Monika Horsáková: Proti ztrátě paměti

28. červen 2014
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Celé Česko si včera připomnělo Den památky obětí komunismu – výročí popravy Milady Horákové. Stalo se před 64 lety, po známém politickém monstrprocesu.

Čísla obětí, která za sebou komunistický režim zanechal, jsou tragická. Během komunistické totality bylo uvězněno 262 tisíc lidí, 241 bylo popraveno a další 3 tisíce lidí při zatýkání, výsleších či ve vězení umřely.

Společnost Člověk v tísni Den památky obětí komunismu každoročně připomíná celorepublikovou kampaní Proti ztrátě paměti. Letos studentům a pedagogům škol v celé republice nabídla, aby si vybrali pamětníka a aktivního odpůrce totalitního režimu, kterému Člověk v tísni vyrobil originální medaili s nápisem „I díky Vám jsme svobodní“.

Nabídky využily i ostravské střední školy. Jazykové gymnázium Pavla Tigrida předalo medaili Luďku Eliášovi, který přežil Terezín, Osvětim a Swarzheide, za komunistické éry patřil k reformistům a v roce 1968 se podílel na zajištění ilegálního vysílání České televize Ostrava.

Střední škola teleinformatiky si zase vybrala předsedu ostravské pobočky Konfederace politických vězňů – Leo Žídka. Ten byl odsouzen na osm let prací v uranových dolech za pokus přejít státní hranici.

A Gymnázium Olgy Havlové předalo pamětní medaili Zdeňku Růžičkovi, nejmladšímu odsouzenému v procesu Buchal & spol. – největším návazném procesu na monstrproces s Miladou Horákovou. Bylo v něm odsouzeno osmdesát sedm lidí. Padly čtyři tresty smrti a pět doživotí, jen tři obžalované soud osvobodil. Zdeňka Růžičku i jeho bratra Miroslava čekalo jáchymovské peklo.

Všichni tři zmínění ocenění pamětníci se komunismu navzdory nenechali zlomit a zůstali věrni svým zásadám. A teď – v časech svobody – navíc aktivně jezdí po školách a mladé lidi neúnavně seznamují se svým příběhem.

Je dobře, že školy vynikající nápad Člověka v tísni využily. Setkání studentů s pamětníky komunistického bezpráví totiž vydá za víc než hodiny suchopárné výuky.

Hrozba historického zapomínání je přitom stále větší. Řada stereotypů se v historii lidstva stále vrací. Znát je představuje první krok k tomu, nepodlehnout nejrůznějším líbivým politickým vábničkám a mediálním manipulacím. Historie se totiž ráda opakuje. I proto je třeba vzpomínat a nezapomínat.

autor: Monika Horsáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.