Obyvatelům Píště se splní velké přání. Po letech čekání budou mít vlastní kulturní dům

Obec Píšť ve Slezsku - Foto:  Obecní úřad v Píšť

Obec Píšť ve SlezskuFoto:  Obecní úřad v Píšť

K životu na vesnici patří kromě každodenních starostí také zábava. A ta zase vyžaduje nějaké důstojné zázemí. Problém nastane, pokud v obci chybí kulturní dům, ve kterém by se daly pořádat třeba plesy. Své o tom vědí v Píšti na Hlučínsku. Po letech čekání máme ale dobrou zprávu – už za pár měsíců kulturní dům bude. A úplně nový.

Necelých 2200 obyvatel žije v Píšti doslova pár metrů od polské hranice. Přesto až teď je jasné, že doopravdy veřejný a také obecní kulturní dům roste přímo před očima. Hned vedle obecního úřadu. 

„Toto zařízení nám tady chybí a chtěli bychom ho mít v obecním vlastnictví. Chceme prostě mít stánek, který bude sloužit spolkům, lidem, škole, důchodcům... a tato potřeba zatím nebyla uspokojena, tak proto stavíme vlastní,“ říká starosta Píště Daniel Fichna (SNK). 

Když jsme natáčeli, dělníci zrovna montovali část střechy na zemi, aby ji pak zvedli do výšky. Bude to vlastně takové kulturní a informační centrum celé obce. 

„Bude nás to stát asi 30 milionů korun. Děláme to za vlastní prostředky, protože v současné době už na to nejsou dotace, a chtěli jsme vyhovět našim občanům. Bude to hotové na podzim a zhotovitelská firma se zavázala od podpisu smlouvy do 20 měsíců to ukončit,“ dodává starosta. 

Myslelo se dokonce na takové věci jako chybějící okna do ulice, aby ruch z nějaké veselice neobtěžoval sousedy. Když k této stavbě přidáme ještě kostel přes silnici anebo obří sluneční hodiny, bude to už brzy skutečné a opravdový a také přirozený střed celé vesnice. 

Autor:  Martin Knitl
Pořad: Křížem krajem  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:10  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 23.3.2018 07:45 do 09:50; v ulici Ostravská v obci Český Těšín okres Karviná; křižovatka s ul. Komorní; nehoda; 3x OA se zraněním.
  Od 23.3.2018 07:45 do 10:50; v ulici Ostravská v obci Český Těšín okres Karviná; Ostravská x Tyršova; neprůjezdný pruh, 3 havarovaná vozidla; probíhají záchranné a vyprošťovací práce, nebezpečí; hromadná ...
  Srážky: přeháňky, Petřvald

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace