V Ostravě má premiéru Jarryho Král Ubu

David Viktora (Otec Ubu) a Lada Bělašková (Matka Ubu) - Foto: Radovan Šťastný

David Viktora (Otec Ubu) a Lada Bělašková (Matka Ubu)Foto: Radovan Šťastný

Zneužívání moci, sledování vlastních zájmů a nekonečná hrabivost dostaly prostor na prknech Národního divadla moravskoslezského. Naštěstí jen v činoherní novince Král Ubu, která má dnes v Ostravě premiéru. Absurdní groteska francouzského spisovatele Alfreda Jarryho popisuje krutovládu smyšleného vládce Otce Ubu a tím nastavuje zrcadlo i celé společnosti.

Hulvát, násilník, tupec, zbabělec, génius všežravosti. Všechna tato přirovnání v sobě spojuje postava Otce Ubu, poživačného uzurpátora, který nevidí nic než sebe a své vlastní zájmy. K neštěstí všech se stane králem. 

„Myslím, že Král Ubu je v podstatě kdokoliv, koho potkáte. Je to nějaká odvrácená strana zla, která je v každém člověku. Je to vlastně takový Macbeth zkřížený s Homerem Simpsonem,“ nabízí své přirovnání režisér Jan Frič. 

 

V Národním divadle moravskoslezském se chopil moci poživačný uzurpátor Král Ubu. Novinku ostravské činohry vám v reportáži představí Kateřina Daňková.

Vložit na svůj web

V jeho pojetí je Ubu veskrze moderní člověk - nosí oblek, brýle, do války jezdí na segwayi a vládne v jakési jednací síni, která může připomínat poslaneckou sněmovnu nebo zasedací místnost magistrátu. 

„Ta hra není adresná, je opravdu o tom, že se k moci dostal jedinec, který tam nahoře nemá co dělat. Který je tam pouze proto, aby obohatil sám sebe a své nejbližší okolí a kterému vůbec nejde o tu zemi, kterou spravuje,“ popisuje dramaturg Marek Pivovar, který se netají tím, že by minimálně jednoho takového Krále Ubu snadno našel i v současné české politice. 

Z divadelního představení Král Ubu (Jiří Sedláček, Michaela Petřeková, Eliška Adamovská, Jakub Chromčák) - Foto: Radovan Šťastný

Z divadelního představení Král Ubu (Jiří Sedláček, Michaela Petřeková, Eliška Adamovská, Jakub Chromčák)Foto: Radovan Šťastný

„Už když ta hra vznikla, byla tak napsána, že nějakým způsobem reagovala na společnost té doby. A nejinak tomu bude v naší inscenaci. Takže je to inscenace aktuální,“ dodává Pivovar. 

Hra samotná totiž vznikla v roce 1885 původně jako studentská recese. Tehdejší gymnazista Alfred Jarry si v ní utahoval ze svého učitele fyziky. Drama později dopracoval a uvedl v kamenném divadle, kde způsobilo mírně řečeno skandál. Hlavně kvůli nevybíravému divadelnímu jazyku, na který si těžce zvykali dokonce i teď někteří ostravští herci. 

„Zpočátku to chtělo velkou odvahu, abych se trošku uvolnila a popustila uzdu svým emocím a fantazii, protože je to takové pikantnější a my to máme ještě děláno takovým stylem, že leckterý divák může být lehce šokován,“ přiznává Lada Bělašková, alias manipulátorská Matka Ubu. 

Jejího divadelního partnera, Otce Ubu, ztvární David Viktora. Novinka má premiéru dnes v Divadle Antonína Dvořáka od 18:30. 

Jiří Sedláček (Tyčka), Lada Bělašková (Matka Ubu), Vladimír Polák (Kapitán Obruba) a David Viktora (Otec Ubu) - Foto: Radovan Šťastný

Pořad: Dobré odpoledne  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každý den 14:00  |  Délka pořadu: 300 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  D1, mezi km 345 a 346, ve směru Bohumín – PL, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 23.03.2018 10:50 Do 23.03.2018 11:20, Pozor!, Údržba měření výšky vozidel, údržba ...
  D1, mezi km 345 a 346, ve směru Bohumín – PL, pomalu jedoucí vozidlo údržby, levý jízdní pruh uzavřen, Od 23.03.2018 09:00 Do 23.03.2018 09:40, Pozor!, Údržba měření výšky vozidel, údržba a opravy telematiky, ...
  ulice Janáčkova, Moravská Ostrava a Přívoz, Ostrava, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 23.03.2018 10:00 Do 26.03.2018 23:59, úplná uzavírka ul. Janáčkovy v křižovatce s ul. Porážkovou, Objížďka ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace