Ranní poznámka9. července  2017 v 05:00  

Richard Piskala: Výročí povodní

Povodně (ilustrační foto) - Foto: Gabriela Hauptvogelová

Povodně (ilustrační foto)Foto: Gabriela Hauptvogelová

V těchto dnech si připomínáme 20 let od ničivých povodní v roce 1997. K tomuto výročí se vrací ve své ranní poznámce i Richard Piskala.

Není to příjemné vzpomínání. Všichni, kdo jsme velkou vodu v devadesátém sedmém v našem kraji zažili, se asi shodneme, že na tuto katastrofální povodeň se nedá zapomenout. Myslím, že je důležité si tyto události připomínat i v našem vysílání a zároveň se ptát, jestli jsme dnes lépe chráněni před velkou vodou, než tehdy. 

Za těch dvacet let se toho určitě udělalo hodně, možná i vy si vybavíte ve vašem okolí například různé náspy a hráze v okolí řek. 

Co je dnes ale zhruba stejné jako před dvaceti lety, je nemožnost nějak výrazněji regulovat případné přívaly vody na horním toku řeky Opavy. Dvacet let se mluví o nutnosti vybudovat přehradu v Nových Heřminovech a ochránit tak Krnov, Opavu a řadu dalších obcí. 

O této přehradě uvažovali už naši předkové. První projekt vznikl před 94 lety, stavební uzávěra platila v obci od roku 1960. Jenomže stavba přehrady se neustále odkládala. Po roce 1990 v době útlumu těžkého průmyslu na Ostravsku výrazně klesala spotřeba vody a myšlenka přehrady v Nových Heřminovech se zdála být zapomenutá. Několik místních tehdy dostalo od příslušných úřadů povolení k výstavbě nových domů a k rekonstrukcím těch stávajících. 

Až katastrofální povodeň v roce 1997 důrazně připomněla, že přehrada měla být nejen zásobárnou vody, ale měla by ochránit města a obce ležící níže na řece Opavě od nejhorších následků velkých povodní. 

Od té doby se stala výstavba nádrže znovu aktuální a společně s přípravami její stavby začal také boj občanů Nových Heřminov, kteří chtějí stavbě zabránit a zachránit tak své domy a velkou část své obce. 

Z jejich pohledu je to asi pochopitelné a musím říci, že mne opravdu mrzí, že řada heřminovských přijde o své domy a budou se muset přestěhovat. Nikomu nic podobného nepřeji. Proti tomu ale stojí veřejný zájem ochránit životy, zdraví a majetky tisíců lidí, bydlících v okolí horního toku řeky Opavy. 

Musím říci, že alternativní názory hlásající, že přehrada není vlastně potřeba, mne osobně nepřesvědčily a doufám, že výstavba skutečně začne alespoň v tom roce 2020, o kterém se teď hovoří jako o reálném termínu. Snad nás do té doby nečeká podobná pohroma jako v roce 97. 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 10. prosince  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Charita s dobrým pocitem

  Období adventu patří k týdnům, kdy se doslova rozsypal pytel s různými druhy charitativních akcí. Je to logické. Blížící se Vánoce i příchod Nového roku patří ke svátkům, se kterými je dobročinnost úzce spojena a také...

   
 • 3. prosince  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Advent a prarodiče

  Dnešek je začátkem liturgického roku, ve kterém věřící očekávají příchod Spasitele, připravují se na Vánoce, rozjímají a věnují se dobročinnosti. Letos je předvánoční období o něco kratší, protože poslední adventní...

   
 • 12. listopadu  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Veteráni

  Včerejší Den Válečných veteránů měl připomenout ty, kteří bojovali ve válkách po celém světě. Společnost Post Bellum při té příležitosti uspořádala sbírku, jejíž výtěžek má pomoci pořídit nahrávky vzpomínek doposud...

   
Moravskoslezský kraj
  Od 18.12.2017 10:45 do 19.12.2017 10:50; na silnici 56 u obce Staré Hamry okres Frýdek-Místek; estakáda přehrady; ledovka, průjezd se zvýšenou opatrností; jízdní pruh blokován 4 kamiony, které nemohou ...
  silnice I/56, v katastru obce Frýdlant nad Ostravicí - (ulice Frýdlantská), v katastru obce Frýdek-Místek, okr. Frýdek-Místek, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 18.12.2017 09:56 Do 22.12.2017 ...
  silnice III/4687, Stonava, část obce Bonkov, okr. Karviná, uzavřeno, Od 20.12.2017 16:00 Do 20.12.2017 18:00, úplná uzavírka silnice III/4687 v úseku mezi objekty č.p. 1070 - 675 z důvodu rozsvícení vánočního ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace