Hudba ze zapadlých vesnic: Nová alba, o kterých ještě uslyšíte – prosinec 2017

Travis Meadows - Foto: Joshua Black Wilkins

Travis MeadowsFoto: Joshua Black Wilkins

Pořad Hudba ze zapadlých vesnic vám každý měsíc přináší novinky ze scény world music a folku. V prosincovém vydání uslyšíte Uslyšite skupinu Canzoniere Grecanico Salentino z jihoitalského regionu Salento, malijského kytaristu a zpěváka Boubacara Traorého, amerického countryrockového písničkáře Travise Meadowse a irského zpěváka Seamuse Fogartyho.

Skupina Canzoniere Grecanico Salentino z jihoitalského regionu Salento, proslulého tranzovním tancem pizzica, do muzea mířící tradici léčebného rituálu přivedla na mezinárodní scénu a tím ji polila živou vodou. Nové album natáčeli Canzoniere také v New Yorku za pomocí mnoha slavných amerických skladatelů a producentů. Zní tedy výrazněji popově než ta předešlá. To byl ale úmysl. A další kapitola záchranné mise salentské tradice se víc než vydařila. 

Hudební most mezi Mali a Mississippi začali před staletími stavět západoafričtí otroci. Později přes něho prošlo hodně afrických i amerických hudebníků a most se zařadil mezi životně důležité spojky mezi kolébkou blues, tedy západní Afrikou a Deltou blues. 

Pětasedmdesátiletý kytarista a zpěvák Boubacar Traoré je považován za nástupce Ali Farka Tourého, přestože se vlastně jedná o dvě hudebně odlišné větve: Ali Farka na akustickou kytaru přenesl pouštně úsečný zvuk loutny ngoni a kulturu národa Songhoy, zatímco mandinský Traoré majestátnost 21strunné kory; proto mu kytara daleko víc zvoní a melodicky trylkuje. 

Zatímco na minulém albu Mbalimaou zůstal u malijských kořenů, s novinkou Dounia Tabolo se usadil na Jihu Spojených států, kde se k němu přidali bluesový kytarista a banjista Corey Harris, hvězda louisianského stylu zydeco, houslista Cedric Watson a cellistka Leyla McCalla, reprezentující New Orleans a hudbu z Haiti. Foukací harmonika patří Boubacarově letitému spoluhráči, Vincentu Bucherovi z Francie. 

Countryrockový americký písničkář Travis Meadows za sebou má věru těžký život. Jak sám ale tvrdí, hudba mu pomohla přežít a přestože jeho texty už nejsou tak brutálně sebezpytné, ani na novém albu First Cigarette mezi sebou a minulostí ještě tlustou čáru neudělal. 

V mládí přišel o bratra, skrze rakovinu o nohu, rodiče se rozvedli a tak není divu, že propadl alkoholu a drogám. Přes dvacet let živořil v klubech, než mu jeho terapeut poradil, ať se ze všech nočních můr vypíše v autobiografických skladbách. 

Od roku 2010 je čistý a mezi jeho podporovatele patří country hvězdy Eric Church nebo Jack Owen. Ve skladbě Pray for Jungleland vypráví docela obyčejný příběh: je vám osmnáct, v pátek večer vezete holku v Mustangu a čekáte, až se z rádia ozve Bruce Springsteen, protože v tu chvíli se prý nechá políbit každá. 

Irský písničkář Seamus Fogarty přestal být sólistou a na novince The Curious Hand se spojil s producentem a kytaristou Leo Abrahamsem, houslistkou a kontrabasistkou Emmou Smith, bubeníkem Aramem Zarikianem a písničkářkou Rozi Plain v roli sboristky. Vzniklo album, z něhož se doslova tají dech. 

Pořad: Hudba ze zapadlých vesnic  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: úterý 18:30  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Srážky: přeháňky, Petřvald
  Od 23.3.2018 15:10 do 17:15; v ulici Hozovo nábřeží v obci Opava; Pekařská x Hozovo nábřeží; nehoda; NA nabouralo do zdi a dopravní značky, z místa pak ujelo. Probíhá šetření.
  Od 23.3.2018 14:25 do 16:30; v ulici Slovenská v obci Ostrava; nehoda; 2x OA

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace