Galerijní rybník v Jistebníku bude bohatší o další umělecká díla

Touha od Ondřeje Vorla - Foto: Jan Lipina

Touha od Ondřeje VorlaFoto: Jan Lipina

Nejen Galerijní ulice, ale už i mostek a rybník patří v Jistebníku umění. Autor myšlenky, fotograf Jan Lipina s ženou Alenou totiž dál pokračují ve spolupráci s místními v kulturním zvelebování malé obce u Ostravy, která leží v romantickém kraji rybníků v Poodří.

Něco takového, jako v Jistebníku, není jinde jen tak k vidění. Galerijní ulice plná uměleckých děl, která vede od galerie U foťáka, přes mostek, až k rybníku, který dostal po právu také jméno Galerijní. Jeho břeh a hladina jsou totiž zároveň výstavním prostorem. 

Ke třem uměleckým dílům, která tvořili výtvarníci z velkých kmenů stromů, do něj brzy přibudou další dvě. A nedaleký mostek bude také osazen dvěma skulpturami. 

„Na jaře, až bude rybník vypuštěný a dno bude pevné, aby umožnilo namontovat díla na základy. Bude to Niké od Juraje Čutka. Na sympoziu vznikla také dvě díla, která budou umístěna na mostku. Latimérie od Borise Jirků a Zoban od Zdeňka Tománka,“ upřesňuje Jan Lipina. 

Více uslyšíte v reportáži, kterou jsme u Jana Lipiny natočili na sklonku loňského roku (viz odkaz v úvodu článku). 

Galerijní ulice - Foto: Dagmar Misařová

Pořad: Křížem krajem  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:10  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Stav vozovky: námraza, D1-369.5
  D56, mezi km 47.1 a 45.8, ve směru Ostrava, zvěř na vozovce, Od 22.01.2018 22:53 Do 22.01.2018 23:53, velké stádo srn na vozovce.
  silnice I/48, v katastru obce Starý Jičín - v katastru obce Šenov u Nového Jičína, okr. Nový Jičín, práce na silnici během dne, Od 23.01.2018 07:00 Do 26.01.2018 17:00, kácení stromů a ořezu dřevin

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace