Gekončík noční se u nás stává vyhledávaným domácím zvířátkem

25. duben 2017

Má pět prstů jako člověk a na každém navíc drápek. Gekončík noční je ještěr a u nás se stává vyhledávaným domácím terarijním zvířátkem. Řekneme vám, jak se pozná, že gekončíkovi není dobře, že ho něco trápí.

Pochází z Afghánistánu a Pákistánu, dorůstá velikosti až 30 centimetrů, je žlutohnědý s tečkami nebo skvrnami a dožívá se až dvaceti let. Tak nějak bychom si mohli v krátkosti představit gekončíka nočního, který se v terarijních chovech stává velmi oblíbeným domácím mazlíčkem.

Na trhu se objevuje ve spoustě mutací, někteří gekončíci jsou světle hnědí až růžoví a dokonce i bílí. Co vlastně potřebuje k životu a jak se pozná, že není v pořádku? Na to jsme ptali frýdeckomísteckého chovatele Daniela Babuňka. Odpovědi uslyšíte v záznamu – viz odkaz ‚Poslechněte si celý rozhovor‘.

Gekončík noční (Eublepharis macularius) s nově narostlým ocáskem
autor: Artur Kubica
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.