Moták a Skučák. Rychvaldský rybník vám ukáže i jiné krásy

Rybník Skučák - Foto: Artur Kubica

Rybník SkučákFoto: Artur Kubica

Cestou z Rychvaldu směrem na Orlovou leží přírodní rezervace Skučák. Je to rybník z 15. století, na jehož ostrůvcích i vodní ploše našlo domov několik přísně chráněných živočišných i rostlinných druhů.

Uvidíte tam dravého motáka pochopa, hnízdiště racků, vzácné druhy kachen a v rákosí můžete narazit také na slavíka modráčka. Najdete tam dokonce řasy, kterým se říká parožnatky. Vstup na hladinu Skučáku nebo do rákosí rybníka, kde hnízdí vzácní ptáci, je jenom na zvláštní povolení. 

„Rybníky na Karvinsku vznikly v obdobné době, jako vznikly na Třeboni. Vlastně se tomu tady říkalo malá Třeboň. Rybníkářství tady bylo velmi populární,“ vysvětluje Ivona Kneblová, zooložka Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. 

Rybník Skučák je přírodní rezervací od 60. let minulého století. Jsou tam chráněné vodní rostliny, ale v současné době je to hlavně zoologická lokalita, kde se vyskytuje řada chráněných druhů ptáků, obojživelníků. 

Čtěte také: Užovce podplamaté se zalíbilo na ‚plážích‘ z důlní hlušiny

„V této lokalitě hnízdí jeden zvláštní dravec, který hnízdí v rákosině – je to moták pochop,“ upřesňuje Kneblová. Poznáme ho podle jeho typického letu nízko nad terénem, kdy se zhoupne a zase vylétne. „On se tak přitom kymácí, proto moták, jako by se motal,“ dodává zooložka. 

Více se o nádherné přírodní rezervaci Skučák, tedy o rybníku z 15. století, dozvíte v záznamu magazínu Křížem krajem (viz odkaz 'Přehrajte si celý příspěvek'). 

Rybník Skučák - Foto: Artur Kubica

Autor:  Artur Kubica
Pořad: Křížem krajem  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:10  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Srážky: přeháňky, Petřvald
  Od 23.3.2018 15:10 do 17:15; v ulici Hozovo nábřeží v obci Opava; Pekařská x Hozovo nábřeží; nehoda; NA nabouralo do zdi a dopravní značky, z místa pak ujelo. Probíhá šetření.
  Od 23.3.2018 14:25 do 16:30; v ulici Slovenská v obci Ostrava; nehoda; 2x OA

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace