V hukvaldské oboře najdete originální dřevěnou ‚zvonkohru‘

Dřevěná 'zvonkohra' v hukvaldské oboře - Foto: Petra Štrymplová

Dřevěná 'zvonkohra' v hukvaldské obořeFoto: Petra Štrymplová

Jak se hraje na lípu a jaký tón vydává smrkový špalek? Zjistíte to, pokud vyrazíte na výlet do hukvaldské obory. Právě v Hukvaldech na Frýdecko-Místecku je nová turistická atrakce. Mohutná zvonkohra představuje stromy, které v oboře rostou.

Originální dřevěnou zvonkohru společně s kolegy vytvořil oborník Milan Koutný. Jednotlivé tóny reprezentují místní dřeviny. Vzorky listnáčů a jehličnanů zavěšené na řetízkách si můžete potěžkat a rozezvučit dřevěnou paličkou. 

„Zaklepejte nejdříve na jehličnaté dřeviny, které tady jsou – je tady borovice, jedle, modřín a nejběžnější smrk. Potom dejme listnaté dřeviny, začněme od kraje – lípa, jasan, olše, buk, kaštan, dub a bříza. Celkem jedenáct, chybí tady zvuk dvanáctého javoru, ale samozřejmě těch dřevin tady v oboře roste více,“ říká oborník. 

Novou atrakci pojmenovali zvonkohra a podle Milana Koutného i veřejnost a návštěvníci tomu tak říkají, protože každý ten druh dřeva má jiný tón. Jsou tady čtyři jehličnany a osm listnáčů, nejběžnější dřeviny, které v oboře rostou. 

Čtěte také: Hukvaldská obora. Jedna z nejstarších a nejhezčích u nás

„Udělali jsme to se záměrem spíš pro děti, protože tady vidíme i různé odstíny toho dřeva a kresbu dřeva, takže je to taková turistická atrakce,“ dodává Milan Koutný. 

Písničku na tuto dřevěnou zvonkohru asi jen tak nezahrajete, protože dřeva nejsou pověšena podle tónů a pravděpodobně asi ani nebudou ladit. 

„Musíme najít nějakého člověka, který má hudební sluch, že nám to pověsí podle tónů a Ovčáci čtveráci na tom určitě půjdou vyklepat,“ slibuje oborník. 

Na Hukvaldy vás zveme v našem toulavém magazínu Křížem krajem, poslechněte si záznam pořadu – viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘. 

Dřevěná 'zvonkohra' v hukvaldské oboře - Foto: Petra Štrymplová

Pořad: Křížem krajem  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:10  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 23.10.2017 19:00 do 25.10.2017 06:00; na silnici v obci Ostrava; Pozor! Nadměrný náklad; očekávejte zdržení; Přeprava strojního zařízení - lis. Parametry NN: ch (DxŠxV) d=33 m; š=3,45 m; v=4,7 m; hmotnost=182 ...
  Srážky: přeháňky, Třinec
  Srážky: přeháňky, Mosty u Jablůnkova - estakáda

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace