Křížem krajem: dobývání hradu Hukvaldy

A jde se do boje - Foto: Lenka Slezáková

A jde se do bojeFoto: Lenka Slezáková

Oblékají na sebe těžká brnění a vrhají se do středověkých bitev. Posledního dobývání hradu Hukvaldy se zúčastnilo na osmdesát rytířů a pěšáků z celé České republiky i ze Slovenska. Nechyběly krásné dámy v oblečení z 14. století.

Dobývání hradu Hukvaldy má mezi nadšenci středověkých bitev už své jméno. Mnozí tvrdí, že to je nejnáročnější a zároveň nejlepší bitva na moravských hradech. Poslední víkend v červenci se hradem ozývaly výstřely z hákovnic a píšťal, z kanónů, vzduchem svištěly šípy lučištníků a nad tím vším také mohutný řev a řinčení zbraní dobyvatelů i obránců. 

Pořadateli bitvy jsou každoročně Rytíři z Hückeswagenu, kteří letos dobývali hrad už poosmé i se svými kamarády, nadšenci z různých skupin historického šermu. 

Čtěte také: Adrenalin hledají v bitevní vřavě a víkend ve středověkém ležení je pro ně ideální relaxací

Dva bratři Jan a Jošt si nárokují správcovství hradu a rozhodli se to vyřešit mečem. Kdo bitvu nakonec vyhraje, se neví, protože zvítězí ta strana, která se po mnohých ranách udrží na nohou. 

Do smyšlené bitevní vřavy se můžete zapojit poslechem přiloženého audio souboru v úvodu článku (Přehrajte si celý příspěvek). Tento i další díly magazínu Křížem krajem pak najdete v iRadiu. 

Autor:  Artur Kubica
Pořad: Křížem krajem  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:10  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 21.10.2017 10:05 do 12:10; v ulici Národní třída v obci Havířov okres Karviná; nehoda; probíhá vyšetřování nehody; OA x chodec se zraněním. Na místě ZZS a PČR.
  D1, mezi km 348.3 a 349.2, ve směru Bohumín – PL, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 21.10.2017 09:45 Do 21.10.2017 17:00, vyškrabávání spár CB vozovky
  Od 21.10.2017 09:25 do 11:35; na silnici třídy I v obci Třinec okres Frýdek-Místek; nehoda nákladního vozidla; 2 havarovaná vozidla; OA x NA hasičů bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace