Na návštěvě v ostravském Muzeu Mlejn

2. prosinec 2016

Desítky starých železných mlýnků, šrotovníků a mlynářského náčiní představuje Muzeum Mlejn v Ostravě-Přívoze. Historický objekt, ve kterém sídlí, býval kdysi krupným mlýnem, ke kterému na místě dnešní rušné silnice vedly ještě před sto lety dva náhony.

Množství exponátů týkajících se mlynářství doplňují v muzeu také informační panely věnované historii ostravských mlýnů, a zvláště pak atraktivní část expozice, kde si mohou návštěvníci sami tradičním způsobem namlít mouku.

"Můžeme tady vidět staré svítidla, staré mlýnky litinové, rupalové z vídeňské výroby. Z těch úplně nejstarších věcí je tu voržovak, což je velká loupačka na kukuřici. Zcela jsme ji zrenovovali," říká zakladatel muzea Eda Riedel.

V současné době má největší sbírku kovových mlýnků a šrotovníků v České republice.

"Železné mlýnky nejsou až tak staré. Nejstarší mlýnek tady máme z roku 1876, to je ten velký šrotovník s velkým kolem, který je z Ameriky. Je na to mletí kukuřice, protože oni obilí moc nepěstovali. Moc starších nebude. Pokud by to byly mlýnky na kávu, tak ty jsou starší," dodává Riedel.

Další zajímavosti z ostravského Muzea Mlejn si poslechněte v naší reportáži (viz odkaz v úvodu článku).

autor: čan
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.