Heřmanický rybník. Vodní ráj uprostřed průmyslové aglomerace

Jedna z rybářských chatek na hladině Heřmanického rybníka - Foto: Petra Sasínová

Jedna z rybářských chatek na hladině Heřmanického rybníkaFoto: Petra Sasínová

Heřmanický rybník u Ostravy je důkazem, že příroda si poradí i v centru průmyslové aglomerace. Je to ráj ptáků, kterým nevadí, že vedle je obrovská prohořívající halda a bývalé doly.

Přestože je Heřmanický rybník u Ostravy obklopen bývalými doly, haldami a železničními tratěmi, přírodě se tam mimořádně daří. V rákosí nachází útočiště až 250 druhů ptáků, žije tam i evropsky chráněný čolek velký. Pro ornitology je to mimořádně významná lokalita. 

Slané důlní vody, které se tam čerpají, neškodí ani rybám. Rybáři mají přímo na kůlech na vodě na sedmdesát dřevěných chatek, jaké známe spíše z východní Asie. 

„Je to divočina, jsme přímo v rákosí, paráda! Tam máme pecek, kuchyňskou linku,“ ukazuje rybář Tomáš Goj, v civilu řidič sanitky. „V přírodě je krásně, lépe než někde v centru. Jezdím tady už asi pět let. Je to sice žrout času, ale taky parádní odreagování. Máme to tady tři a po práci se tady sejdeme,“ dodává rybář. 

Heřmanický rybník (116 ha) leží v oblasti široké nivy řeky Odry. Jedinečný je díky silně mineralizované vodě s obsahem bóru a jódu – čerpají se sem slané důlní vody. Kolem vodní plochy vede tříkilometrová naučná stezka, která nabízí nenáročnou trasu s pěti informačními tabulemi, odpočívadlem a ptačí pozorovatelnou s otevřeným výhledem na rybník a jeho okolí.
Zdroj: ostrava.cz

Jediné, co ho snad trošičku trápí, je nedaleká halda. „Ta prašnost. Ale voda je dobrá, ryby taky. Dělali testy masa a všechno je v pořádku. Voda je mírně slaná, masu nic není,“ říká Tomáš Goj. 

Ještě lépe než rybám se na rybníce daří ptákům. „Když se zeptáte ornitologů na Ostravsku, jak dlouho chodí na Heřmanický rybník, řeknou vám, že odjakživa. Je opravdu perlou,“ říká předseda Slezského ornitologického svazu Patrik Molitor. 

A čím je rybník tak zajímavý? „Jednoznačně rozlohou, rákosím. Mimoto se nachází v místě, kde je ptačí koridor migrace, tudíž zastoupení ptačích druhů je naprosto fantastické. Hnízdí tady například bukáček malý, moták pochop, slavík modráček,“ vyjmenovává ornitolog. 

Čtěte také: Šachta v Paskově dala vzniknout unikátní přírodní lokalitě

Ptáky dokáže ocenit i řidič autobusu z Havířova Jiří Stratil. Do chatky na rybník sice jezdí rybařit, ale nic mu nechybí, ani když neberou. „Teď mají kačenky mladé, tak je občas u toho rákosu vidíme. Je to nádhera. Líbí se mi tady klid, to je pro mě asi to nejdůležitější,“ říká rybář. 

Více se o této zajímavé přírodní lokalitě dovíte v magazínu Křížem krajem. Poslechněte si záznam pořadu (viz odkaz 'Přehrajte si celý příspěvek'). 

Heřmanický rybník - Foto: Petra Sasínová

Autor:  Petra Sasínová
Pořad: Křížem krajem  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:10  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 15.12.2017 21:50 do 23:55; na silnici 4581 v obci Milotice nad Opavou okres Bruntál; Silnice č. 45 u obce Milotice nad Opavou; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění.
  Od 15.12.2017 21:40 do 22:45; na silnici 11 u obce Mokré Lazce okres Opava; před obcí Nové sedlice; nehoda; srážka divokého prasete, bez zranění osob.
  silnice I/48, v katastru obce Šenov u Nového Jičína, okr. Nový Jičín, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 16.12.2017 07:00 Do 22.12.2017 17:00, výstavba PHS

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace