Správná ptačí budka musí mít dobrou ochranu proti predátorům

Sýkora modřinka - Foto: Fotobanka Pixabay

Sýkora modřinkaFoto: Fotobanka Pixabay

Správná ptačí budka, aby se stala pro ptáky bezpečným domovem, musí mít dobrou ochranu proti případným predátorům. Zjara je také potřeba v budkách uklidit.

Zavěšování ptačích budek do okolní přírody je jednou z nejčastějších pomocí ptákům. Mnohé jejich druhy si v přirozených podmínkách budují hnízda v dutinách stromů, kterých ovšem postupně ubývá. 

Jak budku vyrobit, aby byla tak akorát velká, pevná a pro ptáky bezpečná, si mohli před pár dny ověřit návštěvníci na tradiční Jarní výstavě ve Vřesině. Objevili jsme tam také ptačí budky místního kutila Sávo Nováka, který našel zálibu jak v práci se dřevem, tak v ochraně ptačích živočichů. 

„Tím, jak ubývá doupných stromů, ubývá také ptáčkům možností zahnízdit. Tak já jim takhle pomáhám,“ říká pan Novák. 

Doupný strom
strom obvykle vyššího stáří, s dobře vyvinutými přírodními dutinami, vznikajícími jednak vydlabáním ptáky, nebo v důsledku narušení jádrového dřeva kmene hnilobami. Přítomnost dutin prozrazují také otevřené suky po vypadlých větvích. Slouží jako úkryt, zdroj potravy či hnízdní možnost pro lesní ptáky a jiné dutinové živočichy.
Zdroj: ucebnice3.enviregion.cz

Vyrobit samotnou budku podle něj náročné není. Jde ale o to, že každá budka je navštívená predátory. A tak pan Novák své ptačí budky snaží stavět tak, aby ztrát bylo co nejméně. 

„I straky nebo sojky, když mají svá mláďata, tak je krmí i mláďaty ostatních ptáků, ke kterým se dostanou. A já chci, aby se do mých budek predátoři nedostali. Takže vyrábím budky, které mají prvky ochrany proti predátorům,“ vysvětluje. 

Čtěte také: Ostravské sídliště si oblíbily lesní druhy ptáků

Jeho budky visí nejen po okolních zahradách, ale hlavně po lesích. Dříve jich bylo hodně přes 500, teď už zvládá se starat asi o 150 ptačích obydlí. 

Ilustrační foto - Foto: Jolana Nováková

Ilustrační fotoFoto: Jolana Nováková

„Musíte je hned po zimě zkontrolovat a vyčistit. Ptáčkové si tam sice udělají hnízdo, ale už ho pak nevynesou. Čili po té zimě v budce zůstane zbytek hnízda, trus, někdy i mrtvý ptáček nebo vajíčka. Takže se to musí brzy zjara vyčistit, aby zas mohli nastoupit,“ dodává Sávo Novák. 

Více se o ptačích budkách pana Nováka dozvíte v audio záznamu – viz odkaz ‚Poslechněte si celý rozhovor‘ v úvodu článku. 

Pořad: Dobré odpoledne  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každý den 14:00  |  Délka pořadu: 300 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace