Martin Knitl: Drsnost návratů do reality

Martin Knitl - Foto: ČRo Ostrava

Martin KnitlFoto: ČRo Ostrava

Už za chvíli budeme v polovině prázdnin a tím pádem i v polovině času letních dovolených. Právě o tomto odpočinku od běžné práce je i tato poznámka a je určena hlavně těm, kteří musí být v zaměstnání.

Přiznám se bez mučení, že ve chvíli, kdy vám tohle říkám ze záznamu, jsem už na dovolené. Ano, patřím mezi ty šťastnější, kteří se zrovna teď nemusí trápit s vlastním prázdninově naladěným mozkem a naopak mohou vypnout všechny zaběhané pracovní stereotypy. 

Tohle vám samozřejmě nesděluji proto, abyste mi snad záviděli, chci se věnovat poněkud odvrácenější straně řádných a zákonem daných dovolených. 

Je to fajn vypadnout na čas pryč od všeho, je příjemné utratit pracně naspořené bankovky za zmrzliny nebo hotely, ale tak jako je plný rozkoše první den volna, je naopak ten poslední těžkým traumatem. 

Máte-li dovolenou dejme tomu dva týdny, je to doba, za kterou už dokážete své zaměstnání vytěsnit z hlavy alespoň z velké části. Jenže návrat, to jsou muka. 

Plně podporuji názor, že po řádné dovolené na zotavenou by měla existovat řádná dovolená na zotavenou po dovolené na zotavenou. Ten návrat z odpočinkového světa je tak drsný, že by opravdu potřeboval nějaký extra paragraf v zákoníku práce. 

Nevím, jak vy, ale já přehazuji výhybku k běžnému pracovnímu tempu hodně dlouho, dost to bolí a fyzikové by to jistě spočítali alespoň na megajouly vydané každou hodinu. 

Takže, milí pracující, nezáviďte mi. Sice se teď potuluji tam, kde evidence pracovní doby neexistuje, ale nebojte se, já se vrátím. A lehké to nebude. 

Autor:  Martin Knitl
Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: sobota, neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 19. června  2016 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Malé nebo velké

  Lidé jsou tvorové nestálí. Dá se to vypozorovat i na tom, že se neustále někam stěhují. Jednou je v módě osídlování předměstí, podruhé se většina shoduje v tom, že není nad bydlení někde na venkově s čistým vzduchem....

   
 • 18. června  2016 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Richard Piskala: Cyklopiknik

  V okolí Trojmezí u Hrčavy se dnes koná už třetí Evropský cyklistický piknik. Autor Ranní poznámky tam určitě vyrazí.

   
 • 12. června  2016 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Pravěké jeskyně

  Město Příbor brzy přijde o jedno hřiště. Argumentem je, že je dlouhodobým terčem vandalů a oprava se nevyplatí.

   
Moravskoslezský kraj
  Od 25.6.2016 00:10 do 02:15; v ulici Rudná v obci Ostrava; nehoda; Havárie OA do svodidel.
  Od 24.6.2016 23:40 do 25.6.2016 01:40; na silnici 57 u obce Holasovice okres Opava; Mezi Opavaou a Holasovicema; nehoda; neprůjezdný pruh, 2 havarovaná vozidla; probíhají záchranné a vyprošťovací práce; ...
  Od 24.6.2016 22:55 do 25.6.2016 00:30; v ulici Tyršova v obci Nový Jičín; před Sport barem; nehoda; probíhají záchranné a vyprošťovací práce, nebezpečí; DN s účastí cyklisty se zraněním,

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace