzavřeno, stavební práce, Od 04.03.2015 12:00 Do 30.12.2016 20:00, omezení obecného užívání pozemní komunikace – místní komunikace III. třídy č. ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas