Po stopách nejstarší minulosti Malé Morávky v Jeseníkách

23. květen 2016

Ideálním místem pro pátrání je Schindlerova stodola. Tam totiž najdete celou expozici o minulosti této horské vesnice.

Jesenické kopce v oblasti dnešní Malé Morávky nebývaly zrovna pohostinnou krajinou. Pole byla kamenná a neúrodná, a tak prvními obyvateli, kteří zde přicházeli, byli horníci. V dolech dobývali přibližně od poloviny 14. století železnou rudu. V lesích se záhy usídlili i dřevorubci a uhlíři.

A právě památky na tyto první obyvatele dnes oblíbené turistické oblasti si můžete prohlédnout v expozici archeologických nálezů muzea Schindlerova stodola. Dozvíte se tam, co je to lochstein, jak fungoval takový milíř či po čem museli horníci šplhat, když šli do dolů.

Všechny tyto předměty shromažďuje už od studentských let historik Igor Hornišer. A ten nám bude průvodcem ve svém soukromém muzeu. Poslechněte si náš magazín Křížem krajem a dozvíte se víc (viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘).

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.