Monika Horsáková: Když virtuozita splyne s opravdovostí

20. září 2014
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Britské Gramophone Awards se honosí přezdívkou „Oscaři klasické hudby“. Už osmatřicet let je udělují kritici píšící pro britský časopis Gramophone. Ze stovek nahrávek sezóny vybírají porotci pro každou z kategorií šest nejlepších. Mezi ně patří i čeští hudebníci.

V Ostravě ve čtvrtek vystoupili čerství nositelé Oscara. Že o tom nic nevíte? Možná to bude tím, že jde o Oscara hudebního, a navíc v oblasti hudby, které jsme si navykli říkat vážná. Řeč je o čtveřici českých umělců, kteří vystupují pod názvem Pavel Haas Quartet a patří mezi nejvýznamnější komorní soubory současnosti.

Před koncertním místem – v tomto případě kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Ostravě-Třebovicích – se nemačkaly davy ječících a umdlévajících fanynek a média se netlačila v předních koncertních řadách. O to soustředěnější a hlubší zážitek hudebníci posluchačům nabídli.

Zahráli smyčcové kvartety Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka. V jejich interpretaci českých velikánů bylo přitom vše, co si lze pod kvalitním hudebním výkonem představit – kromě naprosté interpretační jistoty i vřelost, libozvučnost, osobitost či energie. Zkrátka: virtuozita spojená s opravdovou radostí z hudby.

Přišedším posluchačům přichystali mimořádný zážitek, který opět musel každého z nich utvrdit v tom, že v hudbě je zkrátka cosi božského. Onen povznášející pocit přitom ještě umocnilo duchovní prostředí třebovického barokního svatostánku.

Za to patří dík Svatováclavskému hudebnímu festivalu, který už po jedenácté obohacuje tuzemský festivalový prostor o špičkovou hudbu v sakrálních stavbách. Toto spojení jako by umělecké výkony ještě umocňovalo. Opravdovost a čistota všech hudebních svatováclavských večerů doslova vyráží dech a přináší svým posluchačům bez nadsázky nadpozemské zážitky.

I proto si dovoluji tvrdit, že Svatováclavský hudební festival, který pár nadšenců vyvzdorovalo doslova z ničeho v Ostravě – městě s pověstí rázovitou – a který se později rozrostl do celého kraje, patří nejen mezi nejvýznamnější, ale i nejopravdovější hudební festivaly v zemi.

autor: Monika Horsáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.