Křížem krajem: dobývání hradu Hukvaldy

A jde se do boje - Foto: Lenka Slezáková

A jde se do bojeFoto: Lenka Slezáková

Oblékají na sebe těžká brnění a vrhají se do středověkých bitev. Posledního dobývání hradu Hukvaldy se zúčastnilo na osmdesát rytířů a pěšáků z celé České republiky i ze Slovenska. Nechyběly krásné dámy v oblečení z 14. století.

Dobývání hradu Hukvaldy má mezi nadšenci středověkých bitev už své jméno. Mnozí tvrdí, že to je nejnáročnější a zároveň nejlepší bitva na moravských hradech. Poslední víkend v červenci se hradem ozývaly výstřely z hákovnic a píšťal, z kanónů, vzduchem svištěly šípy lučištníků a nad tím vším také mohutný řev a řinčení zbraní dobyvatelů i obránců. 

Pořadateli bitvy jsou každoročně Rytíři z Hückeswagenu, kteří letos dobývali hrad už poosmé i se svými kamarády, nadšenci z různých skupin historického šermu. 

Čtěte také: Adrenalin hledají v bitevní vřavě a víkend ve středověkém ležení je pro ně ideální relaxací

Dva bratři Jan a Jošt si nárokují správcovství hradu a rozhodli se to vyřešit mečem. Kdo bitvu nakonec vyhraje, se neví, protože zvítězí ta strana, která se po mnohých ranách udrží na nohou. 

Do smyšlené bitevní vřavy se můžete zapojit poslechem přiloženého audio souboru v úvodu článku (Přehrajte si celý příspěvek). Tento i další díly magazínu Křížem krajem pak najdete v iRadiu. 

Autor:  Artur Kubica
Pořad: Křížem krajem  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:10  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 13.12.2017 11:20 do 13:25; v ulici Čs. armády v obci Bohumín okres Karviná; nehoda; DN se zraněním, 1 x OA s cyklistou
  D1, mezi km 346.7 a 346.8, ve směru Bohumín – PL, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 13.12.2017 11:04 Do 13.12.2017 13:04, údžba v tunelu
  Od 13.12.2017 11:00 do 12:00; na silnici 57 u obce Branka u Opavy okres Opava; nehoda; havarované vozidlo; 2x OA, bez zranění, na místo PČR.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace