Martin Knitl: Drsnost návratů do reality

Martin Knitl - Foto: ČRo Ostrava

Martin KnitlFoto: ČRo Ostrava

Už za chvíli budeme v polovině prázdnin a tím pádem i v polovině času letních dovolených. Právě o tomto odpočinku od běžné práce je i tato poznámka a je určena hlavně těm, kteří musí být v zaměstnání.

Přiznám se bez mučení, že ve chvíli, kdy vám tohle říkám ze záznamu, jsem už na dovolené. Ano, patřím mezi ty šťastnější, kteří se zrovna teď nemusí trápit s vlastním prázdninově naladěným mozkem a naopak mohou vypnout všechny zaběhané pracovní stereotypy. 

Tohle vám samozřejmě nesděluji proto, abyste mi snad záviděli, chci se věnovat poněkud odvrácenější straně řádných a zákonem daných dovolených. 

Je to fajn vypadnout na čas pryč od všeho, je příjemné utratit pracně naspořené bankovky za zmrzliny nebo hotely, ale tak jako je plný rozkoše první den volna, je naopak ten poslední těžkým traumatem. 

Máte-li dovolenou dejme tomu dva týdny, je to doba, za kterou už dokážete své zaměstnání vytěsnit z hlavy alespoň z velké části. Jenže návrat, to jsou muka. 

Plně podporuji názor, že po řádné dovolené na zotavenou by měla existovat řádná dovolená na zotavenou po dovolené na zotavenou. Ten návrat z odpočinkového světa je tak drsný, že by opravdu potřeboval nějaký extra paragraf v zákoníku práce. 

Nevím, jak vy, ale já přehazuji výhybku k běžnému pracovnímu tempu hodně dlouho, dost to bolí a fyzikové by to jistě spočítali alespoň na megajouly vydané každou hodinu. 

Takže, milí pracující, nezáviďte mi. Sice se teď potuluji tam, kde evidence pracovní doby neexistuje, ale nebojte se, já se vrátím. A lehké to nebude. 

Autor:  Martin Knitl
Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: sobota, neděle 05:20 a 07:50  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 14. prosince  2014     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Supi nad městem

  Supi jsou mrchožraví ptáci. Dokážou sníst i zbytky zvířat, které jsou pro ostatní zvířata nestravitelné. Někdy sežerou potravy tolik, že nedokážou vzlétnout. Vyskytují se na všech kontinentech mimo Ameriky, Austrálie...

   
 • 13. prosince  2014     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Richard Piskala: Volím vítr

  Téma počasí je ideální pro společenskou konverzaci třeba s lidmi, se kterými se moc neznáte, nevíte, o čem jiném byste zrovna mluvili a chcete zabránit trapnému tichu. Počasí je ale také někdy tématem závažným, i když...

   
 • 7. prosince  2014     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Čínská čeština

  Bronzová - takový přívlastek má třetí neděle před vánočními svátky. Připadá na dnešek a je spojená s tradičními trhy prakticky v každém městě Moravskoslezského kraje. Pokud se tam chystáte vyrazit pro dárky, možná přitom...

   
Moravskoslezský kraj
  Od 20.12.2014 01:00 do 03:05; v ulici 28. října v obci Ostrava; nehoda; dvě osobní
  silnice III/46610 (ulice Osvoboditelů), Velká Polom, okr. Ostrava-město, uzavřeno, stavební práce, Od 15.04.2014 00:00 Do 30.06.2015 23:59, Úplná uzavírka silnice v úseku od konce zástavby v délce cca ...
  silnice I/46, Arnoštov - Služovice, okr. Opava, oprava povrchu vozovky, provoz převeden do protisměru, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 14.12.2014 19:00 Do 21.12.2014 19:00, oprava silnice, provoz ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas