Víte, jak a čím se hraje na břidlofon? Na návštěvě v Muzeu břidlice

Důlní vozíky - Foto: Petra Štrymplová

Důlní vozíkyFoto: Petra Štrymplová

Jak vypadá břidlofon a čím byste na něj asi zahráli? Odpověď najdete v novém Muzeu břidlice v Budišově nad Budišovkou.

Muzeum prošlo velkou proměnou a po rekonstrukci otevřelo pět nových expozic. Najdete tam důlní vozík vylovený ze zatopeného břidlicového lomu, unikátní břidlofon a taky vše, co souviselo s těžbou břidlice. 

Mezi největší atrakce patří interaktivní muzejní zahrada. Břidlici si tam osaháte, bude vám křupat pod nohama a můžete na ni dokonce hrát. 

„Zahradní expozice se zabývá základními tématy spojenými s dobýváním břidlice, rekultivací krajiny a podobně. Máme tady botaniku hald – těžba kdysi dávno skončila a postupně to tam zarůstá mechem, břízami a objevují se tam velice zajímavé rostliny,“ říká Lumír Moučka, autor nové expozice v Muzeu břidlice. 

Také muzejní ‚halda‘ se zazelená. Přijde tam totiž kolem 500 rostlin a nějaké stromky. 

Za zmínku určitě stojí netopýří štola. Vedou do ní koleje a je dostatečně vysoká, takže nemusíte mít strach o svou hlavu. „Netopýři jsou nasvícení autentickými karbidovými lampami, které jsou zde samozřejmě na elektřinu,“ dodává s úsměvem Lumír Moučka. 

Xylofon z břidlice 

Jak a čím se hraje na břidlofon - Foto: Petra Štrymplová

Jak a čím se hraje na břidlofonFoto: Petra Štrymplová

Tento unikátní hudební nástroj najdete také v interaktivní zahradě. Je asi dva metry dlouhý a hraje se na něj speciální dřevěnou palicí. 

„Břidlofon je v podstatě tak trochu napodobenina xylofonu. Hraje se dřevěnou paličkou, což byla palička, kterou se štípala břidlice,“ vysvětluje pan Moučka a vzápětí zahraje ‚Ovčáky čtveráky‘. 

 Jak takové hraní zní? I to uslyšíte v audio záznamu magazínu Křížem krajem (viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘). 


V muzeu po rekonstrukci najdete řadu novinek – třeba díky spolupráci s Vysokou školou báňskou v Ostravě má půjčené cenné fosilie. Prezentuje taky nejrůznější druhy břidlice z okolních dolů a lomů. 

V muzeu se rovněž dozvíte informace o rozšířeném okruhu břidlicových stezek nazvaném Krajina břidlice a další tipy na výlety do okolí. Velké slavnostní odhalení pěti nových expozic plánuje muzeum na 9. května. 

Pořad: Křížem krajem  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:10  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace