V Hlučíně za jedním z domků je skutečný poklad. Záhon s nejlepšími kosatci na světě

Pan Zdeněk Seidl na zahradě mezi svými kosatci - Foto: Martin Knitl

Pan Zdeněk Seidl na zahradě mezi svými kosatciFoto: Martin Knitl

Pokud máte zahrádku, možná jste kousek místa věnovali kostacům a těšíte se na ně každé jaro. Jenom málo lidí na světě ale dokázalo povýšit pěstování této květiny téměř k dokonalosti. Jedním z nich je pan Zdeněk Seidl z Hlučína. Nedávno vyhrál dokonce prestižní floristickou soutěž v Paříži. Proto nám to nedalo a na jeho záhony jsme se museli podívat. Už z dálky poznáte, že na nich roste něco mimořádného.

Jsou věci pěkné a jsou věci krásné. Tahle slově určitě platí u květin pana Zdeňka Seidla. „Je to taková laboratoř, kde se snažím ty kytky pozorovat, vybírat, co je na nich nejhezčí a případně se pokoušet vytvářet něco nového,“ říká pěstitel. 

Na jeho zahradě najdete nejrůznější kytky, které má rozděleny podle doby kvetení, aby mu zahrada kvetla pokud možno od jara až do zimy. „První, které začínají, jsou narcisy, pak už přichází období pro kosatce, kterých mám vlastně nejvíce skupin,“ dodává pan Seidl, který se také účastní různých soutěží a výstav. 

Kosatec pana Seidla - Foto: Martin Knitl

Kosatec pana SeidlaFoto: Martin Knitl

Chachar a Ogar 

„Probíhají různé testovací soutěže, dalo by se říct. Tady v tomto případě to bylo na soutěži, kterou zaštiťuje francouzská kosatcová společnost. V Paříži provádějí takové bienále, kde posuzují výpěstky nových odrůd šlechtitelů z celého světa. Mezinárodní komise týden chodila po výsadbách a tam se podařilo, že můj kosatec Chachar získal nejvíc bodů,“ popisuje pan Seidl.  

„Kromě toho tam na tu zahradu chodili návštěvníci, kteří odevzdávali anketní lístky. A kupodivu tam vyhrál druhý z mých kosatců, tentokrát to byl Ogar,“ dodává. 

„Samozřejmě, že to horko, které teď je, těm květům nepřidá. Když jde teplota k 30 stupňům, tak květ, který normálně vydrží tři dny, tak v těch teplotních podmínkách vydrží dva dny. Zkracuje se to o jednu třetinu. Potřebují každý týden 30 milimetrů srážek, což ne vždy bývá,“ dodává pěstitel. 

Mimochodem pěstitelů a šlechtitelů japonských kosatců najdete v Evropě dva, z toho jeden je právě pan Seidl. A ten druhý žije v Belgii. 

Na zahradě pana Seidla - Foto: Martin Knitl

Autor:  Martin Knitl
Pořad: Křížem krajem  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:10  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 22.11.2017 05:10 do 07:20; v ulici Lidická v obci Třinec okres Frýdek-Místek; na kruhovém objezdu; nehoda odstraněna; provoz obnoven; 2x OA, bez zranění.
  D1, mezi km 352 a 353, ve směru Bohumín – PL, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 22.11.2017 07:00 Do 22.11.2017 16:00, oprava spárování CB krytu, údržba a opravy vozovek CB, zdroj: ŘSD
  D1, mezi km 376.2 a 376.5, ve směru Bohumín – PL, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 22.11.2017 07:00 Do 22.11.2017 17:00, , údržba podzemní části kanalizace, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace