Křížem krajem: dobývání hradu Hukvaldy

A jde se do boje - Foto: Lenka Slezáková

A jde se do bojeFoto: Lenka Slezáková

Oblékají na sebe těžká brnění a vrhají se do středověkých bitev. Posledního dobývání hradu Hukvaldy se zúčastnilo na osmdesát rytířů a pěšáků z celé České republiky i ze Slovenska. Nechyběly krásné dámy v oblečení z 14. století.

Dobývání hradu Hukvaldy má mezi nadšenci středověkých bitev už své jméno. Mnozí tvrdí, že to je nejnáročnější a zároveň nejlepší bitva na moravských hradech. Poslední víkend v červenci se hradem ozývaly výstřely z hákovnic a píšťal, z kanónů, vzduchem svištěly šípy lučištníků a nad tím vším také mohutný řev a řinčení zbraní dobyvatelů i obránců. 

Pořadateli bitvy jsou každoročně Rytíři z Hückeswagenu, kteří letos dobývali hrad už poosmé i se svými kamarády, nadšenci z různých skupin historického šermu. 

Čtěte také: Adrenalin hledají v bitevní vřavě a víkend ve středověkém ležení je pro ně ideální relaxací

Dva bratři Jan a Jošt si nárokují správcovství hradu a rozhodli se to vyřešit mečem. Kdo bitvu nakonec vyhraje, se neví, protože zvítězí ta strana, která se po mnohých ranách udrží na nohou. 

Do smyšlené bitevní vřavy se můžete zapojit poslechem přiloženého audio souboru v úvodu článku (Přehrajte si celý příspěvek). Tento i další díly magazínu Křížem krajem pak najdete v iRadiu. 

Autor:  Artur Kubica
Pořad: Křížem krajem  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:10  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Stav vozovky: sníh na vozovce, D1-354,0 km
  Od 23.2.2018 14:55 do 17:00; v ulici Mojmírovců v obci Ostrava; nehoda; 2 havarovaná vozidla; překážka, která může bránit provozu v celé šířce vozovky nebo její části; 2x OA bez zranění.
  D1, mezi km 359.1 a 357.5, ve směru Praha, práce na silnici, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 18.01.2018 14:25 Do 02.04.2018 23:59, havarijní stav vozovky

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace