Ostravská zoo připravila na sobotu speciální program pro zamilované

Čichavci líbající - Foto: Enrico Gombala, Zoo Ostrava

Čichavci líbajícíFoto: Enrico Gombala, Zoo Ostrava

Ostravská zoologická zahrada připravila u příležitosti svátku zamilovaných valentýnský dárek pro páry. Do zoo budou v sobotu moci vyrazit za zvýhodněné vstupné a čeká je i speciální prohlídka.

„Každý zamilovaný pár, který v sobotu přijde, zaplatí vstup pouze za jednu osobu. Kromě toho se mohou zájemci těšit na speciální komentovanou prohlídku zaměřenou na partnerské soužití zvířat, namlouvací praktiky a sexuální chování,“ uvedla mluvčí zoo Šárka Nováková. Zhruba dvouhodinová prohlídka začne u vstupu do zoo v 11:00. 

V ostravské zoo si zamilovaní mohou prohlédnout i speciální líbající rybu. Čichavec líbající při sběru potravy nebo rituálních soubojích používá širokou tlamku a její pohyb pak vytváří dojem líbání. Odtud ryba dostala své druhové jméno. 

„Původní přírodně zbarvení jedinci jsou k vidění jen zřídka. Mezi akvaristy je naopak rozšířená barevná forma. Ostravská zoo chová čichavce v přirozené barvě a návštěvníci je najdou ve velkém akváriu u restaurace Saola, které obývají s dalšími druhy ryb,“ uvedla Nováková. 

V únoru je ostravská zoologická zahrada otevřena do 17:00, pokladny a pavilony se zavírají o hodinu dříve. Stále platí mimosezónní zlevněné vstupné. Dospělý tak zaplatí za vstup 80 korun. 

Kdo byl Valentýn 

Svátek zamilovaných, sv. Valentýn, připadá na 14. února. Oslava patrona zamilovaných se do střední a východní Evropy dostala po pádu komunismu z anglosaských zemí. 

Valentýn byl kněz, který ve 3. století tajně oddával zamilované. V křesťanské tradici je chápán jako patron mládeže a šťastného sňatku. Císař Marcus Aurelius Claudius zvaný Germanicus tehdy zrušil manželství, protože ženaté muže nepovažoval za dobré válečníky. Valentýn i přes zákaz prý tajně oddával zamilované páry a mužům radil, aby neopouštěli své ženy a neodcházeli do válek. Císař ho proto nechal popravit. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  D1, mezi km 359 a 356.9, ve směru Praha, práce na silnici, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 18.01.2018 14:25 Do 02.04.2018 23:59, havarijní stav vozovky
  D1, km 356.9, ve směru Bohumín – PL, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 17.02.2018 05:45 Do 23.02.2018 18:00, výtluk ve vozovce, příprava pracovního místa před opravou výtluku, údržba a opravy ...
  silnice I/47, Fulnek, část obce Jestřabí - Vražné, část obce Emauzy, okr. Nový Jičín, pomalu jedoucí vozidlo údržby, Od 20.02.2018 08:00 Do 20.02.2018 15:00, z důvodu výškového ořezu a kácení stromů podél ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace