Martin Knitl: Drsnost návratů do reality

Martin Knitl - Foto: ČRo Ostrava

Martin KnitlFoto: ČRo Ostrava

Už za chvíli budeme v polovině prázdnin a tím pádem i v polovině času letních dovolených. Právě o tomto odpočinku od běžné práce je i tato poznámka a je určena hlavně těm, kteří musí být v zaměstnání.

Přiznám se bez mučení, že ve chvíli, kdy vám tohle říkám ze záznamu, jsem už na dovolené. Ano, patřím mezi ty šťastnější, kteří se zrovna teď nemusí trápit s vlastním prázdninově naladěným mozkem a naopak mohou vypnout všechny zaběhané pracovní stereotypy. 

Tohle vám samozřejmě nesděluji proto, abyste mi snad záviděli, chci se věnovat poněkud odvrácenější straně řádných a zákonem daných dovolených. 

Je to fajn vypadnout na čas pryč od všeho, je příjemné utratit pracně naspořené bankovky za zmrzliny nebo hotely, ale tak jako je plný rozkoše první den volna, je naopak ten poslední těžkým traumatem. 

Máte-li dovolenou dejme tomu dva týdny, je to doba, za kterou už dokážete své zaměstnání vytěsnit z hlavy alespoň z velké části. Jenže návrat, to jsou muka. 

Plně podporuji názor, že po řádné dovolené na zotavenou by měla existovat řádná dovolená na zotavenou po dovolené na zotavenou. Ten návrat z odpočinkového světa je tak drsný, že by opravdu potřeboval nějaký extra paragraf v zákoníku práce. 

Nevím, jak vy, ale já přehazuji výhybku k běžnému pracovnímu tempu hodně dlouho, dost to bolí a fyzikové by to jistě spočítali alespoň na megajouly vydané každou hodinu. 

Takže, milí pracující, nezáviďte mi. Sice se teď potuluji tam, kde evidence pracovní doby neexistuje, ale nebojte se, já se vrátím. A lehké to nebude. 

Autor:  Martin Knitl
Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: sobota, neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 17. května  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Být užitečným

  Opavská radnice chce zabít dvě mouchy jednou ranou. Tedy, obrazně řečeno chce vyřešit dva problémy najednou. Tím prvním je potřeba starat se o čistotu města, druhým je velké množství dlouhodobě nezaměstnaných lidí,...

   
 • 16. května  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Richard Piskala: Světová Ostrava

  Ostrava byla dva týdny jedním z center světového sportu. Závěrečné víkendové zápasy na Mistrovství světa v hokeji už se hrají jen v Praze. Nad uplynulým hokejovým šílenstvím v Ostravě se zamýšlí Richard Piskala.

   
 • 10. května  2015     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Živá Ostrava

  Máte rádi hokej? V tom případě patříte k početným davům fanoušků, kteří v těchto dnech sledují utkání hokejového šampionátu v Ostravě i v Praze. A možná patříte i k těm šťastlivcům, kterým se podařilo sehnat vstupenky...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas