Barokní Nový zámek ve Studénce skrývá nejedno překvapení pro milovníky historie

6. březen 2018

Zámek ve Studénce znáte jako sídlo expozice výroby vagonů v tamní vagónce. Zajímavá je ale také samotná budova. Pod novodobými úpravami totiž skrývá nejedno překvapení. Třeba sklepení i se zazděnou podzemní chodbou anebo prostory bývalého fotoateliéru. Vedoucí muzea Bronislav Novosad je vrací do původní historické podoby.

„Tady potom jsou původní parkety, původní obložky kolem dveří a kolem oken. Místnost by v budoucnu měla být vrácena do podoby z doby Blücherů kolem roku 1890, 1900,“ doplňuje Novosad.

Celý zámek ve Studénce je podsklepený. „Ty sklepy samy o sobě jsou velice zajímavé. První taková prohlídka proběhla při akci Odpoledne na zámku, kdy ji navštívilo takřka 250 osob,“ připomíná vedoucí muzea a po točitém schodišti sestupujeme do sklepa.

Sklepní prostory jsou velice prostorné, s pozůstatky renesančního zdiva. A souvisí s barokní přestavbou za Řeplínských z Berečka v polovině 18. století.

„Tady jsme v takzvané zadní místnosti a odtud údajně vedla chodba do studny a pokračovala dále přes takzvaný Starý zámek a údajně až do Bravantic. Jisté je, že tu ten vstup byl. Dneska už je zabetonovaný,“ dodává ve sklepení zámku ve Studénce Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea.

autor: Michal Polášek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.