Ostravský hlasový improvizátor Patrik Kee svým albem Otevírám osvěží vaši mysl

Patrik Kee - Foto: František Tichý

Patrik KeeFoto: František Tichý

Po dvou letech se v Harendě objevil ostravský muzikant a zpěvák Patrik Kee. Vydal totiž další CD, které nazval Otevírám.

Patrik Kee je tady s druhým autorským albem. Dával ho dohromady rok a je na něm devět skladeb. „Je to taková retrospektiva toho roku, jak jsem se cítil, co jsem vyzařoval – to jsem převedl do toho CD a mám z toho obrovskou radost,“ říká na úvod rozhovoru Patrik. 

I když je CD Otevírám Patrikovým druhým albem, na hudební scéně není žádným nováčkem. Kromě jiného dlouhodobě spolupracuje s Léčivým divadlem Gabriely Filippi – odtud dvě CD (Léčivá meditace, Dar z nebes), společně s Elis natočil hudbu do televizního pořadu Draci v hrnci. A také zpívá a píská v celovečerním filmu Ostravak Ostravski. 

„Kdybych měl porovnat ta dvě sólová alba, tak je tam obrovský posun. Na tom novém jsem už použil více nástrojů než předtím, i třeba brnknutí kytary. Předtím jsem se snažil prosazovat hlavně hlas, teď už je mi to jedno,“ usmívá se muzikant, který pro první album objevil looper. 

S autorem Harendy Igorem Vašutem a mistrem zvuku Vojtěchem Dluhým - Foto: František Tichý

Patrik Kee má vystudovaný zpěv na Lidové konzervatoři v Ostravě, ale kromě toho hraje na kytaru, trochu taky na klavír a na basovou kytaru. 

„Mám pocit, že se ta hudba, kterou dělám, dá škatulkovat, ale pro mě to přichází jako vokální improvizace. Jsou to skladby jako každé jiné akorát s tím, že je tvořím v tom přítomném okamžiku, kdy to vznikne, a jede to celou dobu až do konce. A pak jsou tam na tom cédéčku skladby, kdy jsem se snažil pracovat se zvukem, abych podklad nahrál jen na looper a zbytek jsem dotáčel studiově,“ charakterizuje svou muziku Patrik. 

Igor Vašut a Patrik Kee - Foto: František Tichý

Igor Vašut a Patrik KeeFoto: František Tichý

Co se týče písniček, musí být určitá nálada, atmosféra, aby skladby vznikly. To platí u každého muzikanta. Co potřebuje Patrik Kee, aby byl tvůrčí a pozitivní, aby hudební nápady přicházely? 

„Úplný klid. Zjistil jsem, že to, co tvořím, vzniká z absolutního klidu a ticha. A to si myslím, že člověk dokáže zařídit, že se takhle dokáže cítit, když opravdu vědomě chce,“ svěřuje se hudebník. 

Do jeho života přitom vstoupily další osoby – dva malí potomci. Jak ho tento životní vstup ovlivnil? 

„Ze začátku jsem si myslel, že to bude náročné, že nebudu mít čas. A nakonec jsem zjistil, že to jde i tak. Taky jsem si uvědomil, že inspirace toho malého dítěte, které stačí jenom, že je, a přenáší na mne takovou zajímavou svou upřímnost – no, je to úžasné,“ přemýšlí Patrik. 

Celý rozhovor s ostravským muzikantem Patrikem Kee uslyšíte v záznamu Harendy (víz odkaz v úvodu článku ‚Poslechněte si celý pořad‘). Součástí povídání jsou také dvě písničky z nového alba. 

Související weby

Patrik Kee

Autor:  František Tichý, Igor Vašut
Pořad: Harenda  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: čtvrtek 18:04  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Stav vozovky: sníh na vozovce, D1-354,0 km
  Od 23.2.2018 14:55 do 17:00; v ulici Mojmírovců v obci Ostrava; nehoda; 2 havarovaná vozidla; překážka, která může bránit provozu v celé šířce vozovky nebo její části; 2x OA bez zranění.
  D1, mezi km 359.1 a 357.5, ve směru Praha, práce na silnici, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 18.01.2018 14:25 Do 02.04.2018 23:59, havarijní stav vozovky

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace