Kaple sv. Anny v Nové Vsi připomíná pohnuté okamžiky dějin Rýmařovska

Kaple sv. Anny v Nové Vsi na Rýmařovsku - Foto: Romana Kubicová

Kaple sv. Anny v Nové Vsi na RýmařovskuFoto: Romana Kubicová

Vesnice, která se pyšní titulem nejvýše položená obec Rýmařovska. Je jí Nová Ves, dnes součást Dolní Moravice. Pozoruhodné na ní je nejen to, že má pouze 14 stálých obyvatel. Najdete v ní třeba i vyhlídkovou věž či kapli svaté Anny.

Když obyvatelé Nové Vsi na Rýmařovsku přestáli morovou ránu, z vděčnosti postavili dřevěnou kapli. Zasvětili ji svaté Anně. Co však nedokázal mor, zvládl poválečný vývoj. Z původně lidnaté vesnice zbylo pouze 14 stálých obyvatel. Kaple, dnes již zděná, však stojí dál. 

„Nynější kaple byla postavena v letech 1921 – 1922. Vysvěcena byla za přítomnosti hraběte Harracha z Janovického panství u Rýmařova. A hrabě kapli věnoval také monstranci,“ říká Jitka Vaculová, průvodkyně Novou Vsí. 

Kaple stojí na místě bývalé dřevěné stavby, která přestala být funkční. Obyvatelé tak uspořádali sbírku a postavili zděnou kapli, která se stala významným kulturním centrem Nové Vsi. 

Pořad: Křížem krajem  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:10  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Srážky: přeháňky, Mosty u Jablůnkova - estakáda
  Srážky: přeháňky, Třinec
  silnice I/48, v katastru obce Nový Jičín - v katastru obce Šenov u Nového Jičína, okr. Nový Jičín, práce údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 22.01.2018 07:00 Do 22.01.2018 17:00, Práce v obou směrech, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace