Jubilejní kolonie bývala výkladní skříní železáren a příjemným bydlením

Jubilejní kolonie v Ostravě-Hrabůvce - Foto: Petra Štrymplová

Jubilejní kolonie v Ostravě-HrabůvceFoto: Petra Štrymplová

Nese název Jubilejní a vznikla na počest stého výročí někdejšího Vítkovického horního a hutního těžířstva. Mluvíme o Jubilejní kolonii, bytové čtvrti v Ostravě-Hrabůvce. Projektanti ji navrhli velkoryse a pro dělníky železáren bývaly domy příjemným bydlením.

Jubilejní kolonie bývala v první polovině 20. století výkladní skříní vítkovických železáren. Sídliště pro dělníky vyrostlo v celkem pěti stavebních etapách a nabídlo přes 600 bytů. Výhodou byly velkoryse řešené ulice, domy s vlastními dvorky a klid venkova. 

„Když se na to podíváme shora z letadla, viděli bychom tvar harmoniky, která se otevírá a zavírá,“ říká pamětník z Jubilejní pan Antonín Blažek v Edisonově ulici před domem, v němž kdysi bydlel. „Tady jsou klávesy a tam je ta harmonika, ty měchy,“ ukazuje. 

V ‚Harmonice‘ bydlel v letech 1929 až 1954. „Bydlelo nás tam pět lidí v jednopokojovém bytě,“ vzpomíná. „Ale takový byl život První republiky.“ V Jubilejní kolonii ale zůstal a bydlí tam dodnes. 

Pod dohledem památkářů 

Jubilejní kolonie je od roku 2002 pod dohledem památkářů. Národním památkovým ústavem bylo tehdy 23 objektů v Jubilejní kolonii prohlášeno za památkově udržované. 

Jubilejní kolonie v Ostravě-Hrabůvce - Foto: Petra Štrymplová

Jubilejní kolonie v Ostravě-HrabůvceFoto: Petra Štrymplová

„Kolonie byla postavena v letech 1921 až 1950, celkově v pěti stavebních etapách. Ty domy byly vlastně postaveny na původních zemědělských usedlostech. Domácnosti měly samostatný takový chlívek, kde měli k dispozici drůbež. Vevnitř bloků byly dvě studny, odkud si nájemníci brali vodu,“ popisuje vítkovický archivář Radomír Seďa. 

Proč Jubilejní 

„Protože během druhé etapy (v letech 1926 až 1932) tehdejší generální ředitel železáren Adolf Sonnenschein přišel s tím, že Vítkovické železárny budou mít v prosinci 1928 sto let, což vedlo k nápadu vystavět reprezentativní samostatné městečko i s tou výkladní skříní sociálního programu Vítkovického horního a hutního těžířstva,“ připomíná Radomír Seďa. 

„Je tady vidět pěkný rozdíl mezi tím, jak se stavěly kolonie třeba v polovině 19. století. Hlavní zájem podnikatele byl, aby za co nejmenší částku ubytoval co nejvíce lidí a bylo to rentabilní. V Jubilejní kolonii jde ale vidět, že šlo o kulturu bydlení – aby ten člověk žil v pěkném domě,“ dodává Tomáš Majliš, který se věnuje historii Ostravy a Jubilejní kolonií pravidelně provází zájemce na komentovaných vycházkách. 

Do Ostravy-Hrabůvky vás na prohlídku Jubilejní kolonie zveme prostřednictvím našeho magazínu Křížem krajem. Uslyšíte spoustu zajímavostí nejen z historie tohoto místa. Stačí si jen pustit záznam pořadu (viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘). 

Zleva: historik Tomáš Majliš, pamětník z Jubilejní Antonín Blažek a Radomír Seďa z vítkovického archivu - Foto: Petra Štrymplová

Pořad: Křížem krajem  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:10  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  ulice Slezská, Štěpánkovice, okr. Opava, práce na silnici, uzavřeno, Od 26.03.2018 10:00 Do 28.03.2018 14:00
  ulice Šubertova, Moravská Ostrava a Přívoz, Ostrava, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 27.03.2018 06:00 Do 30.03.2018 19:00, úplná uzavírka ulice Šubertovy v křižovatce s ul. Stodolní, Objížďka ...
  ulice Lázeňská, Karviná, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 24.03.2018 07:00 Do 25.03.2018 18:00, Částečná uzavírka z důvodu umístění kanalizační přípojky překopem. Překop bude ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace