Lidový všelék slivovice. Valašský penicilin pak voní po bylinkách a po medu

Vanda Vrlová - Foto: Dagmar Misařová

Vanda VrlováFoto: Dagmar Misařová

Slivovice z trnek, alias švestek, správně vypálená samotná, je prý po malých doušcích léčivá. A když je vylepšená macerovanými bylinami a medem oslazená, je údajně úspěch zaručený. To pak slivovici v takzvaném Valašském penicilínu ani necítíte.

Staří Valaši byli přesvědčeni, že pokud jim léčení vlastními prostředky nepomůže, alespoň neuškodí. Věřili, že hlavními příčinami nemoci jsou zděděná slabota, kromobyčejné nehody nebo nepořádné živobytí

Snad nejrozšířenějším a mezi dospělou populací nejoblíbenějším lékem byl alkohol. Snadným receptem byla gořalka s pepřem drceným nebo mletým, což ale pomáhalo jen při začínajících potížích. 

„Předtím žádné léky nebyly, slivovice byla, tak se s ní léčilo. Člověk si dal štamprlku ráno a večer a byl zdravý. A Čím větší štamprlka, tím víc byl zdravý,“ směje se Vladislav Vaněk, mistr palič ve Stříteži nad Bečvou. 

V alkoholu se macerovaly některé byliny. Pro vnitřní použití při žaludečních potížích šlo o jalovčinky. Z léčebných i preventivních důvodů popíjeli dost často čistou slivovici nebo s medem. 

O bylinách toho hodně ví a má je v malíčku Vanda Vrlová, která pracovala celý svůj život ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Dlouhé roky sbírá moudrosti pamětníků, které prezentuje v knihách Devatero kvítí a Nasbíráno mezi Jány aneb o lidovém léčitelství. Jsou plné rad, receptů, zkušeností a vzpomínek. 

Více uslyšíte v magazínu Křížem krajem, zvukový záznam spustíte kliknutím na odkaz 'Přehrajte si celý příspěvek'

Pořad: Křížem krajem  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:10  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 24.11.2017 08:35 do 10:40; v ulici U Potoka v obci Karviná; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2x OA, bez zranění.
  ulice, Hlavní třída, Ostrava-Poruba, uzavřeno, Od 25.11.2017 10:00 Do 25.11.2017 11:00, Hlavní třída v úseku Alšovo nám., směr jízdy k ul. 17. listopadu v době od 10.00 do 11.00 hodin pro akci "Instalace ...
  Srážky: přeháňky, D48-69,2 km

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace