Mezi novojičínská lákadla se zařadila unikátní expozice o generálu Laudonovi

Expozice generála Laudona - Foto: Naďa Čvančarová

Expozice generála LaudonaFoto: Naďa Čvančarová

Mezi pověstná lákadla města Nový Jičín patří kromě unikátní kolekce klobouků také Expozice generála Laudona, která byla v návštěvnickém centru v Novém Jičíně otevřena zhruba před rokem. Najdete ji v domě na náměstí v centru města, kde slavný vojevůdce během vojenského tažení v roce 1790 zemřel.

V expozici věnované životu a vojenské dráze generála Laudona si můžete potěžkat historické zbraně, zastřílet z děla, nebo si prohlédnout si model slavné bitvy s pěti stovkami cínových vojáčků. Expozice připomíná jak proslulého vojevůdce, tak dobu, ve které žil. 

„Expozice je tematicky laděná, to znamená, že návštěvník se může seznámit opravdu tou hravou formou s životem Laudona. Každá část je odlišná. V té první se seznámíte s dětstvím a mládím Laudona. Jsou tady autentické kostýmy, čepice, důstojnické klobouky. Návštěvník si tady může připadat jako v dávných kasárnách,“ přibližuje vedoucí návštěvnického centra Radka Bobková. 

Ernst Gideon von Laudon patřil k největším vojevůdcům 18. století. Podstatnou část svého života strávil ve službách rakouské císařsko-královské armády, kde proslul především vedením válek proti Prusku a také vojenským tažení na Balkáně. 

„Bitva u Domašova je tady ztvárněna exkluzivním dioramatem. Je tady skutečně 500 cínových vojáčků. Letos bychom chtěli zrealizovat ozvučení tohoto dioramatu, aby návštěvník tu bitvu lépe poznal,“ dodává Radka Bobková. 

Čtěte také: Cínový svět vojenské parády vzniká v Novém Jičíně

Dioráma bitvy u Domašova s 500 cínovými vojáčky - Foto: Naďa Čvančarová

Dioráma bitvy u Domašova s 500 cínovými vojáčkyFoto: Naďa Čvančarová

Expozice připomíná také to, že právě v jednom z historických domů na náměstí slavný a obávaný vojevůdce zemřel. 

Expozici generála Laudona najdete v návštěvnickém centru na Masarykově náměstí v Novém Jičíně, a to společně s Expozicí klobouků o patro níž. Vydat se můžete i na naučnou stezku Po stopách generála Laudona, která vede od Laudonova domu kolem Žerotínského zámku, Dolní brány, přes Šenov až k zámku Kunín. 

Další podrobnosti uslyšíte v magazínu Křížem krajem – viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘

Pořad: Křížem krajem  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:10  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 13.12.2017 11:20 do 13:25; v ulici Čs. armády v obci Bohumín okres Karviná; nehoda; DN se zraněním, 1 x OA s cyklistou
  D1, mezi km 346.7 a 346.8, ve směru Bohumín – PL, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 13.12.2017 11:04 Do 13.12.2017 13:04, údžba v tunelu
  Od 13.12.2017 11:00 do 12:00; na silnici 57 u obce Branka u Opavy okres Opava; nehoda; havarované vozidlo; 2x OA, bez zranění, na místo PČR.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace