Ranní poznámka9. července  2017 v 05:00  

Richard Piskala: Výročí povodní

Povodně (ilustrační foto) - Foto: Gabriela Hauptvogelová

Povodně (ilustrační foto)Foto: Gabriela Hauptvogelová

V těchto dnech si připomínáme 20 let od ničivých povodní v roce 1997. K tomuto výročí se vrací ve své ranní poznámce i Richard Piskala.

Není to příjemné vzpomínání. Všichni, kdo jsme velkou vodu v devadesátém sedmém v našem kraji zažili, se asi shodneme, že na tuto katastrofální povodeň se nedá zapomenout. Myslím, že je důležité si tyto události připomínat i v našem vysílání a zároveň se ptát, jestli jsme dnes lépe chráněni před velkou vodou, než tehdy. 

Za těch dvacet let se toho určitě udělalo hodně, možná i vy si vybavíte ve vašem okolí například různé náspy a hráze v okolí řek. 

Co je dnes ale zhruba stejné jako před dvaceti lety, je nemožnost nějak výrazněji regulovat případné přívaly vody na horním toku řeky Opavy. Dvacet let se mluví o nutnosti vybudovat přehradu v Nových Heřminovech a ochránit tak Krnov, Opavu a řadu dalších obcí. 

O této přehradě uvažovali už naši předkové. První projekt vznikl před 94 lety, stavební uzávěra platila v obci od roku 1960. Jenomže stavba přehrady se neustále odkládala. Po roce 1990 v době útlumu těžkého průmyslu na Ostravsku výrazně klesala spotřeba vody a myšlenka přehrady v Nových Heřminovech se zdála být zapomenutá. Několik místních tehdy dostalo od příslušných úřadů povolení k výstavbě nových domů a k rekonstrukcím těch stávajících. 

Až katastrofální povodeň v roce 1997 důrazně připomněla, že přehrada měla být nejen zásobárnou vody, ale měla by ochránit města a obce ležící níže na řece Opavě od nejhorších následků velkých povodní. 

Od té doby se stala výstavba nádrže znovu aktuální a společně s přípravami její stavby začal také boj občanů Nových Heřminov, kteří chtějí stavbě zabránit a zachránit tak své domy a velkou část své obce. 

Z jejich pohledu je to asi pochopitelné a musím říci, že mne opravdu mrzí, že řada heřminovských přijde o své domy a budou se muset přestěhovat. Nikomu nic podobného nepřeji. Proti tomu ale stojí veřejný zájem ochránit životy, zdraví a majetky tisíců lidí, bydlících v okolí horního toku řeky Opavy. 

Musím říci, že alternativní názory hlásající, že přehrada není vlastně potřeba, mne osobně nepřesvědčily a doufám, že výstavba skutečně začne alespoň v tom roce 2020, o kterém se teď hovoří jako o reálném termínu. Snad nás do té doby nečeká podobná pohroma jako v roce 97. 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 15. října  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Mňaučící králík

  Víte, kdo má dnes svátek? Je to Tereza, krásné české jméno, jehož jedna nositelka sedí právě teď na zprávařské židli a připravuje pro vás pravidelné zpravodajské relace. Přitom ani netušíte, že i když má dnes důvod...

   
 • 8. října  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Máslové šílenství

  Také jste propadli „máslovému“ šílenství? Z toho, co slyšíme a vidíme v masových médiích, se dá usuzovat, že každý druhý Čech, Moravan či Slezan v noci nespí kvůli ceně másla. Nebo že se všichni lidé ze severní části...

   
 • 24. září  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Pořadník

  Senioři v Moravskoslezském kraji chystají na 1. října tradiční oslavu svého mezinárodního dne. Letos se uskuteční na Opavsku a zamíří na něj dříve narození z celého regionu. Na první pohled se zdá, že tato věková skupina...

   
Moravskoslezský kraj
  Od 18.10.2017 22:25 do 19.10.2017 00:30; na silnici 11 v obci Ropice okres Frýdek-Místek; nehoda; havarované vozidlo; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; havárie OA do výmolu v silnici, ...
  Od 18.10.2017 21:50 do 23:55; v ulici Těšínská v obci Havířov okres Karviná; nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; 2 x OA bez zranění. Na místě PČR.
  Od 18.10.2017 20:35 do 22:40; v ulici Martinovská v obci Ostrava; u zastávky Dílny DP Ostrava směr Třebovice; nehoda; havarované vozidlo; bez zranění

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace