V ostravské MHD půjde platit kartou i za spolucestující. Novinky se chystají i v dalších městech

Terminál pro placení jízdného ve voze ostravské MHD - Foto:  Dopravní podnik Ostrava

Terminál pro placení jízdného ve voze ostravské MHDFoto:  Dopravní podnik Ostrava

Ostravský dopravní podnik chystá změnu v placení jízdenek bezkontaktní kartou. Lidé by mohli v dopravních prostředcích zaplatit jízdenku nejen sobě, ale i svému spolucestujícímu. Navíc by se placení bezkontaktní kartou mohlo už brzy rozšířit do dalších měst našeho regionu. Na podrobnosti jsme se ve vysílání ptali jednatele KODIS Aleše Stejskala.

Pane Stejskale, v jaké fázi jsou přípravy na rozšíření placení bezkontaktní kartou v Ostravě? 

V současné době mohu potvrdit, že společně s naším dodavatelem jsme pro ostravský dopravní podnik připravili rozšíření – možnost úhrady platební kartou za spolucestujícího, popřípadě za zavazadlo nebo za psa, a také možnost využití platební karty pro dlouhodobou časovou jízdenku. Toto se připravuje a mělo by být podle všeho spuštěno od 1. února 2018 v souvislosti se zavedením nových změn tarifů, které v uvedený den také nastanou. 

KODIS; Koordinátor ODIS (Ostravský dopravní integrovaný systém)
K hlavním úkolům této firmy, která vznikla v roce 1995, patří správa ODIS (evidence a rozdělování tržeb mezi dopravce, koordinace výkonů, jízdních řádů, příprava podkladů pro zajištění dopravní obslužnosti apod.) a rozvoj ODIS (zapojení dalších měst a obcí, popřípadě dopravců do ODIS).

Za kolik spolucestujících mohou lidé po této změně v MHD zaplatit? A bude tam nějaký limit? 

Je to stanoveno na čtyři, čili celkem může cestovat pět osob – ten držitel plus další čtyři lidé, popřípadě, jak už jsem uvedl, zavazadlo nebo pes. 

Chystáte rozšířit placení bezkontaktní kartou i do dalších měst našeho regionu? 

Chystáme. V letošním roce budou takto připraveni dopravci na Karvinsku a Orlovsku, a to už od červnových změn. Alespoň to k tomuto datu směřujeme. A od prosince 2018 by to potom měla být naprostá většina kraje v případě regionálních dopravců, čili dopravců provozujících příměstskou autobusovou dopravu. A pokud se jedná o městské hromadné dopravy v těch městech, očekáváme, že i tam se k tomu přidají, protože v řadě případů to zajišťují stejní dopravci. 

Autor:  František Tichý, Veronika Fajkusová
Pořad: Dobré odpoledne  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každý den 14:00  |  Délka pořadu: 300 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 23.1.2018 08:15 do 09:20; v ulici Těžařská v obci Ostrava; křižovatka s ul. K Trojhalí.; nehoda, silný provoz; 2 havarovaná vozidla; bez zranění.
  Od 23.1.2018 06:15 do 09:20; na silnici 46414 u obce Bílovec okres Nový Jičín; Pozor! Lidé na vozovce; požár sloupu el. vedení, na místo jedou složky IZS.
  silnice I/48, v katastru obce Starý Jičín - v katastru obce Šenov u Nového Jičína, okr. Nový Jičín, práce na silnici během dne, Od 23.01.2018 07:00 Do 26.01.2018 17:00, kácení stromů a ořezu dřevin

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace