Ranní poznámka9. července  2017 v 05:00  

Richard Piskala: Výročí povodní

Povodně (ilustrační foto) - Foto: Gabriela Hauptvogelová

Povodně (ilustrační foto)Foto: Gabriela Hauptvogelová

V těchto dnech si připomínáme 20 let od ničivých povodní v roce 1997. K tomuto výročí se vrací ve své ranní poznámce i Richard Piskala.

Není to příjemné vzpomínání. Všichni, kdo jsme velkou vodu v devadesátém sedmém v našem kraji zažili, se asi shodneme, že na tuto katastrofální povodeň se nedá zapomenout. Myslím, že je důležité si tyto události připomínat i v našem vysílání a zároveň se ptát, jestli jsme dnes lépe chráněni před velkou vodou, než tehdy. 

Za těch dvacet let se toho určitě udělalo hodně, možná i vy si vybavíte ve vašem okolí například různé náspy a hráze v okolí řek. 

Co je dnes ale zhruba stejné jako před dvaceti lety, je nemožnost nějak výrazněji regulovat případné přívaly vody na horním toku řeky Opavy. Dvacet let se mluví o nutnosti vybudovat přehradu v Nových Heřminovech a ochránit tak Krnov, Opavu a řadu dalších obcí. 

O této přehradě uvažovali už naši předkové. První projekt vznikl před 94 lety, stavební uzávěra platila v obci od roku 1960. Jenomže stavba přehrady se neustále odkládala. Po roce 1990 v době útlumu těžkého průmyslu na Ostravsku výrazně klesala spotřeba vody a myšlenka přehrady v Nových Heřminovech se zdála být zapomenutá. Několik místních tehdy dostalo od příslušných úřadů povolení k výstavbě nových domů a k rekonstrukcím těch stávajících. 

Až katastrofální povodeň v roce 1997 důrazně připomněla, že přehrada měla být nejen zásobárnou vody, ale měla by ochránit města a obce ležící níže na řece Opavě od nejhorších následků velkých povodní. 

Od té doby se stala výstavba nádrže znovu aktuální a společně s přípravami její stavby začal také boj občanů Nových Heřminov, kteří chtějí stavbě zabránit a zachránit tak své domy a velkou část své obce. 

Z jejich pohledu je to asi pochopitelné a musím říci, že mne opravdu mrzí, že řada heřminovských přijde o své domy a budou se muset přestěhovat. Nikomu nic podobného nepřeji. Proti tomu ale stojí veřejný zájem ochránit životy, zdraví a majetky tisíců lidí, bydlících v okolí horního toku řeky Opavy. 

Musím říci, že alternativní názory hlásající, že přehrada není vlastně potřeba, mne osobně nepřesvědčily a doufám, že výstavba skutečně začne alespoň v tom roce 2020, o kterém se teď hovoří jako o reálném termínu. Snad nás do té doby nečeká podobná pohroma jako v roce 97. 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 11. března  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Daně

  Už jen něco málo přes tři týdny zbývají do nejzazšího termínu pro přiznání a zaplacení daně z příjmů za uplynulý rok. Možná i vy patříte k lidem, kteří se každoročně lopotí s vyplňováním ne zrovna jednoduchých formulářů,...

   
 • 4. března  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Podomní prodejci

  Podomní prodej i přes přísnou regulaci pořád funguje. Přestože mohou potulní prodavači dostat pokutu až 200 tisíc korun, pokud zvoní na domácnosti v obcích, kde je taková forma prodeje zakázána, většina z nich to vážně...

   
 • 18. února  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Olympijský festival

  Ostrava žije už desátým dnem olympiádou více než jiná česká města. Stejně jako Brno hostí Olympijský festival, přehlídku několika desítek zimních sportů. V Ostravě se odehrává v areálu Ostravar Arény, odkud vám tamní...

   
Moravskoslezský kraj
  Od 23.3.2018 15:45 do 18:20; v ulici Dělnická v obci Havířov okres Karviná; hromadná nehoda, zdržení; 3 havarovaná vozidla; 3x OA bez zranění.
  Od 23.3.2018 16:15 do 18:20; na silnici v obci Palkovice okres Frýdek-Místek; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2x OA bez zranění.
  ulice Slezská, Štěpánkovice, okr. Opava, práce na silnici, uzavřeno, Od 26.03.2018 10:00 Do 28.03.2018 14:00

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace