Křížem krajem na prohlídce bíloveckého muzea

Expozice o historii textilní a galanterijní výroby v Bílovci - Foto: Naďa Čvančarová

Expozice o historii textilní a galanterijní výroby v BílovciFoto: Naďa Čvančarová

Po téměř třech letech rekonstrukce je muzeum v Bílovci opět otevřené. Výstava v měšťanském barokním domě, ve kterém žil kdysi zámecký správce, představuje to nejzajímavější z historie města. Mimo jiné bohatou sbírku knoflíků, které se tu ve velkém vyráběly.

Ulice Zámecká, Bílovec. Právě tam kromě zámku stojí čerstvě opravený třípodlažní dům ve stylu barokní architektury z poloviny 18. století. Jak vypadá dům po rekonstrukci, a kdy v této kulturní památce bude také informační centrum a městské muzeum, uslyšíte v audio záznamu magazínu Křížem krajem (viz 'Přehrajte si celý příspěvek'). Natáčeli jsme s vedoucí muzea, historičkou Evou Ševčíkovou. 

Městskému muzeu slouží barokní dům na náměstí už devadesát let. Přibližuje historii města a tradici textilní výroby, která se tu datuje už od středověku. Nyní architektonická památka láká jak na nové expozice, tak i do podkroví na nejrůznější kulturní pořady. 

Další část expozice v přízemí muzea připomíná také bílovecký zámek a jeho někdejší pány. To, že dům původně sloužil správci zámku, připomíná i část muzejní expozice v prvním patře. Návštěvníky tam nad stolem s perem a kalamářem vítá samotný správce. 

Muzeum v Bílovci je spolu s Turistickým informačním centrem otevřeno v centru Bílovce denně včetně víkendů. Příští týden ve středu tam například o půl čtvrté odpoledne můžete vyrazit na cestovatelskou besedu o Vietnamu. 

Pořad: Křížem krajem  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:10  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 23.1.2018 06:25 do 07:30; na silnici 479 v obci Ostrava; nehoda; srážka srny, bez zranění osob.
  Od 23.1.2018 06:20 do 07:20; v ulici Zborovská v obci Nový Jičín; I/57, za kruh. objezdem směr Bludovice; porouchané vozidlo, očekávejte zdržení; odstavené vozidlo, policie na místě, s opatrnosti prů ...
  Od 23.1.2018 06:15 do 09:20; na silnici 46414 u obce Bílovec okres Nový Jičín; Pozor! Lidé na vozovce; požár sloupu el. vedení, na místo jedou složky IZS.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace