Deskohraní v knihovně. ‚Vědárna‘ se každý měsíc mění v hernu. A hry si můžete půjčit stejně jako knihy

S mikrofonem na Deskohraní - Foto: Ivana Veselková

S mikrofonem na DeskohraníFoto: Ivana Veselková

Moravskoslezská vědecká knihovna se pravidelně jednou za měsíc mění v hernu. Návštěvníci berou spolu s knihovníky do ruky kostky i karty a v oddělení speciálních fondů zkoušejí nejrůznější společenské hry.

Knihovnice Monika Oravová hází kostkou, nemá daleko k bankrotu. „Hrajeme to už asi tři hodiny, blíží se konec a já tedy určitě prohraju,“ říká. 

Knihovna se zájemcům o společenské hry otevírá jednou za měsíc. „Teď na podzim to pořádáme každé poslední úterý v měsíci. Takže kdo chce, může přijít k nám do oddělení speciálních fondů a může si zahrát, nebo si potom nějakou hru i vypůjčit domů,“ dodává knihovnice. 

Pan Ladislav je tady podruhé a vypadá spokojeně. „Zatím se mi daří, tak snad můžu být trošku spokojený,“ usmívá se. O deskohraní v knihovně se dověděl na internetu a chtěl si to vyzkoušet. „Člověk tímto způsobem pozná nové hry, které nikdy nehrál,“ říká. 

Člověče pro nevidomé 

Deskohraní v ostravské vědecké knihovně se mohou zúčastnit i nevidomí. „Máme tady nově hry, které jsou vlastně určené přímo pro zrakově postižené. Jsou vlastně upraveny tak, aby si je mohli zahrát i oni,“ říká knihovnice Jana Krůčková. 

Otevírá krabici s klasickou hrou Člověče, nezlob se. Toto je ovšem speciální vydání. Název je vyznačen Braillovým písmem, trošičku jiná jsou i políčka, figurky. Zkrátka je poznat, že tady se hraje na hmat. 

„Ano, pro ně je to důležité, protože jinak by si to zahrát nemohli. Figurky jsou ze dřeva a různě upravené, každá je jinak zkosená. I ten domeček je vlastně upravený tak, aby poznali ten svůj domeček i figurky,“ ukazuje Jana Krůčková. 

Pořad: Křížem krajem  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:10  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 18.10.2017 19:50 do 20:55; na silnici 11 u obce Horní Životice okres Bruntál; nehoda; zvěř na vozovce; probíhá vyšetřování nehody; OA x srna, bez zranění osob. Na místě PČR.
  Od 18.10.2017 19:00 do 21:00; v ulici Bedřicha Nikodema v obci Ostrava; nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhají záchranné a vyprošťovací práce; OA + MOTO, se zraněním.
  ulice Příční, Karviná, okr. Karviná, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 21.10.2017 09:00 Do 21.10.2017 14:00, úplná uzavírka veřejně přístupné účelové komunikace ul. Příční u domu čp. 300 z důvodu ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace