Martin Knitl: Drsnost návratů do reality

Martin Knitl - Foto: ČRo Ostrava

Martin KnitlFoto: ČRo Ostrava

Už za chvíli budeme v polovině prázdnin a tím pádem i v polovině času letních dovolených. Právě o tomto odpočinku od běžné práce je i tato poznámka a je určena hlavně těm, kteří musí být v zaměstnání.

Přiznám se bez mučení, že ve chvíli, kdy vám tohle říkám ze záznamu, jsem už na dovolené. Ano, patřím mezi ty šťastnější, kteří se zrovna teď nemusí trápit s vlastním prázdninově naladěným mozkem a naopak mohou vypnout všechny zaběhané pracovní stereotypy. 

Tohle vám samozřejmě nesděluji proto, abyste mi snad záviděli, chci se věnovat poněkud odvrácenější straně řádných a zákonem daných dovolených. 

Je to fajn vypadnout na čas pryč od všeho, je příjemné utratit pracně naspořené bankovky za zmrzliny nebo hotely, ale tak jako je plný rozkoše první den volna, je naopak ten poslední těžkým traumatem. 

Máte-li dovolenou dejme tomu dva týdny, je to doba, za kterou už dokážete své zaměstnání vytěsnit z hlavy alespoň z velké části. Jenže návrat, to jsou muka. 

Plně podporuji názor, že po řádné dovolené na zotavenou by měla existovat řádná dovolená na zotavenou po dovolené na zotavenou. Ten návrat z odpočinkového světa je tak drsný, že by opravdu potřeboval nějaký extra paragraf v zákoníku práce. 

Nevím, jak vy, ale já přehazuji výhybku k běžnému pracovnímu tempu hodně dlouho, dost to bolí a fyzikové by to jistě spočítali alespoň na megajouly vydané každou hodinu. 

Takže, milí pracující, nezáviďte mi. Sice se teď potuluji tam, kde evidence pracovní doby neexistuje, ale nebojte se, já se vrátím. A lehké to nebude. 

Autor:  Martin Knitl
Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: sobota, neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 30. srpna  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Nechtěná Barbora

  Kolem Barbory bylo tento týden pořádně dusno. Řeč ovšem není o nějaké celebritě, ale o lokalitě na kraji Karviné. Její jméno si tento týden brala do pusy řada politiků. Většina s cílem, pořádně se zviditelnit. Jen málokdo...

   
 • 29. srpna  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  František Tichý: Čekání na autobus

  Čekání na autobus. Pár minut, kdy většina lidí nehnutě hledí před sebe a přemýšlí. Co se jim tak honí hlavou? Jedno takové zastávkové nahlédnutí do mysli čekajícího cestujícího vám nabízí František Tichý.

   
 • 23. srpna  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Pasti na zloděje

  Krádeže jsou v Česku jednou z nejčastějších kriminálních činností. Kradou se miliony z bankovních účtů, ale třeba i mince z kasiček v kostelích nebo kanálová víka. Zloději na Karvinsku teď přišli na nový objekt svého...

   
Moravskoslezský kraj
  Od 7.9.2015 19:30 do 8.9.2015 22:00; v ulici Na závodí v obci Sviadnov okres Frýdek-Místek; Pozor! 2 nadměrné náklady; očekávejte zdržení; Přeprava nadměrného nákladu (NN) na dvou soupravách v konvoji ...
  ulice Hlavní třída, Poruba, Ostrava, přes: místní komunikace, ulice Hlavní třída, uzavřeno, Od 05.09.2015 11:00 Do 05.09.2015 15:00, Z důvodu konání charitativní společenské akce "AVON pochod", která ...
  ulice Pekařská, Píšť, okr. Opava, uzavřeno, Od 05.09.2015 12:30 Do 05.09.2015 23:59, úplná uzávěra sil. II/466 , MK Pekařská a MK Spojovací z důvodu konání akce -uliční slavnosti, Vydal: Městský úřad ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas