V Ludgeřovicích u Ostravy se podařilo obnovit starou farskou cestu

Obnovená farská cesta v Ludgeřovicích - Foto: Martin Knitl

Obnovená farská cesta v LudgeřovicíchFoto: Martin Knitl

Pokud rádi objevujete zajímavá místa, určitě vás nepřekvapí, že některá jsou třeba pár kroků od hlavní silnice. Například v Ludgeřovicích u Ostravy. Tam se podařilo obnovit starou a kdysi velmi oblíbenou farskou cestu. V rámci církevních restitucí ji získala zpátky tamní farnost a bylo jen otázkou času, kdy se cesta dočká nějaké investice. Je to v každém případě tip na neobvyklou procházku.

Procházíme se po znovu obnovené farské cestě, místě, které má letitou historii. „Je to prostě hezké, to nadšení. Zpátky je kus historie a myslím, že to každý ocení, každý z toho bude mít radost. Jsme vlastně pár kroků od rušné křižovatky a je to úplně jiný svět,“ říká Jiří Olšák z obecního úřadu. 

Cesta se otevřela poté, kdy tuto cestu a pozemky získala zpět místní farnost od státu v rámci církevních restitucí. „Následně byla mezi obcí a farností uzavřena smlouva o výpůjčce a obec mohla cestu opravit,“ dodává Jiří Olšák. 

Farská cesta slouží zároveň jako křížová cesta. Letos se křížové cesty, která se tady po letech konala poprvé, zúčastnila asi stovka lidí. Zájem byl podle pana Olšáka velký a lidé si vše chválili. 

Zatím se podařil obnovit úsek až po chatu Ostříž. V plánu je ale další pokračování. Obec to dosud stálo jeden milion korun. „Další část chceme opravit ještě letos a jedná se o cestu z ulice Vrablovec po chatu Ostříž. Máme v plánu tam udělat asfaltobetonový povrch. Věřím, že se nám to povede a občané budou spokojeni,“ uzavírá Jiří Olšák. 

Podobných znovuobjevených a znovu zachráněných míst přibývá v celém Moravskoslezském kraji. Postupně se tak znovu vrací to, co vzalo zasvé třeba při rozorávání mezí. 

Obnovená farská cesta v Ludgeřovicích - Foto: Martin Knitl

Autor:  Martin Knitl
Pořad: Křížem krajem  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:10  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Srážky: přeháňky, Třinec
  D1, mezi km 359.1 a 357.5, ve směru Praha, práce na silnici, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 18.01.2018 14:25 Do 02.04.2018 23:59, havarijní stav vozovky
  silnice I/11 (ulice Rudná), Radvanice a Bartovice, v katastru obce Ostrava, práce na silnici, provoz převeden do protisměru, Od 19.03.2018 10:00 Do 31.08.2018 23:59, částečná uzavírka silnice I/11 z důvodu ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace