Bučací potok. Divoký kus přírody v srdci Beskyd

30. červen 2016

Po strmých svazích beskydského Smrku stéká Bučací potok. Voda v něm zdolává značné převýšení a tak je v některých místech opravdu pořádný hukot.

Zejména na jaře či po prudkých bouřích je bystřina plná vody. Ta musí na své více než kilometrové pouti zdolat značné převýšení. A tak hukot vody je v některých místech značný. Snad pro tyto efekty, hučení, či lidově bučení, se začalo tomuto potoku říkat Bučací.

Pramení v nadmořské výšce 1100 metrů v sedle mezi Smrkem a Malým Smrkem. Podél jeho dolního toku, který končí v řece Ostravici, vede červená turistická značka. Ta nás zavede až na Smrk.

Málokterého turistu však napadne odbočit ze značené trasy po pohodlné lesácké cestě a prozkoumat horní tok potoka. Tam totiž se naskýtá to pravé horské divadlo. Jedny z nejvyšších kaskádových vodopádů v české části Karpat.

To, že k nim nevede značená trasa, ani naučný chodník, je zároveň výhodou. Místo je málo navštěvované, a tak si stále uchovává panenský ráz.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.