Rozhovory, rady, tipy2. července  2014 v 10:20  

Adrenalin hledají v bitevní vřavě a víkend ve středověkém ležení je pro ně ideální relaxací

Ilustrační foto - Foto: Lenka Slezáková

Ilustrační fotoFoto: Lenka Slezáková

Svět v dobovém kabátě mají fandové historie natolik rádi, že jim nevadí ani tvrdý trénink v brnění a s těžkými meči a šrámy utržené v boji nepočítají. Představíme vám nejrůznější rytíře a zbrojnoše, zkrátka členy historických skupin, kteří se potkávají při rekonstrukcích dobových bitev.

Dobové kulisy, středověké ležení a parta na bitevním poli. Tenhle život vedou fandové historie paralelně k tomu všednímu, kterému kralují složenky, pravidelné zaměstnání a věčně chybějící čas. Život s datací o pár století zpátky má trochu jiné tempo. 

„Samozřejmě člověk tím žije. Už to není jen záliba, ale podřizuje tomu úplně všechno. Je to prostě životní styl,“ potvrzuje pan Petr, momentálně tesař a bojovník v jedné osobě. 

Rekonstrukce dobových bitev jsou atraktivní pro veřejnost i pro aktéry samotné. Co si chcete dobýt v boji, musíte si vlastnoručně postavit. Adrenalin ve středověkých kulisách – to je ovšem koníček plný tvrdého tréninku a disciplíny. 

„My předně jako šermířská scénická skupina předvádíme nejrůznější věci. Takže někdy jsem v plechu a někdy jsem za posledního drbana. Určitě jsou všichni členové šikovní. A kdyby nebyli, tak já je donutím,“ říká se smíchem hejtman skupiny Viator Jakub Nenutil. 

Podle něj každý ze skupiny trénuje asi šest až osm hodin týdně. Šerm je náročný fyzicky i po technické stránce. 

„Kluci musí být sžití a musí si důvěřovat. A potom to, co předvádějí na scéně, by dle našeho pojetí mělo probíhat maximálně bezpečně a současně tak, aby z toho divák měl co největší požitek. Prostě když sekám do chlapa, tak to má vypadat, že sekám do chlapa,“ dodává hejtman. 

Bez žen by to nešlo 

A jestli si myslíte, že dobový život bez moderních vymožeností láká jen bitvami ošlehané chlapíky, pak jste na omylu. V táboře mají své místo i ženy – markytánky, kuchařky... Zkrátka bez něžného pohlaví by to nešlo. Důkazem je třeba mladá paní Michaela. Spolu s lučištníkem Jankem jsou členy Piastovců z Frýdku-Místku. 

„V naší družině se starám třeba o kuchyni, to je taková vcelku vděčná role. Za to mne mají všichni rádi,“ směje se paní Michaela. 

Více si o šermířích, rytířích a zbrojnoších poslechněte v přiloženém audio souboru (viz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘ hned pod titulkem). Tento i další díly magazínu dobrých zpráv a zajímavostí pak najdete v iRadiu. 

Pořad: Křížem krajem  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:10  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 21.10.2017 10:05 do 12:10; v ulici Národní třída v obci Havířov okres Karviná; nehoda; probíhá vyšetřování nehody; OA x chodec se zraněním. Na místě ZZS a PČR.
  D1, mezi km 348.3 a 349.2, ve směru Bohumín – PL, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 21.10.2017 09:45 Do 21.10.2017 17:00, vyškrabávání spár CB vozovky
  Od 21.10.2017 09:25 do 11:35; na silnici třídy I v obci Třinec okres Frýdek-Místek; nehoda nákladního vozidla; 2 havarovaná vozidla; OA x NA hasičů bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace