Rezervace Skučák ukazuje, jak před staletími vypadalo rybníkářství na Karvinsku

Rybník Skučák - Foto: Naďa Čvančarová

Rybník SkučákFoto: Naďa Čvančarová

Malá Třeboň. Tak se říká rybniční soustavě na Karvinsku, s tradicí sahající do 15. století. V rámci ní vyniká přírodní rezervace Skučák v Rychvaldě, kde se mezi vzácnými vodními rostlinami vyskytují chráněné druhy živočichů.

V okrajové části Rychvaldu – v lokalitě Skučák – žijí díky přírodní ochraně vzácné druhy živočichů. Jsou tam i vzácné druhy rostlin. Přírodní rezervace Skučák je součástí rybniční soustavy ostravsko-karvinské pánve a jde vlastně o vodní hladinu rybníka, rákosiny a okolní podmáčené louky. 

Rezervace je místem evropského významu – na 30 hektarech tam žijí chránění živočichové jako čolek obecný, rosnička zelená, moták pochop a mezi vodními rostlinami tam roste i kriticky ohrožený plavín štítnatý. 

O tom všem jsme natáčeli na břehu rybníka Skučák spolu se zástupkyní Správy chráněné krajinné oblasti Poodří Ivonou Kneblovou. 

Pořad: Křížem krajem  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:10  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Stav vozovky: námraza, D48-64,8 km
  Srážky: přeháňky, Petřvald
  silnice I/11 (ulice Rudná), Radvanice a Bartovice, v katastru obce Ostrava, práce na silnici, provoz převeden do protisměru, Od 19.03.2018 10:00 Do 31.08.2018 23:59, částečná uzavírka silnice I/11 z důvodu ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace