Výstavní síň Musaion v Havířově se zaplnila klobouky

11. červenec 2016
Dobré dopoledne , Dobré dopoledne

Havířovská Výstavní síň Musaion nabízí výpravu do světa klobouků. Návštěvníci si mohou na místě prohlédnout pokrývky hlavy z nejrůznějších období, kdy lidé bez buřinky, cylindru nebo zdobených slamáků nevyšli na ulici.

Ve vitrínách je tam k vidění okolo 150 sbírkových předmětů. Jsou to vesměs netradiční čapky z různých koutů světa.

„To je záměr této výstavy, že jsou to pokrývky hlavy netradiční, zajímavé a z celého světa. Máme tady pánskou čapku z Uzbekistánu, které se říká tubetějka. Je to čapka, která se dá poskládat do malého kapesníčku a klidně schovat do kapsy,“ popisuje pracovnice Těšínského muzea Wieslawa Branná.

Součástí výstavy jsou ale také klobouky, které si mohou návštěvníci u zrcadla vyzkoušet. „Je jich tady několik desítek. Jsou různých barev i materiálů,“ říká Branná.

Výstava obsahuje také informační tabule. Například reklama z roku 1935 hlásá, že pokrývka hlavy neslouží jen jako ozdoba, ale také pomáhá předcházet bolestem hlavy, slabostem zraku a dokonce pleši - alespoň podle tehdejších lékařů.

Výstavu klobouků si můžete v havířovské výstavní síni Musaion prohlédnout do 21. srpna.

autor: stj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.