Monika Horsáková: K desateru českého školství

Monika Horsáková - Foto: Martin Straka

Monika HorsákováFoto: Martin Straka

Deset kroků ke zkvalitnění českého školství představili v úterý ve Sněmovně premiér Petr Nečas a ministr školství Petr Fiala. Podle premiéra patří mezi největší problémy českého školství zhoršující se výsledky žáků v matematice a čtenářské gramotnosti, rozdíly ve znalostech dětí z různých regionů, nízká prestiž učitelské profese a slabý zájem žáků o technické obory.

„Tato vláda přikládá školství velký význam,“ zdůraznil při prezentaci desatera ministr školství. Zní to krásně, ale dovolím si tvrdit, že ono hlasitě medializované desatero nepojmenovává nic jiného než důsledky, nikoli příčiny nedobrého stavu současného českého školství.  

Přitom: kvalita výuky plošně klesá a každá další reforma ministerstva, v posledních letech reprezentovaná především novými a novými plošnými testy, zasazuje této kvalitě další a další ránu. 

Pominu fakt často diskutované kvality státních testů, blamáž kolem posledních státních maturit máme všichni ještě v dobré paměti. Ona totiž samotná podstata plošného testování je podle mého názoru osudovým omylem.  

Test není schopen odhalit, zda zkoušený umí komunikovat, zda je schopen argumentovat, pracovat v týmu, nakládat s odbornou literaturou... Právě tyto dovednosti jsou přitom v praxi klíčové. 

Jednoduše řečeno: vybrat z několika možností větu, ve které je, či není, gramatická chyba, ještě neznamená, že dotyčný umí správně zformulovat větu. 

Kvalita školství odjakživa stojí a padá s kvalitou učitelů. Kdo má doma školáky nebo studenty, ví dobře, o čem mluvím. Oblíbenost předmětů se totiž u dítěte často odvíjí právě od osoby učitele. Nejde tedy ani tak o to, kolik testů člověk za svou „školskou“ kariéru napíše či kolik desater ministerstvo představí. Jde tady o to, jak zajistit, abychom na školách měli kvalitní a věci oddané pedagogy. 

A to nevyřeší jen jejich platy, ale i změna přístupu k financování vysokých škol a také k ohodnocení vysokoškolských pedagogů, které je ve srovnání se základoškolským a středoškolským prostředím diplomaticky řečeno podhodnocené. 

Vědecké granty přitom tuto situaci nezachrání. Je totiž třeba konečně nahlas říci, že vysoké školy nejsou jen vědeckými pracovišti a neprodukují jen vědce, ale také odborníky pro praxi – lékaře, sestry, sociální pracovníky, právníky, inženýry nebo... učitele. 

Pokud se má sešup českého školství, který v posledních letech sledujeme, zastavit, pak bude ministerstvo školství muset ve svých úvahách zabrousit mnohem dál, než naznačuje čerstvé desatero. A především: bude muset konečně ve vládě prosadit, aby kromě proklamací o tom, jak je školství vládní prioritou, uvolnila pro tento resort víc peněz. Nejen na testování, ale především na vzdělávání. 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: sobota, neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 26. června  2016 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Kohoutkový inspektor

  Už jste někdy slyšeli o Kohoutkovém inspektorovi? Pokud ne, nenechejte si ujít dnešní Ranní poznámku. V tomto letním čase je totiž velmi aktuální.

   
 • 25. června  2016 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  František Tichý: Jatka

  Historická budova bývalých jatek poblíž centra Ostravy se vrátí do majetku města. Po více než dvou desetiletích možná konečně začnou potřebné opravy, aby architektonicky cenný areál mohl najít nové využití.

   
 • 19. června  2016 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Malé nebo velké

  Lidé jsou tvorové nestálí. Dá se to vypozorovat i na tom, že se neustále někam stěhují. Jednou je v módě osídlování předměstí, podruhé se většina shoduje v tom, že není nad bydlení někde na venkově s čistým vzduchem....

   
Moravskoslezský kraj
  Od 30.6.2016 08:05 do 10:10; v ulici Beskydská v obci Frýdek-Místek; kruhový objezd u Lídlu.; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění.
  Od 30.6.2016 08:25 do 10:30; na silnici 467 u obce Štěpánkovice okres Opava; nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; OA x motocykl, se zraněním osob. Na místě ZZS a PČR.
  Od 30.6.2016 08:15 do 10:20; v ulici Zborovská v obci Ostrava; Křižovatka s ul. Nádražní.; nehoda; 2 havarovaná vozidla; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; 2 x OA, bez zranění a úniku ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace