V Opavě vzniká první městská semínkovna, fungovat má od září

Semínkovna - Foto: Martin Karlík

SemínkovnaFoto: Martin Karlík

Lidé v Opavě budou mít už od září možnost vypůjčit si nejrůznější semínka k zasazení. Už od září se totiž připravuje projekt místní semínkovny. V našem kraji zatím najdeme podobná místa třeba v Havířově, Příboře nebo Frenštátě pod Radhoštěm. O projektu jsme hovořili s Tomášem Skalíkem ze spolku Za Opavu, který s novou semínkovnou přichází.

Jak vás napadl projekt semínkovny a proč jste s ním přišli právě v Opavě? 

Inspirovali jsme se samozřejmě jinými semínkovnami. My, jako spolek Za Opavu, se dlouhodobě zabýváme ekologií a protože v Opavě ještě žádná semínkovna není, tak jsme se ujali toho úkolu ji tady vytvořit. 

Na jakém principu bude semínkovna fungovat? Představuji si to tak, že si lidé přijdou něco vypůjčit, ale jak potom budou vracet semínka, ze kterých už si třeba něco vypěstovali? 

Je to podobný princip, jako se například v předchozích letech objevily veřejné knihovny na formě výpůjčky, kterou člověk přečetl a už ji nepotřebuje, tak ji věnuje knihovně a naopak si z poličky vybere jinou, odnese, přečte... Je to vlastně na bázi výměny a i ty semínkovny takhle fungují. 

Mohou vám už nyní zájemci nosit nějaká svá semínka? A jaká by to měla být? 

Určitě mohou nosit. My jsme už na webu a Facebooku zveřejnili výzvu, kde je popsán i ten systém, jakým způsobem mohou lidé už teď přinášet do archivu semínkovny svá semínka, aby semínkovna hned od začátku disponovala nějakým fondem. 

Kdy hodláte novou semínkovnu otevřít a kde ji najdeme? 

Oficiální otevření plánujeme na sobotu 9. září a je to u příležitosti Dnů evropského kulturního dědictví. Bude to v Matičním domě v sídle spolku. 

Autor:  Kateřina Huberová, Veronika Fajkusová
Pořad: Křížem krajem  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:10  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  silnice I/11 (ulice Rudná), Radvanice a Bartovice, v katastru obce Ostrava, práce na silnici, provoz převeden do protisměru, Od 19.03.2018 10:00 Do 31.08.2018 23:59, částečná uzavírka silnice I/11 z důvodu ...
  silnice I/11, Velké Heraltice, okr. Opava, práce údržby, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 23.02.2018 07:00 Do 23.02.2018 17:00, z důvodu kácení stromů a ořezu dřevin v MSK poblíž komunikace, a ...
  silnice I/11, Velké Heraltice, okr. Opava, práce údržby, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 24.02.2018 07:00 Do 24.02.2018 17:00, z důvodu kácení stromů a ořezu dřevin v MSK poblíž komunikace, a ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace