V bíloveckém kostele sv. Mikuláše pracují varhanáři. Připravují opravu varhan

Varhany v kostele sv. Mikuláše v Bílovci - Foto: Michal Polášek

Varhany v kostele sv. Mikuláše v BílovciFoto: Michal Polášek

Zvuk varhan patří neodmyslitelně ke každému chrámu nebo kostelu. V Bílovci se ale budou muset na čas bez melodie desítek píšťal obejít. Tamní nástroj v kostele svatého Mikuláše je už na hranici životnosti. Specialisté teď zjišťují, co všechno se na varhanách bude muset opravit nebo vyměnit.

„Tak tohle je žaluziová skříň, což je část varhan, ve které jsou umístěny píšťaly. Ta bedna má křídla, která se otevírají podobně jako žaluzie v oknech. A tím, jak je zavírám nebo otvírám, vlastně zesiluju nebo zeslabuju zvuk,“ vysvětluje organolog Jiří Krátký z diecéze. 

„Problém těchto varhan je, že když by varhaník chtěl hrát v rychlejším tempu, tak už to prostě nestíhají, některé tóny vůbec nehrají a podobně. Takže skutečně vyžadují komplexní opravu,“ dodává. 

Jeho kolega, varhanář Martin Stoniš má v ruce jednu z píšťal. „Provádíme zaměření rejstříku, vlastně to je takový speciální rejstřík, kde je přefuk, který má vlastně ve středu dírku,“ popisuje. „To se bude muset všechno vyspravit. Odměřujeme, ať víme, co tam chceme dát,“ ukazuje Stoniš. 

„Účelem opravy, která by měla probíhat v letošním a následujícím roce, je tu technickou stránku opravit tak, ať je nástroj spolehlivý a bez problémů se na něj hraje. A zároveň zvukově vrátit ty varhany do romantického ideálu, ve kterém byly postaveny na konci 19. století,“ uzavírá organolog ostravsko-opavské diecéze Jiří Krátký.  

Pořad: Křížem krajem  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:10  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  silnice I/45, Oborná, okr. Bruntál, stavební práce, levý jízdní pruh uzavřen, Od 27.09.2017 09:00 Do 04.11.2017 18:00, částečná uzavírka silnice I/45 k.ú.Oborná, uzavřen jízdní pruh ve směru jízdy od ...
  ulice Vratimovská - místní komunikace, Slezská Ostrava, Ostrava, přes: místní komunikace, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 09.10.2017 00:00 Do 29.10.2017 23:59, Pravé odbočení z ulice Rudná na ulici ...
  ulice Halasova, Ostrava-Vítkovice, práce na inženýrských sítích, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 23.09.2017 07:00 Do 25.09.2017 00:00, uzavírka jednoho jízdního pruhu místní komunikace II. třídy Halasova ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace