Kozmické ptačí louky. Oblast, kde má hlavní slovo voda

Mokřadní louka (ilustr. foto) - Foto: Irena Šarounová

Mokřadní louka (ilustr. foto)Foto: Irena Šarounová

U Kozmic na Hlučínsku najdete oblast, kde má voda hlavní slovo. Území bývalo vždy podmáčené a zemědělci se tu tak trochu prali s přírodou. Teď dostaly mokřady staronovou tvář a taky nové jméno. Kozmické ptačí louky.

Tenhle domov je pořádně promočený, a právě to se jeho obyvatelům velice líbí. Obnovené mokřady u Kozmic na Hlučínsku ožívají s novými nájemníky. Rezervace se zamlouvá hmyzu, žábám a především ptactvu. 

Území původně protkané jezery a tůněmi člověk během desítek let cíleným hospodařením přeměnil. Teď díky podnikatelské iniciativě získalo původní tvář. 

„Je to necelých 23 hektarů, vodní plocha zabírá asi tři hektary. Jsou tady ohrožení živočichové, jako je kuňka obecná, blatnice skvrnitá nebo rosnička zelená,“ popisuje Kamil Lisal. 

Doufá, že oblast získá i výchovnou funkci pro veřejnost a pro ty, kteří se o přírodu opravdu zajímají. 

Podnikatelé i ochránci přírody 

Kamil Lisal a Michal Čižmár – opavští podnikatelé a ochránci přírody v jedné osobě. Naši průvodci nám ukazují lokalitu, jejíž přeměna spolykala nemálo energie, času a peněz. Je to taková infúze do žíly zkoušené přírody. V obnovených mokřadech se pak má dařit nejen obojživelníkům a hmyzu, ale hlavně ptákům. 

„Je to skutečně určeno především pro ptáky. Ale nejen pro ně, protože samozřejmě příroda to je celý komplex, kde všechno na sebe navazuje. Ovšem ptáci jsou tím deštníkem chráněným, který tady chceme v první řadě,“ vysvětluje Lisal. 

Dařit se tu bude třeba bahňákům, kteří si svůj životní prostor dnes hledají velmi těžko. 

Čtěte také: Raduňský mokřad na Opavsku slouží obojživelníkům, ptákům i plazům

Kuňka obecná, jeden z našich nejohroženějších obojživelníků - Foto: Christian Fischer, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Kuňka obecná, jeden z našich nejohroženějších obojživelníkůFoto: Christian Fischer, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

„Naše plány jsou zpřístupnit tento prostor takovým způsobem, aby nebyl narušen klid vodních ptáků. V brzké době tady chceme vybudovat pozorovatelnu, u vchodu do areálu. Tam se budou moci zájemci podívat na celý areál,“ říká Michal Čižmár. 

Mokřady u Kozmic dostávají svou původní podobu a funkci. Tou je hlavně zadržování vody v krajině. „Protože pokud se týká zemědělského využívání, tak je to docela sporná oblast. Není tady velice úrodná půda, dosahovat tady nějakých špičkových zemědělských výnosů nelze. Takže si myslíme, že je lepší to vrátit přírodě, než to tak dělat napolovic,“ dodává Lisal. 

O kozmických ptačích loukách uslyšíte více v záznamu magazínu Křížem krajem (viz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘ v úvodu článku). Tento i další díly magazínu dobrých zpráv a zajímavostí pak najdete v iRadiu. 

Pořad: Křížem krajem  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:10  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Srážky: přeháňky, Petřvald
  D1, mezi km 338 a 328, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 24.03.2018 07:00 Do 24.03.2018 16:00, úklid odpadků a čištění vozovek, zdroj: ŘSD
  ulice Slezská, Štěpánkovice, okr. Opava, práce na silnici, uzavřeno, Od 26.03.2018 10:00 Do 28.03.2018 14:00

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace