Pouti v Beskydech lákají k turistice i lidi, kteří běžně do přírody moc nechodí

Prašivá je poutním místem - Dřevěný kostelík sv. Antonína tu stojí už od roku 1640 - Foto: Pavel Mareček

Prašivá je poutním místem - Dřevěný kostelík sv. Antonína tu stojí už od roku 1640Foto: Pavel Mareček

Stále více lidí využívá letní neděle k poutní turistice. V Beskydech patří k nejnavštěvovanějším místům Radhošť nebo hrčavské Trojmezí. V druhé polovině června tradičně míří zástupy lidí také na horu Prašivá. Je tam dřevěný kostelík svatého Antonína Paduánského ze 17. století i dost místa pro kolotoče, stánky s jídlem a různými výrobky.

O pouti bývá kostel na Prašivé zcela plný. Ti, kteří se nevejdou dovnitř, mohou poslouchat mši svatou venku z reproduktorů. Pravidelně tady chodí například paní Anna Krchňáková ze Žabně. 

„Nepřišla jsem pěšky, protože už bych se tady nevydrápala. Syn nás přivezl autem. Má tady chalupu a chodíme sem každým rokem, je to tradice. A krásné to dnes bylo. Vždycky je to krásné,“ říká paní Krchňáková. 

Seniorka Emílie Ondráčková z Horního Žukova se sice neobejde bez holi, ale necelých pět kilometrů z Komorní Lhotky ještě zvládne pěšky. „Koleno mám bolavé, ale nějak jsem se sem dobelhala. Jsme tady šťastní, chodíme každým rokem. A chodíme i na jiné pouti, třeba na Trojmezí,“ dodává. 

Místní farář Marek Kozák vyjel na Prašivou autem. „Ráno jsem měl mši svatou ve své farnosti v Dobré a jinak bych to nestihl. Sice jsem přemýšlel, že bych vyjel na kole, ale nechtěl jsem pohoršovat. Možná příště to tak udělám,“ usmívá se farář. 

Jaký mají smysl takové pouti a odkud se vzala tato tradice? „Mezi prvními poutníky byl také Ježíš Kristus, který pravidelně putoval do jeruzalémského chrámu. Takže ty pouti mají svůj původ v izraelském národu. Putovali třeba přes celý Izrael, aby oslavili svátky. I my putuje ke kostelům zasvěceným určitým svatým. Tady je to Antonínu z Padovy,“ vysvětluje farář. 

Mnozí poutníci, kteří se vypravili na Prašivou, se potkají opět 5. července na cyrilometodějské pouti na Radhošti.  

Autor:  Petra Sasínová
Pořad: Křížem krajem  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:10  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 22.1.2018 11:20 do 14:25; v ulici Příborská v obci Frýdek-Místek; nehoda; probíhá vyšetřování nehody; jízdní pruh uzavřen; nehoda OA x NA, bez zranění
  Od 22.1.2018 11:20 do 12:25; na silnici 56 u obce Staré Hamry okres Frýdek-Místek; Staré Hamry, U Samčanky; porouchané vozidlo, očekávejte zdržení; pro poruchu odstavené vozidlo, zablokovány oba směry
  Od 22.1.2018 11:10 do 12:10; na silnici 4695 u obce Vřesina okres Opava; nehoda; Střet dvou OA, bez zranění, policie jede na místo, s opatrnosti průjezdné

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace